Empatyczne przywództwo – jak je uzyskać?

Szef z pracownikami

W dzisiejszych czasach praca zespołowa, współpraca i współzależność są konieczne, a to oznacza, że ​​bardzo ważne jest posiadanie dobrego lidera. Jednak nie mówimy tu o jakimkolwiek przywódcy. Firmy żądają, aby ludzie o zdolnościach przywódczych reprezentowali jednocześnie empatyczne przywództwo. I to oni zajmują stanowiska o wielkiej odpowiedzialności.

Ale jak dokładnie empatyczne przywództwo różni się od innych rodzajów przywództwa? Czy możemy nauczyć się przewodzić innym w ten sposób, czy jest to coś z czym się rodzimy? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania.

Na czym polega empatyczne przywództwo?

Przywództwo to umiejętność zarządzania grupą ludzi lub organizacją. Lider musi ustalić jasną wizję celów do osiągnięcia. Musi także zmotywować członków zespołu do pracy nad tym wspólnym celem, a także rozwiązywać wewnętrzne konflikty między różnymi członkami danej grupy.

Lider

Jednakże, mimo że wszyscy liderzy mają te cechy wspólne, istnieją różne rodzaje przywództwa. Niektóre z nich polegają na przedkładaniu osobistych korzyści nad potrzeby grupy. Inni używają manipulacyjnych taktyk, podczas gdy jeszcze inni postępują arogancko i narcystycznie.

Z drugiej strony osoba, która praktykuje empatyczne przywództwo, jest w stanie postawić się na miejscu innych. Empatyczni przywódcy starają się również zrozumieć potrzeby rynku, a także konsumentów. Dzięki temu są w stanie zapewnić każdemu klientowi dokładnie to, czego potrzebuje.

Empatyczny przywódca może skutecznie komunikować się z resztą zespołu i mówić im, co jest potrzebne. Jest w stanie komunikować się w sposób, który pozostawia im chęć do wykonania pracy. Członkowie zespołu powinni czuć się tak, jakby cele firmy lub grupy były ich własnymi.

Jak rozwijać empatyczne przywództwo?

Według badań osoba, która chce stać się empatycznym przywódcą, powinna rozwinąć pięć głównych umiejętności: empatię, entuzjazm, ciepło, spokój i zdolność do wyznaczania granic. Przyjrzyjmy się każdej z nich indywidualnie.

1. Empatia

Oczywiste jest, że empatyczny przywódca musi być w stanie postawić się na miejscu innej osoby. Jednak empatia nie polega jedynie na zrozumieniu tego, co inna osoba myśli, na racjonalnym poziomie. Ktoś, kto chce rozwinąć swoje empatyczne umiejętności przywódcze, będzie musiał zrozumieć, w jaki sposób dane działanie wpłynie na każdego członka zespołu.

Dla wielu ludzi ta umiejętność postawienia się w na miejscu kogoś innego nie jest wcale łatwa. Jednak najnowsze badania pokazują, że większość ludzi może rozwinąć empatię.

Empatyczne przywództwo

2. Entuzjazm

Dobry empatyczny lider jest w stanie motywować i inspirować resztę swojej grupy w pracy. Jest tak dlatego, że jego sposób przewodzenia nie ma nic wspólnego ze zmuszaniem kolegów do wypełniania swoich zadań. Dobry przywódca wykorzystuje raczej swoją zdolność do inspirowania i motywowania, aby ludzie też się tak czuli.

Aby to osiągnąć, osoba, która posiada empatyczne umiejętności przywódcze, potrafi włożyć energię i pasję w to co mówi, proponuje i robi. Robi to w taki sposób, że jest wzorem do naśladowania dla swoich kolegów.

3. Ciepło

Ponieważ ten typ lidera jest w stanie postawić się w roli innej osoby, jest on również w stanie zapewnić różne rozwiązania. Kiedy dostarcza rozwiązań jest wrażliwy, uczciwy, a także dostosowany do indywidualnych uwarunkowań podwładnych.

To nie znaczy, że lider idzie do pracy, by tam szukać nowych przyjaciół. Jest raczej niezwykle serdeczny a także wie, że do nawiązania relacji z kolegami z pracy potrzeba ciepła. Ta bliskość stawia lidera w uprzywilejowanym miejscu, aby wzmocnić typ pozytywnych postaw, które powinny wpływać na grupę.

4. Spokój

Empatyczny lider musi być w stanie zachować spokój w skomplikowanych, emocjonalnych lub stresujących sytuacjach. Aby skutecznie dowodzić swoim zespołem, musi stać się dla nich przykładem. Dlatego jeśli pozwoli im zobaczyć swoją impulsywną stronę, może stracić szacunek swoich pracowników.

Kobieta lider

5. Zdolność do ustalania granic

Ostatnią umiejętnością, którą osoba pragnąca być empatycznym liderem musi opanować, jest umiejętność ustalania granic osobistych i zawodowych. Mimo że jest w stanie zrozumieć resztę członków swojego zespołu, dobry empatyczny przywódca musi wiedzieć, jak stawiać granice i zachować dystans, gdy jest to konieczne.

W przeciwnym razie lider nie będzie już liderem. Członkowie grupy zaczną postrzegać go jako jednego z nich, a lider straci szacunek. Dlatego osoba, która chce rozwinąć empatyczne przywództwo, musi być dobra w komunikowaniu się zachowując asertywność.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Mahsud, R., Prussia, G., & Yukl, G. (2010). Leader empathy, ethical leadership, and relationsoriented behaviors as antecedents of leadermember exchange quality. Journal of Managerial Psychology. https://doi.org/10.1108/02683941011056932
  • Kellett, J. B., Humphrey, R. H., & Sleeth, R. G. (2002). Empathy and complex task performance: Two routes to leadership. Leadership Quarterly. https://doi.org/10.1016/S1048-9843(02)00142-X
  • Wolff, S. B., Pescosolido, A. T., & Druskat, V. U. (2002). Emotional intelligence as the basis of leadership emergence in self-managing teams. Leadership Quarterly. https://doi.org/10.1016/S1048-9843(02)00141-8
Scroll to Top