Istnieje powszechny mit, który mówi, że neurony powstają tylko w dzieciństwie. Jednak nie jest to prawdą. Neurogeneza to narodziny nowych komórek. Zjawisko to stanowi kluczowy aspekt neuroplastyczności i ważnych procesów, takich jak uczenie się i przechowywanie pamięci w mózgu. Jest to podstawowe odkrycie, które jest obecnie badane przez naukowców.
Neurogeneza została odkryta bardzo niedawno. W latach 60. Altman i Das (1965) wykazali to zjawisko u gryzoni. Jednak dopiero w 1998 r. zespół badawczy Petera S. Erikssona odkrył go u ludzi.
Wnioski z wcześniejszych badań (na przykład Moreno R., Pedraza C. i Gallo M. (2013)) pokazują, że generujemy nowe komórki podczas naszego dorosłego życia i jest to niezwykle ważne, aby zachęcić do ich produkcji.
Czy chcesz wiedzieć, czym jest neurogeneza i dlaczego jest tak ważna? Czytaj dalej!
Gdzie odbywa się neurogeneza?
Zjawisko to ma miejsce w strefie nadkomorowej (dolna część komór bocznych), ale szczególnie w strefie podobszarowej zakrętu zębatego hipokampa (Ehnenger i Kempermann, 2007). Struktura ta znajduje się w płacie skroniowym i jest częścią układu limbicznego. Niektóre z głównych funkcji hipokampa to funkcje związane z pamięcią, uczenie się, orientacja przestrzenna i regulacja emocjonalna.
Nowe komórki pasują do dwóch kategorii
Po pierwsze, mamy komórki macierzyste, które mogą replikować się w nieskończoność. Następnie mamy komórki progenitorowe, które mają mniejszą zdolność podziału i samoodtwarzania niż komórki macierzyste (Arias-Carrión, 2007).
Dlaczego neurogeneza jest tak ważna?
Według Couillarda-Desprésa i innych (2011), “Ciągłe dostarczanie nowych neuronów pochodzących z dorosłych neuronowych komórek macierzystych wydaje się ułatwiać wykonywanie zadań zależnych od hipokampa, ponieważ zmniejszenie lub zablokowanie neurogenezy jest związane z upośledzeniem funkcji poznawczych“. Podkreśla to znaczenie uczenia się i pamięci dla tworzenia nowych neuronów.
Innymi słowy, jeśli chcemy nadal wytwarzać nowe komórki przez całe nasze życie, musimy angażować się w działania stymulujące nasz mózg.
Uczenie się czegoś nowego oznacza nie tylko zdobycie nowej umiejętności, ale także nowych neuronów. Mówienie w innym języku, granie na instrumencie lub jakakolwiek inna aktywność, która utrzyma twój umysł aktywny, zachęci do produkcji nowych komórek. Dlatego pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na naukę czegoś nowego.
“Neurony nie umierają z powodu nadmiaru aktywności, ale z powodu czegoś zupełnie odwrotnego: od bezczynności.”
-José Manuel García-
Niemniej jednak siedzący tryb życia ma odwrotny skutek. Nie tylko nie sprzyja neurogenezie, ale zwiększa ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, uszkodzenia neuronów nie powoduje nadmiar działalności, ale zamiast tego – nieaktywność. Picie alkoholu, palenie papierosów, złe nawyki snu i niezdrowa dieta również szkodzą neuronom.
Więcej ćwiczeń, mniej stresu!
Wiemy, że bycie aktywnym fizycznie zmniejsza stres i pomaga nam uzyskać formę, ale ćwiczenia sprzyjają również neurogenezie. Morales-Mira M. i Valenzuela-Harrington M. (2014) twierdzą, że “ćwiczenia fizyczne faktycznie zwiększają neurogenezę w dorosłym hipokampie, co stanowi potencjalne opóźnienie terapeutyczne i naprawę uszkodzeń mózgu spowodowanych urazem lub chorobą”.
Kiedy jesteśmy zestresowani, podwzgórze uwalnia hormony, które aktywują przysadkę mózgową, umożliwiając uwalnianie glukokortykoidów (kortyzolu). Jeśli nie jesteśmy w stanie powstrzymać przepływu kortyzolu w naszym organizmie, wpłynie to na neurony w naszym hipokampie i neurogeneza nie nastąpi.
Kiedy ćwiczymy, regulujemy poziomy glukokortykoidów i dezaktywujemy obwód mózgu, który wytwarza stres, ułatwiając regenerację hipokampa. Podsumowując, zestresowany hipokamp nie pozwala na neurogenezę. Zdrowy hipokamp pozwala.
“Hipokamp produkuje neurony, które są fundamentalne dla procesów uczenia się i pamięci przez całe życie człowieka.”
-Sandrine Thuret-
Jeśli chcemy zachować zdrowy umysł, który nadal wytwarza nowe komórki, musimy go takim utrzymywać. Mamy teraz potencjał do pobudzenia neurogenezy i dlatego możemy mieć umysł aktywny dłużej niż myśleliśmy.
Czytaj, ucz się grać na gitarze, idź na spacer, medytuj, ćwicz… Istnieje wiele opcji, więc nie ma wymówki. Już dziś pomyśl o swojej formie!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Götz, M., & Huttner, W. B. (2005). The cell biology of neurogenesis. Nature Reviews Molecular Cell Biology. https://doi.org/10.1038/nrm1739
- Ming, G. li, & Song, H. (2011). Adult Neurogenesis in the Mammalian Brain: Significant Answers and Significant Questions. Neuron. https://doi.org/10.1016/j.neuron.2011.05.001
- Eriksson, P. S., Perfilieva, E., Björk-Eriksson, T., Alborn, A. M., Nordborg, C., Peterson, D. A., & Gage, F. H. (1998). Neurogenesis in the adult human hippocampus. Nature Medicine. https://doi.org/10.1038/3305