Zaufanie jest bardzo ważne, zwłaszcza, gdy chodzi o miłość, pieniądze lub inne aspekty naszego życia, które mogą być zagrożone. Nowe badanie ujawnia co motywuje ludzi, aby ofiarować swoje zaufanie innym.
Badanie zostało przeprowadzone przez grupę naukowców z Dartmouth College, a opublikowane w Dzienniku nauki o mózgu (Journal of Neuroscience).
Zaufanie w stosunkach międzyludzkich
Współpraca jest niezwykle ważna w życiu człowieka. Udoskonalanie relacji z innymi daje głębokie uczucie spełnienia. To również podstawowa ludzka potrzeba. Poczucie przynależności może poprawić zarówno zdrowie fizyczne, jak i umysłowe.
Jedną z niezbędnych części tego międzyludzkiego aspektu naszego społeczeństwa jest zaufanie. Zakłada ono akceptację pewnego wzajemnego ryzyka związanego z drugą osobą.
Zaufanie oznacza akceptowanie oraz podejmowanie ryzyka
Decyzja, aby wziąć udział we wspólnej interakcji wymaga pewnego stałego ryzyka. Ono natomiast zależy od etapu i nasilenia zażyłości między dwojgiem ludzi.
Naukowcy z Dartmouth pragnęli zrozumieć mechanizmy kryjące się za tym procesem. Aby to zrobić, poddali testowi model obliczeniowy wartości społecznych. Model ten stworzony został, aby móc przewidywać podejmowanie decyzji w sytuacjach współpracy.
Rola wartości społecznych w podejmowaniu decyzji
W eksperymencie wzięło udział 26 ochotników poprzez granie w zabawę polegającą na powtarzaniu pewnych działań.
Uczestnicy myśleli, że grają w grę polegającą na inwestowaniu. Każdy z nich zagrał z przyjacielem, z nieznajomym oraz z maszyną. Chociaż sytuacja się zmieniała, w rzeczywistości za każdym razem grali za pomocą prostego algorytmu, który oferował obopólne zaufanie przez większość czasu.
Naukowcy wymyślili ten model obliczeniowy, aby przewidzieć decyzje, które podjęte byłyby przez każdego z uczestników w każdej turze, opierając się na poprzednich doświadczeniach.
Wyniki pokazały, iż uczestnicy uważali pozytywne interakcje z bliskim przyjacielem za o wiele bardziej satysfakcjonujące, niż te z maszyną lub obcą osobą. Badacze zaobserwowali również, że model wartości społecznych pomógł lepiej przewidzieć ich decyzje dotyczące inwestycji.
Zachowania ochotników były zatem przewidywane za pomocą modelu. Model określał jak ludzie otrzymują w swoim mózgu sygnał o nagrodzie dotyczącej wartości społecznych opartej na wzajemności stosunków. Siła tego sygnału jest związana z poziomem zażyłości między dwoma uczestnikami.
Sygnał wartości społecznej ma związek z poziomem aktywności w prążkowiu oraz w okolicach kory przedczołowej. Model wyraźnie przewiduje parametry nagrody dotyczącej wartości społecznych.
Zaufanie a nagroda
Wykazano, że pewne sygnały zachodzące w prążkowiu oraz korze przedczołowej korelowały z sygnałami wartości społecznych, kiedy uczestnicy podejmowali decyzje. Prążkowie jest kluczowe jeśli chodzi o nagrodę. Kora przedczołowa natomiast związana jest z reprezentowaniem stanu umysłu drugiej osoby.
Oba te rejony dały dowód na to, że ochotnicy biorący udział w doświadczeniu odczuwali największą nagrodę społeczną, kiedy zdawali sobie sprawę, że grają z bliskim przyjacielem.
Dzieje się tak, pomimo faktu, że uczestnicy dowiadują się, iż każdy z graczy podejmuje alternatywny ruch tylko przez połowę czasu. Ich mózg otrzymuje sygnał o dodatkowej nagrodzie, mimo to nadal pokładają większe zaufanie w przyjaciołach, niż w pozostałych zawodnikach.
“Wyniki te ukazują znaczenie związków międzyludzkich w podejmowaniu naszych codziennych decyzji, a dokładniej jak relacja może zmienić nasze spojrzenie na wartości, które wiążą się z danym rozwiązaniem”, twierdzi Lucas Changel, współautor badania.
Dlatego też, według naukowców, zostało udowodnione, iż wartości społeczne motywują powtarzalne interakcje między ludźmi.