Przeszłość i przyszłość tworzą dziś

Przeszłość i przyszłość tworzą dziś

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2017

Czas biegnie tak szybko, że zanim nawet skończysz czytać to zdanie, ten moment odejdzie już w przeszłość. Przyszłość natomiast, czyli wszystkie Twoje przemyślenia po przeczytaniu tego artykułu, dopiero nadejdzie. Zatem co nam pozostaje? Chwila obecna, teraźniejszość…

Przeszłość już minęła. To, co na Ciebie czeka, jeszcze nie nadeszło. To teraźniejszość należy do Ciebie.

Przeszłość to coś, czego już nie ma

Przeszłość jest ważna w uświadamianiu nas o naszych błędach oraz dobrych decyzjach, jakie podjęliśmy. Myślenie o przeszłości jest niezbędne, aby zrozumieć teraźniejszość. Nasza ścieżka życiowa musi posiadać znaczenie i powinniśmy wiedzieć skąd przybyliśmy i dokąd zmierzamy. 

Analizowanie tego, co zrobiliśmy w przeszłości oraz porównywanie tego z naszą teraźniejszością może pomóc nam stworzyć oraz rozwinąć fabułę, która opisuje nasze życie.

czarno-białe zdjęcia

Bez wspomnień bylibyśmy nikim. Nawet pamięć emocjonalna lub wspomnienia oparte na uczuciach są niezbędne w zrozumieniu kim jesteśmy.

Negatywną stroną tego zjawiska jest możliwość życia w ciągłym przywiązaniu do negatywnych wspomnień. Możemy wpaść w pułapkę analizowania tych straszliwych momentów raz za razem, zupełnie jakbyśmy byli w stanie zmienić bieg wydarzeń. To myśli, które przychodzą wraz z pytaniem… co by było gdyby…?

Oczywiście ważne jest, aby pozbyć się bólu emocjonalnego, który powodują pytania tego typu. Inaczej możemy sparaliżować naszą przyszłość i teraźniejszość. Przeszłość oparta jest na naszym języku. To historia naszego życia, którą opowiadamy samemu sobie.

Jeżeli zmagamy się z taką sytuacją, dobrym sposobem na znalezienie narzędzi, które pomogłyby nam przeanalizować nasze życie oraz jak je postrzegamy, jest udanie się do psychologa.

Im bardziej martwi Cię Twoja przeszłość, tym mniej będziesz obecny w teraźniejszości.

Przyszłość to suma wielu chwil

Przyszłość to coś, co planujemy oraz przewidujemy w naszym świecie. Myślenie o przyszłości jest fundamentalne w podejmowaniu decyzji oraz planowaniu następnych kroków w naszym życiu.

Nasza przyszłość musi również posiadać znaczenie – powinniśmy mniej więcej wiedzieć jakie mamy cele. Jest to również ważne, aby móc działać w chwili obecnej.

Planowanie strategii oraz stawianie sobie przyszłych celów motywuje nas do kontynuowania naszych działań, które nie zawsze mają natychmiastowy efekt.

Ścieżka, którą obieramy składa się z małych kroków, które stawiamy w kierunku przeznaczenia. To stymuluje nas, abyśmy niestrudzenie szli naprzód oraz byli wytrwali w osiąganiu czegoś, co przyda nam się w przyszłości.

Mimo to, przyszłość jest mieczem obosiecznym. W życiu jest wiele rzeczy, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. W rzeczywistości, zbyt usilne próby kontrolowania tych spraw mogą zmienić nas w kłębek nerwów oraz kogoś, kto stale szuka odpowiedzi w przyszłości.

Jeżeli zagubimy się w przyszłości, zaczniemy żaglować w niezbadane wody.

Przyszłość wymaga, abyśmy skakali setki razy na głęboką wodę.

Życie w teraźniejszości oznacza bycie tu i teraz

Czas, w którym żyjemy płynie przed naszymi oczami. Nie możemy go dotknąć, ale możemy go zmienić za pomocą naszych działań i decyzji.

dziewczyna skacze na łące

Życie w teraźniejszości oznacza bycie w chwili, która właśnie trwa. Oznacza też oddawanie się temu, co możemy robić, by żyć tu i teraz.

Wszystko, co robimy teraz, na przykład czytanie tego artykułu, to nasza teraźniejszość. Jej wpływ jest tak olbrzymi, że możemy zmieniać naszą przyszłość podejmując pewne decyzje lub wpłynąć na przeszłość nadając jej jakieś znaczenie, czy zapominając o niej.

Teraźniejszość oferuje nam niezliczoną ilość możliwości, które posiadamy, lub które wybieramy. Zaprzeczanie jej oznacza bycie sparaliżowanym strachem przed przyszłością oraz jej zmyślonymi konsekwencjami. Może również oznaczać unieruchomienie przez naszą przeszłość.

To jasne, że powinniśmy doceniać wszystko, co nas otacza, nie powinniśmy jednak pozwolić, aby nasza teraźniejszość rządzona była przez przyszłość, ani przeszłość.

Jak wiele rzeczy przegapiasz z powodu wspomnień z przeszłości lub ze strachu przed przyszłością?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.