Świadome słuchanie: czy wiesz, że możesz je traktować jako akt hojności?

Rozmowa - świadome słuchanie

Kiedy ktoś z nami rozmawia, oczekuje, że będziemy uważni. Chcą, abyśmy na chwilę zostawili nasze zmartwienia, abyśmy mogli skupić się na ich historii. W tym momencie świadome słuchanie jest czymś, co powinniśmy mu zapewnić.. Oznacza to bezinteresowne przekazanie mówcy naszych zasobów poznawczych. To wyjaśnia, dlaczego niektórzy uważają świadome słuchanie za akt hojności.

Wszyscy rozmawialiśmy z kimś, kto przeszkadzał nam mówiąc zwroty takie jak „W moim przypadku jest inaczej, ponieważ…”, „Powinieneś zrobić to zamiast…” lub „Przeszedłem przez to samo, gdy…” Czasami ich odpowiedzi nie miały nawet nic wspólnego z tym, o czym mówiliśmy.

Zupełnie normalne jest złe samopoczucie, gdy tak się dzieje. Przerywanie może być bardzo frustrujące. To jest coś, przez co większość z nas przechodzi przez nasze nastoletnie lata. Często czujemy, że świat jest dziwnym miejscem, do którego po prostu nie pasujemy.

Rozmawiające koleżanki

“Lubię słuchać. Nauczyłem się wiele od uważnego słuchania. Większość ludzi nigdy nie słucha.”

Ernest Hemingway

Teraz musimy wyjaśnić jedną rzecz. Może się to zdarzyć w obie strony, co oznacza, że ​​możesz być tym, który robi to innym. Możliwe, że nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale możemy Cię zapewnić, że inni czują się z tym bardzo nieswojo. Jeśli chcesz poprawić swoje relacje i umiejętności komunikacyjne, musisz ćwiczyć świadome słuchanie.

Czym jest świadome słuchanie?

Psycholog Inmaculada Domínguez badała ten temat. W następnej kolejności skupimy się na jej badaniach, aby lepiej wyjaśnić świadome słuchanie. Jak sama nazwa wskazuje, świadome słuchanie odnosi się do techniki słuchania, której używamy w sposób aktywny i dobrowolny. W grę wchodzi kilka elementów, takich jak szacunek, uwaga, miłość i empatia.

Chodzi o to, aby pozwolić drugiej osobie mówić, a także zwracać uwagę na to co mówi, zamiast jej przeszkadzać. Chodzi także o zadawanie odpowiednich pytań, aby druga osoba czuła się zrozumiana. Świadome słuchanie stanowi akt hojności i szczerego zainteresowania osobą, z którą rozmawiamy. Co więcej, oznacza to otwarcie naszych serc i umysłów, abyśmy mogli docenić perspektywę drugiego człowieka.

Jedno jest pewne: sposób, w jaki odnosimy się do innych zmienia się z czasem. W dzisiejszych czasach często żyjemy w tak gorączkowym życiu, że nie jesteśmy w stanie poświęcić trochę czasu na słuchanie ludzi wokół nas. Ma to bezpośredni wpływ na nasze relacje międzyludzkie. Musimy usiąść wygodnie i zastanowić się nad znaczeniem świadomego słuchania i naszych codziennych interakcji społecznych.

Świadome słuchanie – jak jego brak wpływa na relacje?

Ludzie są istotami społecznymi, co oznacza, że ​​lubimy nawiązywać relacje z innymi. Lubimy być słyszani i rozumiani. Jeśli ktoś czuje, że inny nie dba o to co ma do powiedzenia, jego uczucia zostaną automatycznie zranione. Nikt nie lubi otaczać się niezainteresowanymi ludźmi.

Niestety, dzieje się tak bardzo często i pogorszyło się to z powodu rozwoju nowych technologii. W dzisiejszych czasach spędzamy tak dużo czasu na naszych telefonach, że nie zdajemy sobie sprawy z wszystkich możliwości, jakie musimy podjąć w rzeczywistych rozmowach. W rzeczywistości zdarzają się sytuacje, w których grupy przyjaciół spotykają się i zamiast rozmawiać, są po prostu na telefonach, sprawdzając swoje media społecznościowe.

Kobiety patrzące na swoje telefony

Ludzie są teraz bardziej świadomi tego, co dzieje się online niż w prawdziwym życiu. Nasza obsesja na temat publikowania wszystkiego co robimy w Internecie doprowadziła do tego zjawiska. Smutną rzeczą jest to, że świat online pochłania nas, podczas gdy ludzie wokół nas czekają, aż ich usłyszymy.

„Jedną z najbardziej szczerych form szacunku jest słuchanie tego co ma do powiedzenia ktoś inny”.

Bryant H. McGill

Jak ćwiczyć świadome słuchanie?

Jeśli chcesz poprawić swoje życie i relacje międzyludzkie i rozwijać się jako osoba, rozwijaj ten rodzaj słuchania a zobaczysz różnicę.

Oto kilka rzeczy, które mogą Ci pomóc:

  • Zacznij medytować: jest to sposób na zatrzymanie umysłu i uświadomienie sobie, co się dzieje wokół Ciebie. Pozwala skupić się na chwili obecnej. Oddychając i relaksując, zdasz sobie sprawę, że będziesz w stanie zatrzymać wir swojego umysłu i skoncentrować się na jednej rzeczy.
  • Słuchaj swoim ciałem, a nie tylko swoim umysłem: zwróć uwagę na postawę drugiej osoby. Należy jednak uważać, aby nie zaatakować jej przestrzeni osobistej. Język ciała jest ważny, jeśli chodzi o pokazywanie komuś zrozumienia.
  • Nie przerywaj: jeśli musisz zadać jakieś pytanie, poczekaj na odpowiedni moment.
  • Świadome słuchanie to nie tylko zwracanie uwagi na słowa, które ktoś mówi. Chodzi także o to, by zwracać uwagę na gesty i mimikę drugiej osoby.

Świadome słuchanie jest aktem szacunku dla mówcy i dla Ciebie. Z jednej strony ta technika pozwala rozwinąć zdolność do empatii wobec innych. Z drugiej strony sprawia, że ​​mówca czuje się słyszany i doceniany.

„Większość ludzi nie słucha z zamiarem zrozumienia; słuchają z zamiarem odpowiedzi.”

Stephen R. Covey

Scroll to Top