Twoja skóra a emocje - związek, który tworzą

Twoja skóra a emocje - związek, który tworzą
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Gdy jesteś smutny lub zestresowany, Twoja skóra wydaje się być bardziej szorstka i mniej błyszcząca, wygląda na odwodnioną i bledszą niż zwykle. Z drugiej strony, kiedy czujesz się dobrze, staje się doskonale gładka. Ta obserwacja dobrze ujawnia związek między skórą a Twoimi emocjami.

Twoja skóra jest największym organem w Twojego ciała: niemal 2 metry długości i prawie 5 kg wagi. Ponadto, jest odzwierciedleniem Twojego humoru i problemów zdrowotnych. Dlatego wszystkie intensywne negatywne uczucia są na niej od razu widoczne.

Alergie, pieczenie, szorstkość, zaczerwienienie, pokrzywka, suchość, pękanie, rany, zmiana pigmentacji, pocenie się, odwodnienie… To są niektóre ze zmian, które może odczuć Twoja skóra, jeśli mówimy o aspekcie fizycznym. Mogą to być również zmiany psychosomatyczne pochodzenia psychologicznego oraz emocjonalnego.

Twoja skóra i emocje są ze sobą ściśle powiązane. Czasami Twoja skóra wyraża to, co próbujesz ukryć.

Chwilowe zmiany w skórze

Kiedy jesteś zawstydzony, Twoje policzki stają się czerwone. Jeśli się boisz, Twoja skóra robi się blada. Kiedy się zakochasz, Twoja twarz się rozjaśnia. Jeśli coś mocno na Ciebie oddziałuje, dostaniesz gęsiej skórki. Istnieje wiele przypadków, gdy drobne zmiany w skórze wskazują na Twój stan emocjonalny.

Twoja skóra - Kobieta dotyka pleców

Należy zawsze konsultować się z lekarzem lub dermatologiem, jeśli wystąpią nagłe zmiany w skórze, aby wykluczyć możliwość cięższych chorób.

Bodźce, które otrzymujesz z otoczenia, aktywują ciąg systemów w Twoim ciele. Na przykład, gdy odczuwasz złość, Twoje ciało włącza system nerwowy, układ hormonalny i układ odpornościowy. To negatywne uczucie powoduje serię zmian w Twoim ciele. Odbywają się one zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz (Schwarzer i Koo Chon, 1998).

Pewne obszary skóry oraz emocje

Ta część skóry, w której dostrzegasz zmiany, pokazuje wpływ i intensywność emocji na pewną część ciała.

 • Jeśli masz małe pryszcze lub plamy na twarzy, możesz obawiać się o utratę szacunku ze strony innych. Może masz kompleks niższości, a nawet czujesz potrzebę ochrony.
 • Zmiany na Twojej głowie mogą być oznaką kreatywnego zblokowania. Być może musisz zmienić swoje myślenie lub odejść od normy. Może to być związane z tęsknotą za przeszłością lub emocjonalnymi ranami.
 • Opryszczka na ustach i rysach są oznakami niestabilności i nerwowości. Twoja skóra i Twoje emocje łączą się, aby uzewnętrznić panikę, gniew, strach, desperację lub rany emocjonalne.
 • Jeśli masz opryszczkę na swoich genitaliach, oznacza to, że masz do czynienia z poczuciem winy lub kary. Ludzie często twierdzą, że opryszczka w tej części ciała jest oznaką ambiwalencji między pożądaniem seksualnym a wstydem.
 • Zmiany w skórze stóp mogą oznaczać, że jesteś niezadowolony z tego, gdzie jesteś i potrzebujesz zmiany.
 • Jeśli masz problemy ze skórą pleców, może to oznaczać, że potrzebujesz więcej uczucia i kontaktu emocjonalnego. Problemy z tą częścią ciała mogą wskazywać na konflikty w pracy lub szkole, zwłaszcza jeśli są widoczne problemy na łokciach.
 • Kiedy masz problemy ze skórą dłoń, prawdopodobnie odczuwasz nierównowagę między dawaniem a otrzymywaniem.
Plecy mężczyzny

Która warstwa skóry?

Twoja skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i podskórnej. Naskórek jest warstwą zewnętrzną, podskórna jest najgłębszą warstwą, a skóra właściwa znajduje się pomiędzy nimi. Więc rodzaj problemu emocjonalnego zależy od warstwy skóry, z którą masz problem, co jest wyraźnym dowodem związku między skórą a emocjami.

 • Problemy z naskórkiem zwykle odzwierciedlają konflikt z powodu separacji, rozpadu rodziny lub problemów z którymś z jej członków, kłótni z przyjaciółmi. Egzema na tej warstwie skóry oznacza, że boisz się samotności lub izolacji. Sklerodermia może odzwierciedlać rodzaj dramatycznej separacji, która nie ma rozwiązania. Łuszczyca jest oznaką podwójnej separacji — oddzielenia się od siebie i od kogoś innego.
 • Skóra właściwa pokazuje problem z separacją i utratą fizycznej tożsamości. Brodawki na tej warstwie skóry są swego rodzaju bliznami, spowodowanymi wcześniejszymi problemami. To tarcza, która jest śladem ataku lub agresji. Jeśli pojawiają się one w kończynach dolnych, konflikt może pochodzić jeszcze z dzieciństwa.
 • Problemy z podskórną wskazują na to, że nie czujesz się dobrze odnośnie tego, jak wyglądasz. Brak Ci pewności siebie, masz nadwagę lub zatrzymujesz płyny. Jest to również związane z ostrym samokrytycyzmem.

Twoja skóra a choroby emocjonalne

Gdy wątroba nie działa prawidłowo, nagromadzenie bilirubiny w organizmie powoduje żółtaczkę. Innymi słowy, skóra staje się żółta, co jest widoczną oznaką wiezi pomiędzy skórą a innymi tkankami.

Chociaż dowody naukowe nie są jasne, uważa się, że odczuwanie nienawiści, złości, zazdrości lub wściekłości przez dłuższy czas ma poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego.

Podwójne odbicie dziewczyny

Podobnie, atopowe zapalenie skóry wiąże się z lękiem i fobiami. Ludzie z tymi problemami mają tendencję do ścisłej kontroli swoich agresywnych impulsów, które są skierowane w stronę skóry.

Z drugiej strony, wysypki kojarzą się z fantazją o byciu zaatakowanym. Dlatego ludzie, którzy mają tendencję do ropnych krostek, mają tendencję do odczuwania strachu, bycia biernymi i wrażliwymi, szczególnie w związkach.

Jak widać, Twoja skóra i emocje są zasadniczo powiązane. Dlatego powinieneś zadbać o każdy problem zewnętrzny tego narządu. Nie ufaj reklamom mówiącym, że tylko balsamy nawilżające mogą rozwiązać problem. Aby naprawić niektóre choroby, trzeba również zajrzeć do środka.

To może Cię zainteresować ...
Uwaga wszyscy! Ciało też ma swój głos!
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Uwaga wszyscy! Ciało też ma swój głos!

Nasze ciało gada, szepcze, krzyczy... Warto zawsze brać po uwagę to, co ono mówi, ponieważ dostarcza do naszego umysłu wszystkie niezbędne informac... • Arndt J, Smith N, Tausk F. Stress and atopic dermatitis. Curr Allergy Asthma Rep [Internet]. 2008 [consultado 06 may 2022]; 8(4):312-7. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18606083/

 • Gupta, M. A. Stress and urticaria. In Neuroimmunology of the Skin. Springer, Berlin, Heidelberg. 2009; 209-217.

 • Griffiths CE, Richards HL. Psychological influences in psoriasis. Clin Exp Dermatol [Internet]. 2001 [consultado 06 may 2022]; 26(4):338-42. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11422186/

 • Jafferany M. Psychodermatology: a guide to understanding common psychocutaneous disorders. Prim Care Companion J Clin Psychiatry [Internet]. 2007 [consultado 06 may 2022]; 9(3):203-13. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1911167/

 • Koo J y Lebwohl A. Psychodermatology: the mind and skin connection. American family physician [Internet]. 2001 [consultado 06 may 2022]; 64(11): 1873. Disponible en: https://www.aafp.org/afp/2001/1201/p1873.html

 • Linnet J, Jemec GB. Anxiety level and severity of skin condition predicts outcome of psychotherapy in atopic dermatitis patients. Int J Dermatol [Internet]. 2001 [consultado 06 may 2022]; 40(10):632-6. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11737422/


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.