Narcystyczne osoby w pracy, które sprawiają że jest ona toksyczna

Narcystyczne osoby w pracy, które sprawiają że jest ona toksyczna

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2018

Środowisko pracy pełne napięcia, niepokoju, krytyki i niskiej wydajności nie jest dobrym miejscem do pracy. Narcystyczne osoby w pracy podkopują inicjatywę, a nawet podstawowe czynności. Zawsze muszą być w centrum uwagi. Osoby narcystyczne potrzebują ciągłej pochwały, a ich strategia, aby ją uzyskać, jest bardzo destrukcyjna. Sabotują prawa i dobro swoich współpracowników.

Eksperci psychologii osobowości twierdzą, że czasami wszyscy jesteśmy narcystyczni. Jednak, gdy spotykamy narcystyczne osoby w pracy, sprawy stają się naprawdę skomplikowane.

Twój dzień pracy zajmuje dużą część Twojego czasu. Nie tylko to, ale jesteś też zależny finansowo od swojej pracy i masz profesjonalne cele związane z konkretną karierą lub stanowiskiem. Praca ze szkodliwymi i toksycznymi ludźmi sprawia, że ​​trudno jest wykonywać pracę i spełniać swój cel.

“Spędzanie czasu z marnymi  ludźmi to spędzanie czasu z toksycznymi ludźmi, nie zdajesz sobie sprawy, że ich złe powietrze dostaje się do Twoich porów i powoduje, że jesteś chory”.

-Bernardo Stamateas-

Nie jest łatwo radzić sobie z osobami narcystycznymi na co dzień. Ich zachowanie jest często bardzo irracjonalne i wyczerpujące. Jeśli nie masz strategii obrony, może to wpłynąć na jakość Twojego życia.

Chociaż istnieją badania, w których zaobserwowaliśmy zmniejszenie zjawiska narcyzmu w ostatnich latach, takie jak badanie Uniwersytetu w Illinois, nadal ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z osobami narcystycznymi dla dobrego samopoczucia i życia zawodowego. Rzućmy okiem na niektóre strategie, które pomogą Ci z nimi egzystować.

mężczyzna słuchający muzyki w pracy

Jak rozpoznać osoby narcystyczne w pracy

Osoby narcystyczne w pracy mają wiele imion. Są karierowiczami, oportunistami, plotkarzami i samolubnymi osobami, które nie wiedzą, jak pracować jako zespół. Podejmują decyzje bez konsultacji z nikim. Są to w skrócie ci, którzy tworzą duszące i nieproduktywne środowisko pracy. Osoby narcystyczne zabijają motywację, inicjatywę i chęć do pracy każdego poranka.

Powinniśmy wyjaśnić coś na temat narcyzmu. Są ludzie, którzy mogą mieć jedną lub dwie narcystyczne cechy. Z drugiej strony niewielki procent populacji cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości. W związku z tym istnieje spektrum, z którym można opisać większość narcystycznych ludzi. Niektórzy zdają się wypełniać wszystkie z powyższych cech, podczas gdy inni mają swój narcyzm pod kontrolą.

Ludzie, którzy są łagodnie narcystyczni, mogą nawet naprawić swoje zachowanie za pomocą odpowiednich informacji zwrotnych.

Rzućmy okiem na profil klasycznej osoby narcystycznej, ponieważ tego rodzaju ludzie mogą naprawdę zaszkodzić swoim współpracownikom i ich firmie.

  • Zawsze chcą być w centrum uwagi.
  • Osoby narcystyczne myślą, że powinni otrzymać wszystkie wygrane i nagrody.
  • Kłamią, aby dostać to, czego chcą.
  • Odpychanie innych i stawianie ludzi w niezręcznych sytuacjach to rzeczy, które zwykle robią.
  • Nigdy nie przyznają, że ktoś zrobił coś dobrego.
  • Osoby narcystyczne nie ponoszą odpowiedzialności za swoje błędy. Manipulują sytuacjami, aby inni ludzie wzięli odpowiedzialność za ich niepowodzenia i niekompetencję.
  • Osoby narcystyczne wydają się być zazdrosnymi ludźmi.
  • Często zmuszają innych do angażowania się w nieetyczne zachowanie.

Podobnie, psychologowie Sander Thomaes i Bram Brushman z Uniwersytetu w Utrechcie przeprowadzili badanie, które wykazało, że osoby narcystyczne są często bardzo czarujące na początku. Mogą być miłym, przyjaznym współpracownikiem lub szefem, do którego możesz zwrócić się o pomoc. Jednak ich prawdziwe intencje stają się jasne w miarę upływu czasu.

zestresowana kobieta w pracy

Jak przetrwać narcystyczne osoby w pracy

Narcystyczne osoby w pracy mogą sprawić, że poczujesz się wypalony i wyczerpany. Mogą wpłynąć na twoje pragnienie rozwoju zawodowego. Sprawy stają się jeszcze bardziej skomplikowane, jeśli Twój szef lub przełożony jest narcystyczny i nie dba o Twoje prawa. W sytuacjach ekstremalnych zalecamy poprosić o ocenę miejsca pracy lub przejść do działu zasobów ludzkich.

W codziennych sytuacjach zrozumienie niektórych podstawowych pomysłów może pomóc w utrzymaniu motywacji i celów w miejscu pracy.

Poznaj ich i zrozum ich słabe punkty

Ta pierwsza strategia jest bardzo prosta. Musisz unikać grania w tę samą grę. Musisz pamiętać, że chcą tylko podziwu i uznania. Nigdy nie zapominaj, że ich słabym punktem jest ich poczucie własnej wartości. Aby to zrobić, pamiętaj o następujących rzeczach.

Narcyz zawsze chce natychmiastowej uwagi. Żywią się tym. Nie dawaj im tego. Niech widzą, że nie są dla ciebie tak ważni. Twoim priorytetem jest Twoja praca i Twoje cele. Jeśli narcyzem jest twój szef, spróbuj uniknąć natychmiastowego spełnienia ich żądań. Jest to szczególnie ważne, jeśli wymagania nie są szczególnie istotne dla twojej pracy i po prostu chcą postawić cię w niezręcznej sytuacji.

Umieść swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Narcyzm żąda, poniża, kłamie i myśli tylko o sobie. Nie widzą nic poza swoimi nosami. W obliczu takiego zachowania pamiętaj o swoich potrzebach i swoich prawach. Jeśli coś wydaje Ci się nie tak, powiedz to. Uzasadnij to przy użyciu komunikatu “ja”. Bądź asertywny i wywołaj ich brak empatii. Nie poddawaj się, ani nie wpadnij w ich pułapkę.

Pokaż to na piśmie

Osoby narcystyczne w pracy tylko żądają rzeczy od innych. Dlatego, najlepszą rzeczą jest, aby wszystkie te żądania były w formie pisemnej (takie jak e-maile lub notatki). W ten sposób będziesz miał dowody na wypadek incydentu. Musisz być w stanie pokazać specyfikę konkretnego zachowania.

Nie wpadnij w ich pułapkę

Osoby narcystyczne zawsze chce wiedzieć o tobie różne rzeczy, które mogą wykorzystać na swoją korzyść. W ten sposób często będą próbować przejść na Twoją dobrą stronę, aby stworzyć poczucie intymności i uzyskać informacje. Unikaj wpadnięcia w ich pułapkę. Unikaj mówienia o swoim życiu osobistym i bądź ostrożny w dzieleniu się opiniami i informacjami. Narcyz może wykorzystać te informacje przeciwko tobie później.

mężczyzna w kawiarni

Stawiaj jasno swoje wartości i swoje prawa

Jednym z najczęstszych problemów z tego typu osobowością jest nieetyczne zachowanie. Naruszają prawa innych osób. Najgorsze jest to, że często zmuszają inne osoby do angażowania się w nielegalną działalność.

Dlatego ważne jest, aby znać swoje prawa w miejscu pracy. Powinieneś mieć dostęp do dobrych informacji na temat prawa pracy i wytycznych firmy. Narcystyczni szefowie często wiedzą, jak manipulować swoimi pracownikami, aby osiągnąć nielegalne (i nieetyczne) cele. Unikaj robienia czegoś, czego możesz później żałować, będąc asertywnym. Przypomnij im o ograniczeniach.

Podsumowując, osoby narcystyczne w pracy mogą być bardzo problematyczne. Czasami angażują się w nękanie lub mobbing. Inni pracownicy często rezygnują z pracy, aby uniknąć narcystycznych współpracowników. Wiemy, że to nie jest łatwe, ale spróbuj ustawić granice. Nie poddawaj się temu typowi zachowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.