Zazdrość, obojętność, a nawet niechęć odczuwana wtedy, gdy widzimy, że inni mają się dobrze, to w zasadzie dosyć normalne uczucie. Czasami jednak może Ci być trudno cieszyć się szczęściem innych. A to może oznaczać, że istnieje jakiś poważniejszy problem leżący u samych podstaw. W większości przypadków przyczyną tego stanu rzeczy jest depresja.
W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek związanych z tym ciekawym zagadnieniem, które pozwolą Ci zmierzyć się z tym problemem i być może nauczyć się cieszyć szczęściem innych. Bez zazdrości i niepotrzebnych negatywnych emocji będziesz w stanie docenić sukcesy innych ludzi i dzielić radość razem z nimi.
Dlaczego nie potrafię cieszyć się szczęściem innych?
Być może zauważyłeś, że za każdym razem, gdy ktoś przekazuje Ci jakieś dobre wieści na swój temat lub dotyczące kogoś innego, zauważasz u siebie emocje inne od oczekiwanych. Być może jesteś poirytowany, zniechęcony lub zazdrosny? A może też czujesz się wtedy trochę zaniepokojony? A jeśli nie dotyczy to konkretnie Ciebie, to może widziałeś takie zjawiska u kogoś innego.
Ogólnie rzecz biorąc, już na pierwszy rzut oka można wtedy dostrzec gniew, zazdrość, poczucie niesprawiedliwości i inne negatywne emocje. Krótko mówiąc, ktoś oczekuje od Ciebie się, że będziesz razem z nim dzielił jego radość.
Ale Ty wtedy dostrzegasz, że istnieje w Twojej głowie jakaś niewidzialna siła, która skutecznie Ci to uniemożliwia. Inaczej mówiąc, nie potrafisz tak naprawdę cieszyć się szczęściem innych. Nawet mimo tego, że bardzo byś tego chciał.
Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że nie zawsze tak było w Twoim życiu. Musisz w takim przypadku przestać myśleć o tym, co sprawia, że nie jesteś szczęśliwy w życiu. Jak mówi stare powiedzenie:
„Jak możesz cieszyć się szczęściem innych, jeśli nie znalazłeś jeszcze swojego własnego szczęścia w życiu?”
Depresja, niskie poczucie własnej wartości i inne istotne czynniki
Ta tendencja do czucia wewnętrznej złości i irytacji zawsze wtedy, gdy widzisz, że innym wiedzie się lepiej, niż Tobie, jest w pewien sposób zachowaniem społecznym o charakterze dysfunkcjonalnym. Depresja to tylko jeden z czynników, który może również wpływać na Twoje relacje z innymi ludźmi. Z tym zjawiskiem wiąże się również niskie poczucie własnej wartości.
W pewnym sensie może to być również ciekawa sytuacja do przeanalizowania. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że łatwiej będzie Ci zauważyć, czego dorobili się inni, a czego jednocześnie brakuje Tobie. Oczywiście, takie myślenie może mieć też negatywny wpływ na każdą kolejną sytuację, w jakiej się znajdziesz. A to z kolei pociąga za sobą konieczność zapamiętania tego, czego Ci rzekomo brakuje i tego, jak źle się czujesz w związku z tym.
Z drugiej jednak strony bezpośrednie odczuwanie gniewu i wrogości wiąże się przede wszystkim z uczuciem zazdrości. Ta konkretna emocja jest połączeniem zaburzonego stanu afektywnego z tendencją do negatywnego oceniania tego, co mają inni.
Analogicznie rzecz biorąc sama zazdrość nie jest oznaką jakiejkolwiek formy zaburzenia patologicznego. W rzeczywistości nawet profesor Richard Smith wielokrotnie podkreślał znaczenie zazdrości jako istotnej części Twojego instynktu przetrwania. Wykorzystujesz w ten sposób mechanizm nieustannego porównywania się z innymi ludźmi tak, aby móc dzięki temu oszacować swój własny sukces.
A to oznacza, że jeśli widok szczęśliwych ludzi w Twoim otoczeniu sprawia, że zawsze czujesz się źle z tego powodu lub ma to negatywny wpływ na całe Twoje życie, może to także stanowić potencjalnie istotny problem. Kwestia ta wymaga dokładniejszego przeanalizowania i znalezienia optymalnego rozwiązania. W tym celu możesz na przykład skorzystać z następujących strategii.
Co mogę zrobić, aby móc znowu zacząć cieszyć się szczęściem innych?
Powstrzymaj swoje negatywne podejście od przekształcenia się w pełną goryczy postawę. Pozwoli Ci to uniknąć zmiany w zgorzkniałą osobę, niezdolną do odczuwania jakiejkolwiek, choćby szczątkowej empatii. Pamiętaj także o tym, że im więcej i lepiej żyjesz, tym Twoje żyje staje się pełniejsze.
Poniżej zaprezentujemy Ci niektóre z najlepszych dostępnych strategii, które możesz zastosować w praktyce, aby uzyskać ten właśnie cel:
Bądź wdzięczny za to co masz
Spróbuj skoncentrować się na tych wszystkich rzeczach, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Następnie zmień swoją perspektywę tak, aby przestać przywiązywać się do wszystkiego, co sprawia, że czujesz się źle.
To może brzmieć z pozoru dosyć trywialnie, ale prawda jest taka, że taka postawa zapewnia naprawdę trudne do przecenienia efekty.
Pamiętaj zawsze o tym, że Twoja wartość nie zależy od tego, co osiągnęli inni ludzie
Powinieneś zawsze cenić siebie samego za to, kim jesteś, a nie za to, co posiadasz. Twój potencjał i to, co tkwi w Tobie głęboko, czyni Cię naprawdę cenną osobą. Nie musisz też nikomu mówić, ile jesteś wart. Wystarczy, że sam jesteś tego świadom.
Spróbuj znaleźć dla siebie samego inspirację w sukcesach innych osób z Twojego otoczenia
Sukcesy i trumfy innych ludzi mogą być dowodem także na Twoje szanse na odniesienie sukcesu. A to oznacza, że możesz wykorzystać je jako przewodnik dla siebie do osiągnięcia swoich własnych celów.
Zamiast zazdrościć komuś innemu, spróbuj wykorzystać jego sukces tak, aby zmotywować się do zrobienia czegoś równie dobrego. Albo może nawet i lepszego.
Uświadom sobie, że na świecie jest wystarczająco dużo miejsca, aby wszyscy mogli cieszyć się szczęściem innych, a także i swoim
Powyższe stwierdzenie obejmuje także Twoje własne szczęście. Nie pozwól na to, by sukcesy innych ludzi zaczęły Cię ograniczać. Otaczający nas świat jest naprawdę ogromnym miejscem, które może pomieścić tysiące, albo i miliony ludzi odnoszących sukcesy.
Bądź pewien pomyślności swojej własnej przyszłości
Bądź pewien, że Ty też znajdziesz dla siebie szczęśliwsze miejsce i rozwiązanie. Nie jesteś zdany w pełni na chwiejną łaskę losu i przypadkowości. Pracuj intensywnie nad sobą samym, a przyniesie w końcu i Tobie szczęście. I na koniec ostatnia uwaga, którą warto sobie zapamiętać. Po prostu znajdź w sobie ukojenie i zmotywuj się dobrymi myślami.