Czy lenistwo jest cechą osobowości, czy istnieją inne przyczyny? Wiele osób nie wie, że depresja, strach czy stres to tylko niektóre z ukrytych przyczyn lenistwa. Może być ono nawet symptomem presji, jaką wywołuje obsesja naszego społeczeństwa na punkcie sukcesu i osiągnięć. Lenistwo to bez wątpienia zachowanie o psychologicznych uwarunkowaniach, o których powinieneś się dowiedzieć.
Szybkie wyszukanie w google pokaże mnóstwo artykułów na temat lenistwa. Prawie wszystkie z nich skupią się na tym samym: jak ważne jest przezwyciężenie lenistwa.
Artykuły te są pełne strategii walki z lenistwem. Rozmawiają o tym, jak się go pozbyć, jakby to był stary sweter lub swędzący strup. Jednak te artykuły nie zachęcają do zrozumienia prawdziwych przyczyn lenistwa. Nie próbują ustalić, co dzieje się pod powierzchnią.
Z drugiej strony są eksperci w tej dziedzinie, którzy zachęcają nas do lepszego zrozumienia lenistwa. Nando Pelusi, psycholog ewolucyjny i terapeuta racjonalno-emotywny, wyjaśnia coś bardzo interesującego w tym temacie. Jako gatunek staramy się oszczędzać energię. Innymi słowy, lenistwo jest czymś, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach.
Kiedy zasoby były ograniczone lub niepewne, ważne było oszczędzanie energii. W końcu pierwsi ludzie nie wiedzieli, kiedy mogą jej potrzebować. Być może więc lenistwo przejmuje kontrolę, gdy dostrzeżesz jakąś niepewność w swoim życiu. To Twój instynktowny sposób poświęcenia chwili na introspekcję, dzięki czemu możesz oszczędzać energię.
Dr Pelusi mówi również, że zdolność do reagowania, walki i znajdowania rozwiązań problemów na niezbadanym terytorium jest w naszych genach. Lenistwo często posiada uzasadniony powód i cel. W tym sensie zrozumienie tego i poznanie, co za tym stoi, może ułatwić Ci życie na wiele sposobów.
“Panie, wiemy kim jesteśmy, ale nie wiemy, kim możemy być.”
-William Szekspir-
Ukryte przyczyny lenistwa
Słabość nie jest jedyną rzeczą, która powoduje lenistwo. Nie jest to też bezczynność, opóźnienie lub odkładanie spraw na później. Czasami mieszamy te warunki. Wiemy, że lenistwo i odkładanie spraw na później mają ze sobą coś wspólnego: niska motywacja. Jednak osoby, które odkładają sprawy na później, mają zamiar ostatecznie wykonać zadania.
Z drugiej strony, leniwy człowiek nie zawsze ma siłę, by osiągnąć swoje cele. W tego rodzaju przykładzie bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co kryje się za lenistwem. Rzućmy okiem na najczęstsze ukryte przyczyny lenistwa.
Lenistwo, które maskuje strach
Lenistwo jest jak miękkie i wygodne łóżko, w którym można uciec od rzeczywistości. Czasami przechodzisz do lenistwa, kiedy czujesz się szczególnie przestraszony w swoim codziennym życiu.
Być może obawiasz się niespełnienia swoich celów, niepowodzenia lub nie bycia tym, czym inni chcą, abyś był. Z drugiej strony możesz odczuwać niepokój związany z koniecznością zmierzenia się z rzeczami, na które nie masz wpływu.
Cały ten strach staje się przytłaczający. Więc postanowiłeś zostawić wszystko na jutro. Lub jeszcze lepiej, gdy jesteś bardziej zmotywowany. Ale to jutro nigdy nie nadejdzie, ponieważ Twój lęk przejmuje kontrolę.
Lenistwo jako objaw depresji
Depresja nie zawsze jest łatwa do wykrycia. W większości przypadków depresja kryje się za wyczerpaniem i apatią. Czarna dziura depresji pochłania wszystko, co pozytywne.
Badania takie jak te w magazynie Clinical Neuroscience dokładnie to ujawniają. Naukowcy z Harvard Medical School stwierdzili, że lenistwo jest nawrotem objawów u większości pacjentów z depresją. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na ludzi, którzy zachowują się lenwie i jakby byli pozbawieni motywacji. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wykazują oznaki innych problemów i psychologicznych, takich jak desperacja czy negatywne i fatalistyczne myśli.
Przyczyny biologiczne
Jedną z ukrytych przyczyn lenistwa mogą być pewne schorzenia. Jeśli często jesteś zmęczony, przytłoczony, wyczerpany i niezmotywowany, powinieneś wykonać test diagnostyczny. Możesz mieć pewne zaburzenie tarczycy. Problemy z tarczycą mogą powodować cukrzycę, anemię, bezdech senny, choroby serca, a nawet fibromialgię.
Jedną z ukrytych przyczyn lenistwa jest brak prawdziwego celu
Cel jest niezbędny, aby nadać sens Twojemu życiu. Jeśli nie masz żadnych celów, nie będziesz zmotywowany do robienia czegokolwiek. Być może zostałeś zawiedziony przez niektóre doświadczenia lub rzeczy są po prostu zbyt skomplikowane lub trudne. Trudno jest marzyć i planować. Zwracasz się do lenistwa, ponieważ jest to bezpieczne i ciche schronienie. Tam możesz po prostu być w pokoju.
Wszyscy byliśmy w tej przestrzeni. Co więcej, nastolatki często tak się czują. Przejawia się to jako izolacja, klasyczny “leniwy” nastolatek ukryta w pokoju przez cały dzień. Jest to dość powszechne i skończy się w momencie, gdy znajdziesz cel.
Instytut Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej na University College w Londynie opublikował opracowanie w magazynie The Lancet na ten temat. Odkryli, że dobre samopoczucie i szczęście są nieodłącznie związane z celem i znaczeniem w twoim życiu.
Tak więc, jeśli czujesz, że Twoje życie nie ma celu i sprawia, że jesteś leniwy, nadszedł czas, aby znaleźć coś, co Cię motywuje. Dowiedz się, co daje Ci nadzieję.
Podsumowując, może teraz jest dobry czas, aby zakończyć piętnowanie lenistwa. Zawsze będą ludzie, którzy są po prostu leniwi i nieaktywni z wyboru. Należy jednak pamiętać, że lenistwu często towarzyszy niekomfortowa apatia i stres.
Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, co dzieje się pod powierzchnią, aby odkryć ukryte przyczyny lenistwa. Zajrzyj trochę głębiej, przyjrzyj się uważniej i spróbuj zrozumieć. Nie odkładaj tego do jutra. W końcu, jeśli jest coś, co wiemy o lenistwie, to to, że im dłużej czeka się na konfrontację, tym gorzej dla nas.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Stoyanov, S. (2017). A theory of human motivation. A Theory of Human Motivation. https://doi.org/10.4324/9781912282517
- Spliethoff, H. (2010). Motivation. Power Systems. https://doi.org/10.1007/978-3-642-02856-4_1
- Maslow, A. H. (1975). Motivation and Personality. Motivation and personality. https://doi.org/10.1037/h0039764
- Ying, X., Li, H., Jiang, S., Peng, F., & Lin, Z. (2014). Group Laziness: The Effect of Social Loafing on Group Performance. Social Behavior and Personality: An International Journal. https://doi.org/10.2224/sbp.2014.42.3.465