Ajovy (fremanezumab) to nowy lek do walki z migreną. W tym artykule opowiemy Ci, czym jest i jak działa.
Zapobieganie migrenom to poważne wyzwanie dla społeczeństwa ze względu na fakt, że jest ona obecnie jedna z najczęstszych chorób w dzisiejszych czasach. Ajovy (fremanezumab) jest nowym lekiem, który może okazać się bardzo przydatny w tej walce.
Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, jest chorobą neurologiczną. W Europie ponad 50 milionów pacjentów cierpi z powodu tego nieprzewidywalnego zaburzenia. Jest to choroba, która bardzo osłabia pacjentów zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Najczęściej występuje między 25 a 55 rokiem życia i ma ogromny wpływ na jakość życia pacjentów. Występuje częściej u kobiet i genetyka ma na nią duży wpływ.
Jest uznawana za chorobę powodującą kalectwo. Prawdą jest, że coraz większy nacisk kładzie się na poprawę profilaktyki, aby ją kontrolować i zmniejszyć jej negatywny wpływ na życie pacjentów. Jednak w wielu przypadkach nie zostaje nawet zdiagnozowana ani nie podejmuje się odpowiedniego leczenia.
Nowe alternatywy terapeutyczne, takie jak Ajovy, mają zasadnicze znaczenie dla postępów w leczeniu tej choroby. Zarówno zapobieganie migrenie, jak i leczenie objawowe są tak samo ważne aby ograniczyć występowanie tego zaburzenia u pacjentów.
Ten nowy lek badano na pacjentach, u których występowała bardzo silna migrena. Wykazano, że Ajovy może zredukować o połowę liczbę dni, w których pojawia się migrena. Różne badania potwierdzają jego skuteczność jako środek zapobiegawczy.
Innym lekiem stosowanym dotychczas w profilaktyce migreny jest propanolol. Lek ten sprzedawany jako Sumial jest lekiem zwiotczającym, który jest również stosowany w leczeniu niepokoju.
Czym jest Ajovy i jak działa?
Ajovy jest znakiem towarowym monoklonalnego fremanezumabu. Jest to roztwór do wstrzykiwania wskazany w walce z migreną u dorosłych, którzy cierpią na co najmniej cztery dni migreny w miesiącu. Jeśli chodzi o jego wprowadzenie należy powiedzieć, że został on zatwierdzony zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.
Fremanezumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym. Działa poprzez łączenie się z peptydem związanym z genem kalcytoniny (CGRP). W ten sposób zapobiega przyłączeniu się do odbiornika. Dlatego mówi się, że jest anty-CGRP. CGRP jest jednym z najliczniejszych neuropeptydów występujących w neuronach centralnych i obwodowych. Jest silnym środkiem rozszerzającym naczynia i ma wpływ na rozprzestrzenianie się bólu.
Wykazano, że poziom CGRP zwiększa się podczas migreny. Kiedy ten neuropeptyd jest uwalniany do zakończeń nerwowych i łączy się z receptorem, powoduje uwalnianie mediatorów zapalnych, jak również rozszerzenie naczyń.
Dlatego, wpływając na CGRP, fremanezumab może zapobiegać aktywacji włókien czuciowych nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za aktywację bólu. Jednak mechanizmy działania tych substancji nie są jeszcze w pełni znane.
Podawanie leku
Ajovy jest dostępny w łatwej w użyciu strzykawce i wstrzykuje się go podskórnie. Każdy zastrzyk zawiera 225 miligramów przeciwciał. Może być podawany w dawkach miesięcznych lub kwartalnych:
- W przypadku stosowania co miesiąc wystarczy jeden zastrzyk podskórny.
- W przypadku stosowania co trzy miesiące podaje się trzy dawki na raz. To 675 miligramów, więc nie musisz powtarzać dawki aż do trzech miesięcy później.
Ta forma podawania stanowi wielką zaletę, ponieważ znacznie zwiększa elastyczność leczenia. Jeśli wybierzesz opcję kwartalną będziesz potrzebował jedynie czterech dawek w ciągu roku, aby spełnić warunki leczenia.
Skutki uboczne stosowania Ajovy
Obserwowane działania niepożądane były z natury łagodne. Reakcje skórne, które pojawiły się po zastrzyku to:
- Ból.
- Zaczerwienienie.
- Twarda skóra.
- Swędzenie.
- Wysypka.
Jednakże z racji tego, że jest to nowy lek konieczne jest dalsze badanie jego bezpieczeństwa i długoterminowej skuteczności. Tak więc, jeśli zauważysz niepożądane reakcje jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
W leczeniu migreny te same zabiegi nie działają jednakowo na wszystkich pacjentów. Dzieje się tak również dlatego, że nie wszystkie migreny są takie same. Istnieją różne leki i to lekarz specjalista musi dostosować je do każdego konkretnego przypadku, odpowiednio dobierając leczenie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- VanderPluym, J., Dodick, D. W., Lipton, R. B., Ma, Y., Loupe, P. S., & Bigal, M. E. (2018). Fremanezumab for preventive treatment of migraine: Functional status on headache-free days. Neurology, 91(12), e1152–e1165.
- Durham, P. L. (2006). Calcitonin gene-related peptide (CGRP) and migraine. Headache.
- EMA (2019). Summary of opinion: Ajovy, fremanezumab. Case Medical Research.