Hipokryzja - nie stawaj się ofiarą, pozwól odejść

Hipokryzja - nie stawaj się ofiarą, pozwól odejść

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2017

Hipokryzja. Czym jest? Jak uwidacznia się w relacjach z innymi? Jak ktoś mógłby Cię ranić? Jeśli ktoś Cię nie lubi, a Wasze relacje dalekie są od doskonałości, nie wahaj się pozwolić takiej osobie wycofać się ze znajomości. Jeśli więc cudza hipokryzja sprawia, że ktoś stanowi dla Ciebie zagrożenie, zachowaj odpowiedni dystans i nie stawaj się ofiarą.

Eksperci w zakresie psychologii interpersonalnej (zajmujący się badaniem połączeń i zależności między osobami o różnym kontekście środowiskowym) informują, że wśród wszystkich ludzi, których spotykamy danego dnia, 10 procentom nie przypadlibyśmy do gustu w trakcie bliższego poznawania się.

Wniosek płynący z przeprowadzonego badania jest prosty: nie ze wszystkimi osobami jesteśmy w stanie utrzymywać takie relacje, jakie byśmy chcieli.

Hipokryzja, a codzienne relacje międzyludzkie

“Nie piszę, aby przypodobać się całemu światu. Nie piszę również aby całemu światu się nie podobać. Piszę po to, aby cały świat zaniepokoić.”

-José Saramago-

Podobnie jak w przypadku, gdy w pracy robimy sobie małe przerwy, które zaliczamy do higieny osobistej, tak również potrzebujemy korzystać w życiu z higieny mentalnej. Jednym z najważniejszych jej założeń jest przyznanie, że nie jest możliwe przypodobanie się wszystkim.

Przeczytaj również artykuł: Przyjaciele – jak rozpoznać tych fałszywych?

Jeśli ktoś myśli inaczej, to właśnie to będzie przyczyną jego wielu zupełnie niepotrzebnych rozczarowań i cierpienia emocjonalnego. Nie oznacza to jednak, że względem innych masz się zachowywać w niestosowny sposób oznaczając na wszelkie sposoby swój teren.

Zachowywanie poprawnych stosunków z innymi w rzeczywistości nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Opiera się na założeniu, by “być” i “przestać być”, czy też “nie rób mi tego, czego sam nie chciałbyś zaznać”.

Wystarczy, że staniemy się konstruktorami naszej własnej rzeczywistości, w której na bazie szacunku i konstruktywności nikt nie będzie poszkodowany. To rzeczywistość, w której hipokryzja nie znajduje swojego miejsca. Warto się nad tym nieco zastanowić.

Przeczytaj również artykuł: Fałszywa miłość – lepiej już być samotnym

Hipokryzja - dwulicowość

Kiedy ważne dla Ciebie osoby wcale Cię nie lubią

Trzeba przyznać, że czasem to, czy kogoś lubimy, czy też nie, łączy się nieco z brakiem ostrożności. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nie istnieją jakieś konkretne atrybuty, które pomagałyby nam ustalić, które relacje będą udane, a które nie. Każda relacja jest czymś bardzo złożonym.

Przeczytaj również artykuł: Ludzie, których nie potrzebujesz: 8 typów osobowości

Trudności pojawiają się wtedy, gdy po jakimś czasie dochodzimy do wniosku, że nie pasujemy do danej osoby lub do danego towarzystwa, choć być może składa się ono z osób, na których nam zależy.

W życiu niestety napotykamy sytuacje, które są tym bardziej gorzkie do przełknięcia, im bardziej są złożone. Pomyślmy na przykład o nastolatku, który właśnie wkracza w dorosłość i zaczyna doskonale zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo jego spojrzenie na świat różni się od poglądów, które wyznają jego rodzice.

Z drugiej strony bolesne jest również samo odkrycie, że nie pasujemy do kogoś, na kim w rzeczywistości bardzo nam zależy. Zaczynamy odczuwać, że nie mamy tej iskry, tej cząstki tak potrzebnej do tego, aby być dla tej osoby atrakcyjnym, posiadać tę wspólną cząstkę, czy pewien rodzaj intymności.

Przeanalizuj siebie

Ponieważ wielokrotnie w życiu spotykamy się i będziemy musieli stawiać czoła takim właśnie sytuacjom, warto wiedzieć jak zachować się w sposób, który nikomu nie wyrządzi krzywdy.

Przeczytaj również artykuł: Poczucie własnej wartości i jego 3 rodzaje

  • To, co inni myślą na nasz temat nigdy nie powinno stać się ważniejsze od tego, co na nasz temat sądzimy my sami. Nie pozwól na to, by Twoje własne poczucie wartości ucierpi pod jakimkolwiek jarzmem hierarchii.
  • Jeżeli Twój charakter nie odpowiada członkom rodziny, to prawdziwy problem tkwi w nich, a nie w Tobie.
  • Nie rób więc niczego, co by Cię oddaliło od tego, kim w rzeczywistości jesteś. Nie pozwól, by hipokryzja zniszczyła to, co sprawia kim tak naprawdę jesteś, to co daje Ci światło, życie i prawdziwy charakter.
Odmienność - piegowata dziewczyna

Innym czynnikiem, który powinniśmy zawsze brać pod uwagę jest to, że wiele osób stale poszukuje w swoim otoczeniu aprobacji, żeby czuć, że coś znaczą. Cóż za hipokryzja! Nigdy nie daj się porwać w tym doprawdy niebezpiecznym kierunku. To kim jesteś nie powinno zależeć od cudzych słów, ale Twojej miłości do samego siebie.

  • To bardzo ważne, byśmy dokładnie wiedzieli kim tak naprawdę jesteśmy i co w rzeczywistości sprawia, że tacy właśnie jesteśmy. Musimy znajdować w sobie powody do dumy. Powinniśmy też w pełni przyjąć do wiadomości, że mamy prawo do popełniania błędów.
  • To, co na twój temat myślą inni nigdy nie powinno stawać się ważniejsze od tego, w co wierzysz Ty sam, czego oczekujesz i w czym pokładasz ufność i nadzieję.
  • Powinieneś być zdolny do tego, aby być uczciwym względem samego siebie. Zrozum, że jeżeli nie jesteś w czyimś typie, to nie ma najmniejszego sensu utrzymywanie jakiejś relacji na siłę lub zadowalanie się złudzeniami. To by była hipokryzja. Miłość i zrozumienie “na siłę” nie ma racji bytu.

Przeczytaj również artykuł: Jak rozpoznać prawdziwą skromność?

Jeżeli więc ktoś nie szanuje Ciebie i Twoich poglądów – tego kim w rzeczywistości jesteś – nie kocha Cię na tyle, na ile zasługujesz.

Hipokryzja w delikatnej szacie

Hipokryzja jedna drugiej nierówna. Czasem pojawia się w gronie najlepszych przyjaciół, innym razem w fałszywej miłości. Istnieją również ojcowie i matki, którzy “wkładają czapkę” dobrego doradcy, choć nie potrafią nawet w części zrozumieć na czym polegają problemy ich dzieci.

“Kiedy hipokryzja zaczyna przybierać kiepską postać, czas najwyższy powiedzieć prawdę”

-Bertolt Brecht-

Delikatna szata, jaką przybiera czasem hipokryzja jest zdecydowanie widoczna w wielu relacjach z najbliższymi osobami. Czasem dostrzegamy ją, z łatwością identyfikujemy, ale nadal jesteśmy ją w stanie tolerować. Pomyśl na przykład o kimś, kto bez wahania mówi o tym, jak dobrze się czuje w Twoim towarzystwie, ale Ty dokładnie wiesz, że tak nie jest.

Przeczytaj również artykuł: Ludzie prawdziwie dobrzy to rzadki klejnot

Podobizna człowieka

Nie pozwalaj na to, by to dłużej trwało. Na dłuższą metę bowiem takie działanie jest szkodliwe. Słowo hipokryta kryje w sobie myśl o oszukiwaniu, o ukrywaniu prawdy i działaniu w masce. Noam Chomsky, lingwista i analityk socjalny uważał, że hipokryzja to najgorsze zło współczesnej populacji.

Stosowana w różnych dziedzinach życia przyczynia się do szerzenia nieuczciwości, nierówności, sporów i tym podobnych raniących następstw, jakie niesie za sobą stosowanie oszustwa. To niepoprawne. Ty jednak możesz z tym skończyć i sprawić, by maski pospadały z twarzy. Tylko w ten sposób możesz żyć w zgodzie z samym sobą.

Przeczytaj również artykuł: Kiedy duma przesłania nam prawdziwy obraz siebie

Jeżeli jakiś sposób postępowania się nam nie podoba lub wydaje się niesprawiedliwy, nie powinniśmy pochylać głowy i akceptować tylko dlatego, że inni tego oczekują. Jeżeli nie jesteś w czyimś typie, lepiej niech ta osoba się oddali i zakończy swój taniec fałszu.

Nie zadowalaj się chmurami hipokryzji i fałszu, kiedy możesz stanąć po stronie prawdy, godności i szacunku!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.