Anksjolityki: tabletki, które są w naszych szafkach nocnych

Anksjolityki: tabletki, które są w naszych szafkach nocnych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia, 2018

Anksjolityki to leki przepisywane przez lekarzy, aby pomóc kontrolować niepokój. Niektórzy ludzie nazywają je także “alkoholem w formie tabletek”, nawiązując do ich potencjalnie uzależniającego charakteru oraz tego, jak łatwo można ich używać i nadużywać. W dzisiejszych czasach wszędzie można znaleźć anksjolityki na szafkach nocnych. Są nadpisywane i nadużywane.

Żyjemy w społeczeństwie uzależnionym od leków. Zbyt łatwo jest zwrócić się do leków na receptę, aby spróbować rozwiązać nasze problemy.

“Nie można uniknąć niepokoju, ale można go zmniejszyć. Radzenie sobie z niepokojem polega na zmniejszeniu go do normalnego poziomu, a następnie za pomocą tego normalnego niepokoju jako bodźca do zwiększenia samoświadomości, czujności i woli życia.”

-Rollo May-

mężczyzna chmury

Substancja aktywna w anksjolitykach

Obecnie wiemy, jak i gdzie anksjolityki (benzodiazepiny) działają w większym stopniu niż inne leki, które mają leczyć problemy psychiczne i psychologiczne. Faworyzują działanie neuroprzekaźnika GABA. GABA występuje w ponad 30% synaps nerwowych. Funkcją GABA jest wchodzenie w drogę impulsom elektrycznym. Tak więc GABA naprawdę redukuje pobudliwość aktywności nerwowej.

Receptory, na których działają benzodiazepiny, nie są związane tylko z niepokojem. Receptory te odgrywają także rolę w zdolnościach pamięciowych i motorycznych. W związku z tym działanie benzodiazepin nie jest specyficzne i zwykle wywołuje wiele skutków ubocznych.

zmartwiona dziewczyna

Czy anksjolityki powinny być pierwszą lub jedyną opcją?

Obawiamy się, kiedy nasze umysły są szybsze niż samo życie. Jednak to prawda, że ​​niepokój sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły jako reakcja emocjonalna. Staje się patologiczny, jeśli ogranicza cię w określonym czasie. Ponadto może to stanowić problem, jeśli przeszkadza w twoich doświadczeniach i rozwoju.

W związku z tym Dubin (2009) napisał: “Czy naprawdę powinniśmy wstydzić się ataków lękowych? Nie. Widzę, że ataki lękowe są analogiczne do fizycznej reakcji wymiotowania. Wymioty nie są dobre ani złe. To coś, co się dzieje i zwykle służy do pozbycia się szkodliwych zanieczyszczeń. Ale nigdy nie chciałbyś zwymiotować publicznie, prawda? Pierwszą rzeczą, którą zrobiłbyś, gdybyś zaczął mieć mdłości, poszukałbyś najbliższej łazienki, aby uniknąć zakłopotania. Wymioty nie są czymś, co chcesz robić przed innymi ludźmi. To samo dotyczy ataków paniki.” [Tłumaczenie]

Używanie tabletek do uśmierzania bólu

Jeśli regularnie stosujesz tabletki, zamieniają się one w leki przeciwbólowe na całe życie. Odrętwiają twoje zmysły i myśli. Mogą pomóc Ci pozbyć się bólu, bez konieczności zajmowania się ich przyczynami. Przyjmowanie leków przeciwlękowych jest jak wyłączenie alarmu pożarowego, gdy ogień nadal się pali.

To bardzo niezdrowy nawyk. Używanie i nadużywanie tych leków nie uwalnia nas od ich skutków. W niektórych przypadkach możemy użyć leków, aby sprawdzić intensywność naszego nieszczęścia wynikającego z niepokoju. Niemniej jednak, leczenie tabletkami nie jest jedynym leczeniem, które ludzie powinni próbować.

Kiedy cierpimy z powodu lęku, musimy zrehabilitować umysł. Musimy ponownie nauczyć się, jak żyć w świecie i potrzebujemy przy tym pomocy osób trzecich. Dlatego ważne jest zaangażowanie psychiatrów i psychologów. Jeśli posiadasz pomoc, możesz uniknąć uzależnienia od silnych leków. Możesz również rozwiązać problemy w zdrowy sposób, zamiast zwracać się do tabletek na nocnej szafce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Pardo, H. & Pérez Álvarez, M. (2007). La invención de los trastornos mentales. Alianza Editorial, S.A. Madrid.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.