Strach przed krytyką – jak go pokonać?

Strach przed krytyką

Czy kiedykolwiek czułeś się osądzony? Jak się wtedy czułeś? Być może pojawił się strach przed krytyką w trudnej sytuacji. Nikt nie lubi być osądzany, zwłaszcza gdy ludzie osądzają nas w sprawie czegoś, co jest dla nas trudne do strawienia.

Istnieją jednak różne rodzaje krytyki. Nie wszystkie uwagi krytyczne są złe i ważne jest, aby o tym pamiętać. Na przykład konstruktywna krytyka może nam pomóc poprawić się w wielu aspektach naszego życia. Chociaż nie zawsze jesteśmy na to otwarci, ważne jest aby wziąć pod uwagę konstruktywną krytykę, abyśmy rozwijali się jako ludzie. A strach przed krytyką może stać na drodze do tego rozwoju.

Strach przed krytyką

Kiedy ludzie nas krytykują, widzimy to jako osobisty atak. Niektórzy ludzie biorą do siebie ocenianie jako coś bolesnego, a nawet krępującego. To może sprawić, że będą defensywni, ponieważ chcą się chronić.

Zmartwiona kobieta

Czy kiedykolwiek zatrzymałeś się, aby pomyśleć o przyczynie, dla której ktoś Ci coś powiedział? Musi być jakiś powód! Zamiast natychmiast przechodzić do defensywy, powinieneś zacząć myśleć o przyczynie, dla której ta osoba Cię krytykuje i czego możesz się z tego nauczyć.

Jeśli uspokoisz się i to sobie wyjaśnisz, możesz zauważyć, że krytyka może pomóc Ci ulepszyć kilka aspektów Twojego zachowania i procesów myślowych.

Z drugiej strony ta osoba może się mylić. Jeśli masz do czynienia z tą sytuacją ważne jest, abyś mówił asertywnie, zamiast zgadzać się ze wszystkim, co mówi druga osoba, aby Cię nie osądzała. Może to sprawić, że poczuje się tak jakby mogła zmanipulować Cię do myślenia co tylko zechce a także obniżyć Twoje poczucie własnej wartości.

Właściwe przyjmowanie krytyki jest korzystne

Pierwszym krokiem, który pomoże Ci wyeliminować strach przed krytyką, jest nauka akceptacji krytyki. Jest to coś, co można osiągnąć, reagując spokojnie na ocenianie. Oto zalety pozytywnej postawy wobec krytyki:

  • Uczysz się kontrolować swoje negatywne emocje.
  • Nie czujesz się atakowany.
  • Pomaga to również nauczyć się oddzielać od krytyki Twoje poczucie własnej wartości.

Zmartwiony mężczyzna

Zachowanie spokoju, gdy ktoś Cię krytykuje, może pomóc w skuteczniejszym przyswajaniu krytyki. Ma to wiele zalet:

  • Pozwala Ci ocenić, czy osąd jest prawdziwy i użyteczny, czy też osoba próbuje Tobą manipulować.
  • Jeśli krytyka jest przydatna, możesz się z niej uczyć i nie psuć relacji z tą osobą.
  • Jeśli krytyka jest przydatna, ale dana osoba nie wyraziła jej poprawnie, możesz pokazać jej właściwy sposób przekazywania krytyki.
  • Krytyka może być próbą manipulacji. W takim przypadku utrzymanie spokoju spowoduje, że druga osoba poczuje się nieswojo.
  • Nie napełniając się wściekłością, nie okazujesz swoich słabości.
  • Jeśli zachowasz spokój, upewniasz się, że jesteś mistrzem własnego zachowania. Gdy popełniłeś błąd, nie obawiaj się powiedzieć tego tak, jak naprawdę jest. Jeśli jednak nie, również grzecznie to wyraź. Jeśli druga osoba nadal się kłóci, to uważaj, aby nie wpaść w jej pułapkę.
  • To pozwala nam odnieść sukces w nieprzyjemnej sytuacji.

“Mądrzy ludzie wolą korzystać z konstruktywnej krytyki niż dać się zepsuć przez fałszywą pochwałę”.

-Shiv Khera-

Jakie negatywne myśli ingerują w przezwyciężenie lęku przed krytyką?

Jest kilka myśli, które mogą Ci się sprzeciwić, gdy spróbujesz pokonać strach przed krytyką. Modyfikowanie tych myśli pozwoli Ci przestać martwić się o krytykę.

Myśli o samym sobie

“Znowu to zepsułem, jestem takim nieudacznikiem!” “Jestem taki zażenowany, że znowu zawiodłem”. Myśląc w ten sposób wierzysz, że musisz być najlepszy we wszystkim i że jesteś miernotą, jeśli kiedykolwiek popełnisz błąd.

Powinieneś zmienić te myśli na racjonalne, takie jak: “Myślę, że popełniłem błąd, ale najpierw sprawdzę, co zrobiłem źle. Mam prawo popełniać błędy. To nie czyni mnie złym człowiekiem, to czyni mnie człowiekiem”.

Zmartwiona kobieta

Myśli o sytuacji

“To taka niewygodna i upokarzająca sytuacja. Nie mogę tego znieść, muszę odejść.” A więc podstawa tego stwierdzenia jest taka, że ​​rzeczy zawsze muszą być łatwe i wygodne. Muszą iść tak, jak zaplanowałeś.

Bardziej racjonalna myśl byłaby, gdybyś powiedział sobie: “Ta sytuacja jest niewygodna, nie ma co do tego wątpliwości. Ale czy naprawdę muszę uciec? Czy nie byłoby lepiej, gdybym stawił temu czoła?” Ważne jest, aby nie uciekać od pierwszej sytuacji, gdy sprawy stają się trudne. Pamiętaj, że trudnymi sytuacjami są te, które mogą sprawić, że będziesz wzrastał.

Myśli o drugiej osobie

“Upokarzasz mnie. Wszystko, co chcesz zrobić, to ujawnić moje wady.” To sprawia, że ​​wierzysz, że źli ludzie zasługują na karę. Ponadto sprawia to, że wierzysz, że inni muszą zawsze dawać Ci to, czego chcesz i potrzebujesz. Jeśli nie, są dla Ciebie bezużyteczni.

Możesz zmienić tę myśl i uczynić ją bardziej racjonalną. Na przykład: “Nie potrafię czytać w ludzkim umyśle, więc nie mogę naprawdę poznać ich prawdziwych intencji. Co, jeśli po prostu chcą ze mną zadzierać? Jeśli tak jest, muszę pamiętać, że ludzie nie zawsze są tacy jakimi powinni być. Ja też nie jestem doskonały”.

Jak widać, można pokonać strach przed krytyką. Aby to zrobić, musisz jednak zmodyfikować pewne myśli, abyś mógł zaakceptować krytykę i spokojnie przed nią zareagować.

“Im więcej ktoś osądza, tym mniej kocha.”

Honoré de Balzac

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Baron, R. A. (1988). Negative Effects of Destructive Criticism: Impact on Conflict, Self-Efficacy, and Task Performance. Journal of Applied Psychology. https://doi.org/10.1037/0021-9010.73.2.199
  • Pickett, S. T. A., Burch, W. R., & Grove, J. M. (1999). Interdisciplinary research: Maintaining the constructive impulse in a culture of criticism. Ecosystems. https://doi.org/10.1007/s100219900081
Scroll to Top