Nerwy prawie zawsze znajdują sposób na ukazanie się poprzez fizyczne objawy. Ból w klatce piersiowej spowodowany nerwami jest jednym z najgorszych z nich wszystkich. Dowiedz się więcej o tym zjawisku i jak odróżnić je od poważniejszych sytuacji.
Niepokój można wyrazić na wiele sposobów, od duszności lub spirali negatywnych myśli, które prowadzą do strachu przed śmiercią, po parestezje, nudności lub zawroty głowy. W rzeczywistości wiele z tych objawów wykracza poza zwykłą aktywność fizjologiczną. Jeśli jednak istnieje objaw wywołujący większy strach, zwykle jest to ból w klatce piersiowej spowodowany niepokojem.
Podczas gdy inne objawy wynikające ze stanów lękowych tak bardzo nas nie martwią, ból w klatce piersiowej spowodowany lękiem jest jedną z najbardziej niepokojących objawów dla tych, którzy na niego cierpią. Być może dzieje się tak dlatego, że ten ból jest bardzo podobny do tego, którego doświadczamy podczas zawału serca.
„Jeśli człowiek naprawdę przyzwyczaja się do bólu, dlaczego wraz z upływem czasu cierpi coraz bardziej?”
-Anonim-
Dlatego tak ważna jest umiejętność odróżniania przyczyn bólu w klatce piersiowej, zwłaszcza gdy występuje w okolicy śródpiersia. Ponieważ w najgorszym przypadku ten rodzaj bólu może wskazywać na problem zdrowotny, którym powinniśmy się pilnie zająć.
Gdy jedna lub kilka tętnic wieńcowych cierpi na niedrożność lub pęka i przestaje dostarczać krew do określonego regionu serca, region ten z powodu braku tlenu i składników odżywczych wysyła bolesną odpowiedź, by powiadomić nas, że coś jest nie tak.
Ból w klatce piersiowej – inne przyczyny
To, co dzieje się z sercem, podobnie jak z innymi narządami (na przykład z nerką, gdy cierpimy z powodu kolki) to to, że nie wywodzi się z niego wspomniany wcześniej ból. Ból pojawia się w obszarze innym niż serce. W tym przypadku, w klatce piersiowej. I właśnie ten rodzaj bólu kojarzy się większości ludzi z atakiem lub zawałem serca.
Jest to jedna całkiem normalne, że większość ludzi doświadczając kłującego bólu w klatce piersiowej pomyśli, że cierpi na problemy z sercem. Problem polega na tym, że powinniśmy próbować wyprzedzać fakty, ponieważ rzeczywistość jest taka, że przyczyny bólu w klatce piersiowej mogą być różne. Wśród nich możemy znaleźć następujące:
- Problemy sercowo-naczyniowe.
- Urazy.
- Problemy z układem naczyniowo-kostnym.
- Urazy mięśni.
- Guzy
- Wydłużone i utrzymujące się w czasie obciążenie serca.
- Niespokojna somatyzacja.
I to właśnie ten ostatni przypadek może być naprawdę interesujący. Nie tylko zdarza się najczęściej, ale także może być sygnałem ostrzegawczym przed ekstremalnymi poziomami stresu, na jakie jesteśmy wystawieni.
Dlaczego nerwy powodują ból w klatce piersiowej?
Gdzieś pomiędzy zjawiskami fizycznymi i psychologicznymi występuje zjawisko zwane somatyzacją. Jest ona badana zarówno przez psychologów, jak i medycynę ogólną. Objawia się poprzez cielesną manifestację (w postaci bólu, nieprawidłowych ruchów, problemów zdrowotnych, chorób skóry, itp.) wewnętrznych stanów emocjonalnych.
Doświadczanie intensywnych emocji, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych zwykle odbija się poprzez korelację sensoryczną w klatce piersiowej. Dlatego, gdy jesteśmy bardzo szczęśliwi czujemy jakby klatka piersiowa chciała eksplodować. Podobnie niepokój sprzyja doświadczaniu nieprzyjemnych uczuć w klatce piersiowej.
Dlatego też wydaje się rzeczą naturalną, że w wielu przypadkach lęk wybiera właśnie klatkę piersiową na swoją fizyczną manifestację.
Chociaż ta somatyzacja jest dość częsta i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia często wskazuje, że w życiu danej osoby występują inne elementy wywołujące lęk.
Ogólnie ból w klatce piersiowej spowodowany nerwami nie pojawia się w odpowiedzi na przejściowy lub odizolowany epizod. Przeciwnie, zwykle pojawia się jako odpowiedź na intensywną i długotrwałą nerwowość u danej jednostki. Coś, co może przynosić negatywne konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia jednostki.
W obliczu odczuwania bólu w klatce piersiowej logiczną odpowiedzią jest doświadczanie podwyższonego poziomu lęku. W ten sposób wchodzimy w błędne koło, które może pogarszać sytuację.
Jak odróżnić ten ból w klatce piersiowej od czegoś poważniejszego?
W przypadku pojawienia się bólu w klatce piersiowej pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się o pomoc lekarską na wypadek, gdyby stał się on poważniejszym problemem zdrowotnym. Jednakże, ponieważ nie wiemy, czy istnieją powodu do niepokoju najlepiej jest zachować spokój.
Ponadto, gdy ból w klatce piersiowej wiąże się z problemami z sercem zwykle towarzyszą mu inne objawy i symptomy, niż te, które pojawiają się przy bólu o podłożu nerwowym. Na przykład:
- Rytm serca staje się nieregularny i często słaby.
- Pojawiają się objawy wegetatywne, takie jak jako zimne poty i kryzys hipotensyjny.
- Mogą wystąpić zawroty głowy, utrata sił, a nawet omdlenia.
- Ból jest ostrzejszy. Zwykle wydaje się nam, jakby coś przeszyło nam klatkę piersiową z przodu do tyłu lub czujemy, jak ból rozciąga się na lewą rękę lub szyję.
- Typowe są również objawy powodujące problemy trawienne (ból w jamie żołądkowej, niestrawność, rozstrój żołądka, a nawet nudności i wymioty) i występujące jednocześnie.
- Zazwyczaj obserwuje się bladość skóry.
- Ból zwykle nie ustępuje, gdy osoba się uspokaja.
Dlatego w obliczu bólu w klatce piersiowej należy zachować spokój. I poczekać, aż specjalista potwierdzi jego pochodzenie, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami, które łatwo się denerwują. Ważne jest, aby poważnie zająć się tym problemem i wprowadzić do naszej codziennej rutyny pewne nawyki, które pomogą nam walczyć z negatywnymi skutkami niepokoju i stresu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Eifert, G. H., Zvolensky, M. J., & Lejuez, C. W. (2000). Heart-focused anxiety and chest pain: A conceptual and clinical review. Clinical Psychology: Science and Practice, 7(4), 403.
- Eifert, G. H. (1992). Cardiophobia: a paradigmatic behavioural model of heart-focused anxiety and non-anginal chest pain. Behaviour Research and Therapy, 30(4), 329-345.