Nieumiejętność zauważenia zmiany: czy wiesz, na ile przeceniasz swoją spostrzegawczość?

Kobieta zakrywająca twarz - Nieumiejętność zauważenia zamiany

Zmiany nieustannie pojawiają się wokół Ciebie. Modyfikacje te są istotne, ale pozornie niedostrzegalne. W związku z tym nie zdajemy sobie sprawy, że mają one miejsce. Dlatego mówi się, że ludzie cierpią na nieumiejętność zauważenia zmiany (z ang. change blindness). Za bardzo ufamy naszej zdolności wykrywania zmian wizualnych.

Aby zademonstrować ten skrajny optymizm dotyczący naszej zdolności obserwacji, jakim jest nieumiejętność zauważenia zmiany, zachęcamy do obejrzenia następującego filmu wideo. Czy będziesz w stanie zidentyfikować wszystkie zmiany, które mają miejsce w tym filmie?

https://www.youtube.com/watch?v=ubNF9QNEQLA

To niewiarygodne, prawda? Czy widzisz wszystkie 21 zmian? Nieumiejętność zauważenia zmiany jest obszarem, który zainteresował naukowców z powodu jego wpływu na różne dziedziny i zawody.

Prędkość i perspektywa, a nieumiejętność zauważenia zmiany

Ronald Rensink był pierwszą osobą, która zdefiniowała naszą niezdolność do wykrywania zmian w naszym polu widzenia. W 1997 r. psycholog ten stwierdził, że zjawisko to zmienia się w zależności od tego, czy modyfikacje wprowadzono stopniowo czy nagle. Co więcej, wierzył, że efekt jest większy gdy wprowadzane są zmiany podczas cięcia lub zdjęcia panoramicznego. Tak jest w przypadku poniższego wideo:

Wyobraź sobie, że oglądasz film. Dokładniej, oglądasz scenę, w której klient rozmawia z ekspedientem stojącym za ladą w sklepie. Jeśli sprzedawca pochyli się, by coś podnieść i zamieni się z innym aktorem, prawdopodobnie nie zauważysz zmiany. Jak to możliwe? Dlaczego nie zauważysz tak znaczącej różnicy?

Dlaczego doświadczamy nieumiejętności zauważenia zmiany?

Jednym z wyjaśnień jeśli chodzi o nieumiejętność zauważenia zmiany jest to, że nasze umysły naturalnie wędrują. Jesteśmy zaprogramowani filogenetycznie, aby zachować jak najwięcej zasobów poznawczych i energetycznych.

Mózg nie jest urządzeniem nagrywającym, które stale rejestruje i przetwarza wszystkie szczegóły i informacje, które postrzega. Zamiast tego koncentruje się on na tym, co wiemy, że najprawdopodobniej się zmieni. To selektywne centrum zainteresowania jest wynikiem doświadczenia i osobistego połączenia (Simons i Levin, 1998).

Na przykład w powyższym scenariuszu, jest bardziej prawdopodobne, że rzeczą, która zmienia się jest przedmiot sprzedaży (to, co sprzedawca wyjmuje z wystawy). Prawdopodobieństwo, że jeden z aktorów się zmieni jest niskie. Twój mózg zakłada, że ​​sprzedawca jest tą samą osobą, co pozwala mu oszczędzać energię.

Selektywna uwaga

To zjawisko nieumiejętności zauważenia zmiany jest bardziej wyraźne, jeśli otrzymujesz bodźce, które wychwytują i przyciągają Twoją uwagę. To wyjaśnia dlaczego nie można oderwać wzroku od pistoletu, będąc świadkiem zbrojnego napadu. Zasadniczo ten obraz wyczerpuje rezerwy uwagi. Nie pozostawia miejsca na inne szczegóły. Obejrzyj ten ciekawy film na temat tej umiejętności.

Iluzjoniści lub magicy często używają tej techniki i “wykorzystują” naszą nieumiejętność zauważenia zmiany. Wiedzą dokładnie gdzie zatrzymać naszą uwagę i w jaki sposób robić sztuczki we właściwym momencie. Poruszanie się z tego rodzaju peleryną-niewidką jest sztuką!

Bycie ślepym na nieumiejętność zauważenia zmiany

Jak powiedzieliśmy wcześniej, nasze codzienne życie podlega zmianom. Jednak zamiast być skromnymi i zdawać sobie sprawę, że całkowicie pomijamy wiele z tych zmian, jesteśmy całkowicie przekonani, że jesteśmy w stanie złapać bardzo małe i stopniowe zmiany. Dlatego eksperci często mówią, że jesteśmy ślepi na nieumiejętność zauważenia zmiany.

Niezdolność do rozpoznania własnych ograniczeń jest sama w sobie ograniczeniem.

Oto przykład, który jest dość powszechny i ​​doskonale ilustruje ten punkt. Możesz jeździć nieustannie tą samą  drogą do pracy i nie zauważyć drobnych zmian, które zachodzą z dnia na dzień. Nie zauważyłeś, że pomalowano płot innym kolorem, że zniknął znak drogowy, że sklep się zamknął… Wtedy jesteś na swojej normalnej trasie pewnego dnia i nagle myślisz “Jak długo to tak było?” Czy kiedykolwiek Ci się to zdarzyło?

To samo, co dzieje się w Twoim otoczeniu zdarza się także Tobie. Patrzysz na siebie każdego dnia w lustrze i nie dostrzegasz ewolucji i zmian, jakie lata przynoszą Twojej twarzy i ciału. Ale co by się stało, gdybyś nie widział siebie przez dwa miesiące? To tak, jakbyś nie widział się z przyjacielem przez jakiś czas. Zauważasz wszystkie małe zmiany, które miały miejsce. Zauważasz utratę wagi, zmarszczki, blizny… Jeśli natomiast widzisz osobę na co dzień, te znaki, które oznaczają upływ czasu nie byłyby tak zauważalne.

Nasze mózgi wciąż są mało znanym wszechświatem. Zjawiska percepcyjne w dziedzinie neuronauki i psychologii poznawczej (np. nieumiejętność zauważenia zmiany) dowodzą złożoności tego ważnego organu.

Scroll to Top