Rozsądek i emocje: równowaga i dobre decyzje

Rozsądek i emocje

Niektórzy ludzie uważają, że najlepsze decyzje pochodzą z rozsądku. Jednak podejmowanie decyzji po odłożeniu naszych emocji nie zawsze jest skuteczne, a nawet możliwe. Podejmowanie decyzji tylko na podstawie naszych emocji, przy jednoczesnym zapomnieniu rozsądku, nie jest gwarancją dobrych wyników. Dlatego najlepiej jest połączyć rozsądek i emocje, aby podejmować dobre decyzje.

Znalezienie właściwej równowagi między naszymi racjonalnymi i emocjonalnymi stronami jest kluczem do podejmowania lepszych decyzji. Równocześnie, równowaga ta wynika z doświadczeń życiowych i wielu przeszłych błędów.

Dlatego może pierwszą inteligentną decyzją, którą możemy podjąć, to nie patrzenie na rozsądek i emocje jako coś wzajemnie sprzecznych wartości. Jeśli o tym myślimy, w większości przypadków serce i umysł zwykle działają w ten sam sposób. Jednak oddzielenie rozsądku od emocji jest czymś, co robimy zbyt często.

Mężczyzna naprzeciwko mózgu

Czy właściwe decyzje istnieją?

Wszyscy chcemy podejmować właściwe, najlepsze decyzje. Ale jaka jest ta właściwa decyzja? To trudne pytanie. Są ludzie, którzy twierdzą, że właściwa decyzja to ta, która jest dla nas najbardziej korzystna. Jednak nie zawsze jest to krystalicznie czyste. Gdyby tak było, każdy wybrałby decyzję, która byłaby dla nich najlepsza, bez względu na konsekwencje, jakie miałyby one na innych ludzi.

Na przykład, kiedy się zakochujemy, emocje nabierają siły i zwykle przejmują nasze decyzje. Kiedy się zakochujemy, stajemy się ślepi i głusi. Czy jest to tym, co najbardziej nam pomaga?

Emocje wciąż wpływają na nasze decyzje, nawet jeśli nie jesteśmy zakochani. Znaczenie emocji można zaobserwować w uszkodzeniach mózgu w korze okołooczodołowej. Obszar ten odgrywa rolę w funkcjonowaniu ciała migdałowatego. Ciało migdałowate jest również częścią naszego systemu emocjonalnego. Tak więc pacjenci po urazach w korze okołooczodołowej nie podejmują decyzji emocjonalnych tak samo, jak robią to normalni ludzie.

Oddzielając rozsądek i emocje

Co myślimy o osobie, która podjęła czysto racjonalne decyzje? Gdybyśmy wiedzieli, że dana osoba troszczy się tylko o siebie, nie ufalibyśmy tej osobie. Jednak chcemy ufać tylko ludziom racjonalnym. A może nie?

Prawda jest taka, że empatia, zdolność postrzegania emocji innych sprawia, że ufamy bardziej ludziom niż ich racjonalności. Będziemy ufać ludziom, którzy potrafią się uśmiechnąć lub podekscytować nas czy zezłościć, gdy coś złego dzieje się z nami. To zaufanie będzie większe niż do racjonalnych ludzi.

Widzimy to u nastolatków. Na tym etapie podejmujemy decyzje, które wiążą się z dużym ryzykiem. Właśnie dlatego okres dojrzewania uważany jest za bardzo trudny etap, w którym nastolatki ignorują swoich rodziców. Przyczyna, a przynajmniej jedna z przyczyn, leży wewnątrz kory przedczołowej mózgu.

Kora okołooczodołowa, która nie jest w pełni dojrzała, znajduje się w tej części mózgu. Ponieważ nie dojrzewa, nie kontroluje jeszcze skutecznie emocji. Dlatego podejmowanie decyzji zależy od emocji. Na szczęście doświadczenia w tym etapie życia sprawią, że ta część mózgu ostatecznie dojrzeje.

Para w balonie w kształcie serca

Rola emocji w podejmowaniu decyzji

Wydaje się, że istnieje sprzeczność. Mówimy, że najlepszym sposobem podejmowania decyzji jest łączenie rozsądku i emocji, ale do tej pory mówiliśmy tylko o tym, jak emocje negatywnie na nas wpływają. Aby zrozumieć rolę emocji, trzeba zrozumieć, czym są markery somatyczne.

Markery somatyczne to uczucia, które kierują nami przy podejmowaniu decyzji. Te wskaźniki pomagają nam zdecydować, która opcja będzie najlepsza dla naszych interesów, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tak wieloma sprawami, że nie możemy zdecydować, co jest najlepsze. Markery somatyczne to także intuicja, którą zgromadziliśmy na podstawie przeszłych doświadczeń. Te intuicje ostrzegają nas przed potencjalnymi konsekwencjami, gdy zaczynamy rozważać niektóre decyzje.

Na przykład, jeśli pójdziemy ulicą, na której zostaliśmy okradzeni dawno temu, będziemy mieli wrażenie, że powinniśmy przejść na inną ulicę. Te zachowania intuicyjne nie zawsze są świadome. Dlatego możemy udać się na inną ulicę, nie wiedząc, co nas do tego zmusiło.

Na szczęście wraz z intuicją przychodzą racjonalne procesy, które pozwalają nam zważyć plusy i minusy. Dwoistość między rozsądkiem a emocjami jest tym, co kieruje naszymi decyzjami i tym, co sprawia, że ​​idziemy do przodu, podtrzymujemy naszą nadzieję i wciąż jesteśmy tym, kim jesteśmy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Gordon, S. L., & Frank, R. H. (1990). Passions Within Reason: The Strategic Role of the Emotions. Contemporary Sociology. https://doi.org/10.2307/2072516
  • Hogarth, R. M., Portell, M., Cuxart, A., & Kolev, G. I. (2011). Emotion and reason in everyday risk perception. Journal of Behavioral Decision Making. https://doi.org/10.1002/bdm.689
  • Buck, R., Anderson, E., Chaudhuri, A., & Ray, I. (2004). Emotion and reason in persuasion – Applying the ARI model and the CASC Scale. Journal of Business Research. https://doi.org/10.1016/S0148-2963(02)00308-9
Scroll to Top