Skóra to największy z ludzkich organów. Pomimo małej grubości (od 0,5 do 4 mm) chroni nasze mięśnie i narządy przed działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo zapewnia stabilność i pomaga utrzymać nasze narządy wewnętrzne tam, gdzie być powinny. Chociaż stale się regeneruje, skóra towarzyszy nam przez całe życie. Dlatego musimy zapewnić jej szczególną pielęgnację, zwłaszcza jeśli cierpimy na atopowe zapalenie skóry. Problem ten dotyka 10% populacji świata.
Atopowe zapalenie skóry nie zależy od wieku, pochodzenia etnicznego ani płci i wygląda podobnie we wszystkich przypadkach. W związku z tym nie można przeprowadzić konkretnego testu diagnostycznego. Specjalista może jedynie zbadać zmieniony obszar, by ustalić, czy potrzebujemy leków lub innego rodzaju leczenia.
Jak się objawia atopowe zapalenie skóry?
Określenie „zapalenie skóry” pochodzi od greckich słów δέρμα (derma, skóra) i -ίτις (itis, zapalenie). Dlatego odnosi się do zapalenia skóry, któremu często towarzyszy zaczerwienienie lub nawet świąd.
Z reguły pojawia się w obszarach takich jak wewnętrzna lub zewnętrzna część łokcia. Suchość, szorstkość lub ropiejące pęcherze mogą również pojawiać się w bardzo skrajnych przypadkach.
Ponieważ objawy zapalenia są nieco zróżnicowane, warto natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć atopowe zapalenie skóry.
W większości przypadków atopowe zapalenie skóry pojawia się okresowo i od czasu do czasu. Jeśli tak jest, oznacza to, że nie jest chroniczne i jest spowodowane przez czynniki, nad którymi nie mamy kontroli.
Co powoduje atopowe zapalenie skóry lub wyprysk atopowy?
Atopowe zapalenie skóry może mieć różne przyczyny. Chociaż niektóre z nich są niewielkie, są też łatwe do uniknięcia:
- Niedobór witamin i minerałów.
- Niewystarczające nawodnienie organizmu.
Być może zaciekawi Cię także: Ciepła woda z cytryną – pij ją na czczo
- Przeziębienia.
- Alergie (np. pokarmowe lub oddechowe).
- Zmiany temperatury.
- Kontakt z materiałami lub substancjami perfumowanymi.
- Kontakt z szorstkimi materiałami.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry
Co możemy zrobić, aby leczyć atopowe zapalenie skóry lub całkowicie zapobiec temu problemowi? Oto niektóre z najbardziej przydatnych i łatwych do zastosowania wskazówek:
Przestrzegaj zdrowej diety
Człowiek spożywa produkty żywnościowe, aby jego komórki, w tym komórki skóry, były zdrowe. Dlatego zdrowa dieta jest tak istotna dla zapewnienia każdej z nich prawidłowego odżywienia.
Witamina E jest bardzo ważna dla naszej skóry. Można ją znaleźć w wielu olejach i orzechach. Ponadto, zdrowa dieta bogata w kolagen również może pomóc.
Nawodnienie organizmu
Nawilżanie skóry jest konieczne, ponieważ 71% skóry to woda. Woda dba o jej elastyczność i blask. Dlatego odpowiednie nawilżenie skóry jest tak ważne. Najlepszym sposobem na to jest picie wystarczającej ilości wody przez cały dzień. Ilość potrzebnej wody może się różnić w zależności od wagi, wieku lub płci.
Nawilżenie zewnętrzne jest również bardzo ważne, zwłaszcza jeśli żyjesz w suchym klimacie lub w miejscu, w którym występują nagłe zmiany temperatury. W rzeczywistości ludzie cierpiący na omawiane schorzenie dostrzegają poprawę, gdy przebywają w wilgotnym klimacie.
Noś ubrania wykonane z naturalnych włókien
Kontakt z syntetycznymi lub bardzo szorstkimi włóknami (takimi jak wełna) może pogorszyć atopowe zapalenie skóry. Dlatego wysoce zalecane są materiał, takie jak bawełna lub len, zwłaszcza w postaci wygodnej i luźnej odzieży.
Kontroluj swoją ekspozycję na ciepło i zimno
Jak już mówiliśmy, zmiany temperatury nie są obojętne dla skóry. Ponadto nadmierna ekspozycja na słońce również może ją podrażniać. Musimy zwrócić uwagę na te czynniki, jeśli cierpimy na atopowe zapalenie skóry.
Ponieważ czynniki te mogą pogorszyć stan naszej skóry, kilka prostych wskazówek, które warto przestrzegać to:
- noszenie odzieży, która izoluje od zimna;
- unikanie zbyt długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- ograniczanie czasu ekspozycji na promienie słoneczne;
- prawidłowa regulacja temperatury wody podczas kąpieli lub brania prysznicu.
Uważaj na perfumy
Syntetyczne perfumy, odświeżacze powietrza i inne produkty kosmetyczne zawierają składniki, które mogą uszkodzić skórę. Jeśli Twoja skóra jest również wrażliwa, to wszystko łatwo ją podrażnia. Dlatego, gdy tylko to możliwe, kupuj produkty naturalne. Jednak jeśli mimo to nie widzisz żadnej poprawy stanu skóry, najlepiej całkowicie ogranicz używanie tego typu produktów.
Unikaj stresu
Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wygląd naszej skóry. Stres często prowadzi do wyrażania dyskomfortu fizycznego poprzez objawy somatyczne na skórze w postaci podrażnień, opryszczki lub uogólnionego świądu.
Być może zainteresuje Cię także: Wpływ stresu na ciało – objawy, które warto znać
Dlatego musimy bardzo poważnie traktować przyczyny stresu. Powinniśmy unikać trudnych konfrontacji, ograniczyć kofeinę i właściwie odpoczywać.
Pamiętaj, że schorzenie to jest częstym problemem, który można leczyć na wiele sposobów. Specjalista prawdopodobnie zaleci krem, który może pomóc złagodzić objawy. Jednak nie istnieje lekarstwo, które może całkowicie wyleczyć ten problem.