Szczera życzliwość jest językiem uniwersalnym

Motyl w dłoniach

Szczera życzliwość wzmacnia tych, którzy ją przejawiają. Wykracza to poza dobre maniery i formalności. Kiedy życzliwość jest autentyczna, demonstruje prawdziwą uwagę i szacunek dla innych. To także dowód dobrego charakteru i klucz otwierający większość drzwi.

Prawda jest taka, że ​​szczera życzliwość jest językiem uniwersalnym. To nie tylko język do wykorzystania wśród przyjaciół. Życzliwość może być naprawdę potężną bronią w trudnych warunkach lub z upartymi ludźmi. Większość ludzi jest podatna na moc przyjaznej postawy.

Czasami mylimy życzliwość z hipokryzją. Czasami ludzie udają, że są mili dla innych lub unikają konfliktów, milcząc. Mogą też powiedzieć to, co uważają że druga osoba chce usłyszeć, aby spróbować przejąć kontrolę nad sytuacją. To nie jest prawdziwa życzliwość. Jest to bardziej podobne do manipulacji.

Szczera życzliwość przejawia się w języku ciała ludzi bardziej niż w formalnościach społecznych. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać, czym jest szczera życzliwość.

“Życzliwość jest językiem, który głusi mogą słyszeć, a niewidomi widzieć”.

-Mark Twain-

Kontakt wzrokowy i szczera życzliwość

Kontakt wzrokowy jest jednym ze sposobów wykrywania wrogości i życzliwości. Jeśli ktoś nie chce spojrzeć Ci w oczy, oznacza to pewien stopień odrzucenia. Podnoszenie brody, aby na kogoś spojrzeć lub patrzenie na kogoś przez ramię, może być oznaką wrogości.

Z drugiej strony, gdy patrzysz na kogoś z życzliwością, robisz to spontanicznie i serdecznie. Uprzejma osoba spotyka się ze wzrokiem tego, kto mówi. Kiedy mówi, życzliwa osoba szczerze nawiązuje kontakt wzrokowy ze słuchaczami. Ten ciepły i otwarty kontakt sprawia, że ​​wszyscy czują się komfortowo i na równych zasadach.

Przytulająca się para

Gesty akceptacji

Naprawdę życzliwi ludzie szanują opinie innych ludzi. Wiedzą, jak słuchać, nawet jeśli nie zgadzają się z drugą osobą. Życzliwi ludzie robią gesty aprobaty, gdy inni ludzie mówią. Robią to, aby zachęcić do rozmowy i zasygnalizować, że słuchają.

Kiwając głową lub pochylając się lekko w kierunku drugiej osoby, zachęcisz rozmówcę do wypowiedzi. Gesty te, choćby najmniejsze, ułatwiają ludziom wyrażenie siebie. Obalają wszelkie bariery, które mogą istnieć. Uśmiech jest również oznaką aprobaty i akceptacji. Wszystko to rozluźnia rozmówcę i sprawia, że ​​wszyscy czują się sobie bardziej bliscy.

Znalezienie równowagi w rozmowie

Niewiele osób jest dobrze zorientowanych w sztuce konwersacji. W atmosferze prawdziwego ciepła wszyscy rozumieją wagę równowagi w interakcjach. Obie strony bez trudu dostrzegają wagę tego, co dobre w rozmowie. Jest czas na mówienie i czas na słuchanie. To jedyny sposób na nawiązanie dobrej komunikacji.

Monopolizowanie rozmów lub kierowanie ich w stronę tematów, które nie leżą w interesie ogółu, jest szkodliwe dla komunikacji. Najlepiej, gdyby każdy mógł uczestniczyć w rozmowie. Jeśli ludzie nie próbują się narzucać ani się przechwalać, dzieje się to naturalnie. Sprawy płyną swoim tempem i nikt nie musi podejmować specjalnego wysiłku.

Para na kanapie

Pochlebstwo nie jest synonimem życzliwości

Niektórzy ludzie grają hosta lub hostessę w jakiejkolwiek sytuacji, w jakiej się znajdują. Używają pochlebstw i komplementów, by odnosić się do ludzi i sprawiać wrażenie miłych. Jednak robią to automatycznie. To tak, jakby czytali scenariusz, który nie ma nic wspólnego z tym, co naprawdę myślą.

Szczera życzliwość nie ma nic wspólnego z pochlebstwami. Rozpoznanie znaczenia i wartości osiągnięć innych ludzi to jedno, a przymilanie się do nich to inna sprawa. Bycie miłym bardzo różni się od bycia gadatliwym. Prawdziwa szczera życzliwość może się dostosować do pewnych sytuacji, ale nigdy nie jest jak teatr. Prawdziwie mili ludzie tego nie robią.

Szczęśliwa para - rozmowa jako szczera życzliwość

Szczera życzliwość jest jedną z cech, które ocenia jeden z najbardziej znanych testów osobowości. Mówimy oczywiście o modelu Wielkiej Piątki. Możesz sprawdzić świetny opis tego testu osobowości w tym opracowaniu.

Wszystkie ludzkie działania i słowa można poprawić dzięki życzliwości. Gdybyśmy wszyscy starali się być uprzejmi, moglibyśmy podejść do trudnych relacji i sytuacji z większą inteligencją i łatwością.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Batson, C. D. DarieyJ. M., y CokeJ. S. (1987). Altruismo y amabilidad humana: Determinantes internos y externos de la conducta de ayuda. Perspectives in International Psychology. Nueva York (trad. cast. UNED, 1985).

Scroll to Top