Czasami środowisko rodzinne może powodować więcej niż cierpienie. W tym sensie rodzice mogą wpływać na zdrowie psychiczne dzieci. Niektórzy rodzice stawiają swoje dzieci w stresujących sytuacjach, w których mogą czuć się upokorzone, niespokojne lub bezradne. Tego rodzaju doświadczenia są trudne i przenoszą się do naszego dorosłego życia.
Oscar Wilde powiedział, że prawie nikt nie wie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Czasami dom z zamkniętymi drzwiami i oknami jest idealnym miejscem na bardzo przerażające rzeczy. Matki, ojcowie lub inni członkowie rodziny mogą kształtować niewidzialny dramat, który pozostaje niezauważony przez resztę społeczeństwa.
Co więcej, dotyka to dzieci w znaczący sposób. Dr Anne-Marie Conn z University of Rochester Medical Center zbadała to zjawisko. Odkryła, że wpływ dysfunkcjonalnego wychowania i wynikającego z niego uszkodzenia psychicznego można przenieść na następne pokolenie.
Innymi słowy, trauma spowodowana brakiem przywiązania, wykorzystywaniem, przemocy fizycznej lub psychicznej lub cokolwiek innego, co wpływa na optymalny rozwój psycho-emocjonalny dziecka, może wywołać efekt falowy. Trauma wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i może zmieniać rozwój mózgu. Może to prowadzić do zaburzeń psychicznych, które mogą później wpływać na to, jak te osoby wychowują własne dzieci.
“Zdrowie psychiczne wymaga dużej uwagi. To ostatnie tabu i trzeba się z nim zmierzyć.”
-Adam Ant-
Kiedy rodzice wpływają na zdrowie psychiczne dzieci
Rodzice mogą wpływać na zdrowie psychiczne swoich dzieci. Bezpieczne środowisko rodzinne, które sprzyja pozytywnemu rozwojowi emocjonalnemu i dobrej samoocenie, ma trwałe następstwa. Ten rodzaj wychowania daje dzieciom możliwość dojścia do dorosłości z wyjątkowymi zdolnościami psychologicznymi. Z drugiej strony, burzliwe lub traumatyczne wychowanie może poważnie wpłynąć na psychologiczne dobre samopoczucie dziecka.
Co więcej, wiemy teraz, że główną przyczyną problemów emocjonalnych i behawioralnych u dzieci jest ich dynamika rodzinna i środowisko. W rzeczywistości czasopismo “Journal of Family Psychology” opublikowało opracowanie nie tak dawno temu, które twierdziło, że prosty klaps może mieć negatywne konsekwencje.
Każdy gest, słowo lub zachowanie, które jest pośrednio lub wyraźnie agresywne, pozostawi po sobie ślad. Zmieni zachowanie dziecka, a nawet pozostawi wrażenie na mózgu dziecka. Tak więc, gdy dzieci dorastają w tego rodzaju otoczeniu lub doświadczają pewnych szkodliwych strategii rodzicielskich (klapsy, agresywna komunikacja lub autorytarny opiekun), mają tendencję do wykazywania pewnych zachowań i cech, takich jak:
- Niska samoocena.
- Zakładają, że ich własne potrzeby nie są ważne.
- Uważają, że wyrażanie emocji jest negatywne i złe.
- Przyjmują również, że te dynamiki rodziny (agresywność, nadużycia lub brak szacunku) są normalne, a nawet dopuszczalne.
Dorastanie w tego rodzaju kontekście oznacza, że każde doświadczenie powoduje bolesne przeżycia w określony sposób. Tak, to prawda, że niektórym ludziom udaje się pokonać trudne dzieciństwo i żyć zdrowo, bez lęku. Jednak większość ludzi jest bardziej podatna na ataki i te doświadczenia w znacznym stopniu wpływają na ich zdrowie psychiczne. Przyjrzyjmy się temu trochę głębiej.
Jak rodzice wpływają na zdrowie psychiczne dzieci?
Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki traumatyczne dzieciństwo przejawia się u dorosłych, jest chroniczny stres.
Stany permanentnego stresu
Kiedy dziecko żyje w niestabilnym środowisku, doświadcza stresu. Dorastanie bez przywiązania do podstawowego opiekuna i poczucie niepewności i niekochania prowadzi do znacznego lęku. Ten rodzaj stresu jest początkowo ostry. Jednak przez dłuższy czas może stać się trwały.
Przewlekły stres może nawet zmienić funkcjonowanie mózgu. Może wpływać na rozpiętość uwagi i pamięć. Często przekłada się na nadaktywność i złe radzenie sobie z emocjami.
Współzależne relacje
Dorastanie w zimnym i niewdzięcznym gospodarstwie domowym sprawia, że wielu osobom zależy na silnych związkach emocjonalnych. Chcą czuć się ważnymi i bezpiecznymi. Jednak ciągły strach przed utratą tego rodzaju więzi może prowadzić do obsesyjnego zachowania. Tak bardzo się boją, że mogą łatwo popaść w współzależne relacje.
Rodzice wpływają na zdrowie psychiczne swoich dzieci na wiele różnych sposobów. Wszyscy powinniśmy zrozumieć, że sposób, w jaki wychowywane są dzieci, ma poważny wpływ na ich życie jako dorosłych. Każdy powinien zwracać na to uwagę i modelować lepsze alternatywy poprzez pozytywne zachowanie i język.
Stały niepokój i bezradność
Dorastanie bez bezpieczeństwa rodziny opiekuńczej ma konsekwencje. Jeśli brakuje Ci urozmaiconego środowiska, które pomaga rozwinąć własną tożsamość, możesz dorastać z poważnymi problemami psychologicznymi. Możesz czuć się beznadziejnie i mieć niską samoocenę. W tym kontekście bardziej prawdopodobne jest, że będziesz stale i przewlekle pesymistyczny i niespokojny.
Uświadomiona bezradność to także powszechna psychologiczna rzeczywistość. Dzieje się tak, gdy ktoś zakłada, że nie może zmieniać rzeczy bez względu na to, co zrobi. Zakładają, że nie mają kontroli nad własnym życiem.
Psychologiczne mechanizmy “ukrywania” traumatycznej przeszłości
Umysł często nie jest w stanie poradzić sobie z ciężarem traumy, więc wykorzystuje pewne mechanizmy psychologiczne, aby móc radzić sobie z dnia na dzień, nie dopuszczając do tego urazu. Pomaga to ludziom funkcjonować dobrze przez pewien czas. Prowadzi to jednak do rozwoju zaburzeń psychicznych.
Pod tym względem najczęstszymi są zaburzenia dysocjacyjne, które wpływają na tożsamość, pamięć i postrzeganie otoczenia. Jest to dość powszechny efekt uboczny stresu pourazowego. Zaburzenie dysocjacyjne jest zakorzenione w traumie.
Podsumowując, rodzice mogą wpływać na zdrowie psychiczne swoich dzieci na wiele sposobów. Wydostanie się z tych czarnych dziur wymaga więcej niż czasu. Potrzebujesz dużo odwagi i dużo pomocy. Poszukiwanie profesjonalnej i specjalistycznej pomocy pomoże ci uzyskać kontrolę nad swoim życiem. Nawet z traumatyczną przeszłością możesz stworzyć zdrowe, godne i zadowolone życie dla siebie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Faircloth, J. C. (1976). Parents. Social Work (United States). https://doi.org/10.1093/sw/21.4.344-a
- Bögels, S. M., Lehtonen, A., & Restifo, K. (2010). Mindful Parenting in Mental Health Care. Mindfulness. https://doi.org/10.1007/s12671-010-0014-5
- Gershoff, E. T. (2002). Corporal punishment by parents and associated child behaviors and experiences: A meta-analytic and theoretical review. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/0033-2909.128.4.539