Technika May 8 dla zwiększania wydajności

Kobieta pisząca notatki - technika May 8

Technika May 8 opiera się na działaniu rytmów ultradyjskich. Jest to metoda organizacji pracy w taki sposób, abyśmy mogli w pełni wykorzystać możliwości naszego mózgu, chroniąc go przed przeciążeniem i zmęczeniem oraz osiągając najwyższą wydajność.

Technika May 8 opiera się na dwóch przesłankach dotyczących funkcjonowania mózgu. Pierwsza mówi nam, że ten organ, jak wszystko w świecie przyrody, działa cyklicznie i nieliniowo. Druga przesłanka mówi, że uwaga i koncentracja są zasobami ograniczonymi. Nasz mózg jest naprawdę kapryśny. Nie jest przygotowany do pracy z pełną wydajnością przez cały czas.

Naturalne procesy są cykliczne. Obejmują one szereg faz, w których opracowywane są określone procesy. W ten sposób kończy się jeden cykl, by ustąpić miejsca następnemu. Na przykład noc i dzień, pory roku lub cykl menstruacyjny. Koncentracja również ma swój cykl związany z ultradyjowymi rytmami, a technika z May 8 opiera się na ich analizie.

Jeśli chodzi o ograniczenia uwagi ma one związek z równowagą między wprowadzanymi informacjami a zdolnością mózgu do ich przetwarzania. Nie zawsze jesteśmy gotowi w pełni odbierać i zarządzać bodźcami intelektualnymi. Technika May 8 uwzględnia tę sytuację.

Puzzle - kolorowy mózgNależy wyjaśnić, że chociaż technika May 8 opiera się przesłankach naukowych, nie jest to metoda zaprojektowana przez naukowców. Jest to raczej schemat empiryczny, który został zastosowany i bardzo skutecznie rozwija zadania intelektualne. Jest szczególnie odpowiedni dla tych, którzy pracują z intelektem. Zobaczmy.

“Aby zredukować to, co nieskończone do czegoś skończonego, niedostępne do zrozumiałego dla ludzkiej rzeczywistości istnieje tylko jeden sposób: koncentracja”.

Théophile Gautier

Technika z May 8 i ultradyjskie rytmy

Rytmy ultradiańskie to cykliczne procesy trwające krócej niż 20 godzin. Badając je szczególnie pod względem koncentracji i uwagi ustalono, że ludzki mózg jest w stanie utrzymać uwagę przez 18 minut. Następnie pojawia się odwrócenie uwagi.

Jednak cykl, który wyznacza czas zrównoważonej aktywności intelektualnej i absolutnej potrzeby odpoczynku wynosi od 90 do 120 minut. Oznacza to, że w tym przedziale czasowym jesteśmy w stanie skutecznie wykonywać dane zadanie,. Jednak po upływie tego czasu funkcje intelektualne znacznie się obniżają. Dlatego należy odpocząć.

Technika May 8 wykazała, że ​​pierwsze 220 minut pracy jest najbardziej produktywne ze wszystkich. Jest to czas na wykonanie najbardziej skomplikowanych zadań. Przez resztę dnia nasza wydajność intelektualna stopniowo spada. Jak stosować tę wiedzę codziennie, aby zoptymalizować naszą wydajność? Zobaczymy to w następnej części.

Kluczowy początek dnia

Na początku dnia mamy 210 minut złota. Musimy być tego świadomi, aby ich nie zmarnować. Wielu zaczyna dzień roboczy od sprawdzania wiadomości, odpowiadania na e-maile lub interakcji w sieciach społecznościowych. Refleksja: być może spędzamy najlepszy moment potencjalnej wydajności na działaniach, które jej nie wymagają.

Wskazaną rzeczą jest rozpoczęcie dnia od najbardziej skomplikowanych zadań wymagających większej kreatywności. Mamy około trzech i pół godziny do wykorzystania. Najlepiej byłoby wykonać następujące czynności:

Kobieta przy komputerze

  • Po pierwsze: rozgrzewka mózgu. Mózg również potrzebuje krótkiej rozgrzewki przed rozpoczęciem pracy. Pierwszą rzeczą jest wykonanie 10 minutowej rozgrzewki. Idealnie byłoby zaplanować pracę już dzień wcześniej i przejrzeć go w tych pierwszych minutach.
  • Po drugie: złożone zadanie. Jest to okres 60 minut, w którym musisz zająć się najbardziej złożonymi zadaniami, które musisz wykonać w ciągu dnia. Oznacza to zadania wymagające dużej koncentracji lub kreatywności.
  • Po trzecie: pauza. Następnie potrzebujemy przerwy od 10 do 15 minut. Powinniśmy wstać, rozprostować nogi i wykonywać czynności, która nie ma nic wspólnego z tym, nad czym pracowaliśmy.
  • Po czwarte: złota faza. Nadchodzi kolejne 60 minut pracy. Są one najbardziej wydajne z całego dnia. Służą do zakończenia zadania rozpoczętego w poprzedniej fazie lub do wykonania nowego.
  • Po piąte: zadania uspokajające. W ciągu ostatnich 10 minut tego cyklu musisz wykonać zadania proste, które nie wymagają większej uwagi.

Reszta dnia

Najlepiej po tych pierwszych trzech i pół godzinach odpocząć. W większości czasu nie jest to możliwe, więc będziesz musiał kontynuować wykonywanie czynności zaplanowanych na dany dzień. Jednak po pierwszej fazie wyższej produktywności musimy zmienić podejście do pracy.

Po przerwie trwającej kolejne 10 lub 15 minut należy rozpocząć nowy cykl 210 minut. Na tym nowym etapie nie będziemy musieli rozgrzewać mózgu i powinniśmy skoncentrować się na zadaniach mechanicznych. Powinny to być zadania wymagające wysiłku fizycznego, który może nam pomóc uratować obniżoną aktywację. Najlepszym wyjściem jest wykonywanie 40-minutowych zadań, a następnie 10-minutowych przerw.

Oczywistym jest, że nie każdy może ściśle stosować technikę May 8. Wskazane jest dostosowanie metody do naszej konkretnej sytuacji. Prawda jest taka, że ​​po zastosowaniu tej metody wyniki są niesamowite. Spróbuj. Na pewno nie pożałujesz.

Uwaga. Porady zawarte w tym artykule nie są zasadą, która działa dla wszystkich. Istnieją indywidualne różnice, które są na tyle ważne, aby wyciągnąć z tego artykułu logiczne wnioski, a nie dosłowne rady. Każda osoba powinna dostosować ją na przykład do chwili dnia, w którym jest najbardziej aktywna.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Schwarz, T., Gomes, J., & McCarthy, C. (2013). Anti-productividad, La: Asi como estamos funcionando no está funcionando. Ediciones Granica.
Scroll to Top