Zgodnie z buddyzmem, pokonać swój strach oznacza uzyskać kontrolę nad postrzeganiem. Ta filozofia definiuje tą emocję jako błąd w percepcji. Strach wynika z fantastycznych i strasznych obrazów, które przejmują kontrolę nad Twoim umysłem.
Buddyzm twierdzi również, że najbardziej podatnym gruntem dla strachu są osoby, którym brakuje miłości. Zgorzkniałość, zawiść i egoizm to złe sposoby interakcji z ludźmi. Takie emocje stają się źródłem konfliktu.
“Lepsze niż tysiąc pustych słów, to jedno słowo, które przynosi pokój”.
–Budda–
Ogólnie rzecz biorąc buddyści uważają, że najlepszym sposobem radzenia sobie ze strachem jest skupienie się całkowicie na teraźniejszości i okazywanie współczucia.
To poprowadzi Cię do potęgi wewnętrznej. W Twoim umyśle nie zostanie miejsca na strach. Zatem zagłębmy się głębiej w ten temat.
Strach i odrzucenie cierpienia
Buddyści twierdzą, iż podstawową istotą strachu jest poczucie odrzucenia cierpienia. Mówią również, że ból jest nieunikniony, ale cierpienie to wybór. Ta pierwsza kwestia wiąże się ze sposobem rozumienia strachu, lecz ta ostatnia to właśnie sposób, w jaki sobie z nim radzisz.
Strach przed cierpieniem wywodzi się z odrzucenia uczucia niezadowolenia, które z kolei wynika ze strat, konfliktów i różnicy między tym, czego pragniesz a rzeczywistością, w której żyjesz.
Z drugiej strony nie musisz cierpieć z powodu bólu. Cierpienie jest tylko jednym z wielu dostępnych Ci sposobów reagowania. Zakładamy, na naszą własną niekorzyść, że ból ma zamiar nas skrzywdzić. Ale przecież nie musi tak być. Aby odnieść sukces w walce ze strachem, musisz również się nauczyć, jak radzić sobie z bólem.
Gdy nauczysz się go akceptować, ból utraci część swojej moc. I utraci jeszcze więcej, gdy postarasz się zrozumieć, jakie wnioski możesz z tego wyciągnąć.
Jeśli masz na celu pokonać strach, skup się na teraźniejszości
Tak czy siak, strach jest związany z przeszłością lub przyszłością. Nawiązuje do przeszłości, gdy rozwodzisz się nad doświadczeniem, które Cię wystraszyło i zostawiło blizny. Zaczynasz się bać, że to samo wydarzy się ponownie.
Strach wiąże się również z przyszłością dlatego, że czasem obrazujesz lub przypuszczasz, że przyniesie ona Ci trudności albo bolesne doświadczenia. Taka przyszłość sprawia, że czujesz się mały i to Cię przeraża jeszcze więcej.
Dlatego buddyzm nalega, że jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze strachem jest życie teraźniejszością, skupienie się na tym, co masz tu i teraz.
Skieruj swoją uwagę w stronę tego, co powstrzymuje Twój umysł przed napełnianiem się fantazjami, które tylko karmią zbędne obawy.
Przywiązanie jest źródłem strachu
Spokój ducha i umysłu to przeciwne bieguny przywiązania. Dla większości ludzi jest to bardzo trudne do zrozumienia, ponieważ skupiają się tylko na osiągnięciu czegoś w swoim życiu. Rozumiemy przez to nie tylko dobra materialna, ale także “dobra” emocjonalne lub duchowe. Obejmuje to również “posiadanie” miłości, “uzyskanie” pokoju itp.
Według buddyzmu, powinniśmy przestać próbować posiadać rzeczy. Wręcz przeciwnie, musimy spróbować odłączyć się od nich. Buddyzm uczy, że nic nie należy do nas, nawet nasze życia. Wszystko, co przychodzi do Twojego życia, a nawet to, czym jesteś, jest niczym więcej niż tylko przelotną rzeczywistością.
Jeśli tego nie rozumiesz, zaczynasz zbyt się przywiązywać do wszystkiego. A z przywiązaniem tym przychodzi strach przed utratą. Jest to jeden z najpotężniejszych lęków, gdyż prowadzi do błędnego koła.
Im bardziej jesteś przywiązany do czegoś, tym bardziej się boisz, że to stracisz. Im bardziej się boisz, tym jeszcze bardziej się do tej rzeczy przywiązujesz. Akceptacja tego, że wszystko w życiu jest tymczasowe, pomoże Ci poradzić sobie ze strachem.
Ucieczka nigdy nie jest wyjściem
Według buddyzmu popełniamy błędy, aby się na nich uczyć. Kiedy skupiasz się tylko na swoich błędach, karmisz strach i niepokój. Kiedy popełniasz błąd i nie wyciągasz z niego żadnych wniosków, sytuacja ta prawdopodobnie się powtórzy.
Wszystkie te buddyjskie zasady radzenia sobie ze strachem są nieco skomplikowane. Aczkolwiek, jeśli zaopatrzysz się w cierpliwość i wytrwałość, opanujesz je.
Pod wieloma względami są sprzeczne z wartościami społeczeństwa zachodniego i dlatego dla wielu ludzi nie są łatwe do przyjęcia. Niemniej jednak, jeśli często odczuwasz strach, ich praktykowanie może być dobrym pomysłem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Uhlig, H. (2005). Buda y Jesús: los vencedores del miedo. Ellago.