Metoda Kaizen to model nieprzerwanego działania, który już od początku stosowano w środowisku pracy. Z czasem jednak metoda Kaizen tak bardzo się przyjęła, że zaczęto stosować ją również na wielu innych płaszczyznach. Obecnie można ją stosować praktycznie w każdej dziedzinie życia. Swój początek wzięła w Japonii, a na celu miała zwiększenie oferowanej jakości.
Metoda Kaizen w taki czy w inny sposób znajduje swoje korzenie w taoizmie. Etymologia słowa Kaizen wskazuje na “działanie mające na celu zmianę na lepsze”. Wysiłki podejmowane w ramach wdrażania tej metody nie mają jednak przynosić korzyści jednostce, ale raczej służą wspólnemu celowi. Ma więc ona związek z altruizmem. Stale jest ona udoskonalana, aby otaczający nas świat uczynić lepszym.
Metoda Kaizen zakłada, że ulepszanie nie stanowi rezultatu końcowego. Chodzi raczej, by uczynić z niego życiową drogę, stały sposób działania. Metoda ta okazała się tak trafna, że według wielu to właśnie dzięki niej Japonia osiągnęła swój światowy sukces w wielu dziedzinach mimo zniszczeń jakich doznała w II wojnie światowej. Choć głównie odnosi się ona do środowiska pracy, my omówimy aspekty związane z życiem osobistym.
Nie dąż do szybkiej i znaczącej poprawy. Szukaj drobnych zwycięstw, jedno dziennie. To jedyny sposób, w jaki może to funkcjonować, a kiedy zwycięstwo już nastanie, będzie trwałe.
-John Wooden-
Metoda Kaizen i stała poprawa
Metoda opiera się na założeniu, że jeśli każdego dnia poprawisz swoje życie w zakresie zaledwie 1 procenta, na dłuższą metę przeprowadzisz niebywałą wręcz transformację. Opiera się ona również na tym, że lepiej jest dokonywać wielu drobnych zmian w sposób ciągły, niż wytyczać wielkie zmiany, które ze względu na swój rozmiar często nie zostają zrealizowane.
Metoda ta okazała się niezwykle skuteczna, ponieważ pozwala wyeliminować dwie poważne przeszkody w dokonywaniu zmian. Pierwszą jest strach przed dokonywaniem zmian. Skoro celem tej metody nie są wielkie zmiany, lęk jest mniejszy. Również oczekiwania nie są tak wygórowane, dlatego zmniejsza się możliwość doznania porażki.
Inną korzyścią jest to, że metoda skutecznie zwalcza tendencję do prokrastynacji, która sprawiałaby, że zmiany oddalałyby się w nieskończoność. Kiedy mamy przed sobą projekt o gigantycznych wręcz rozmiarach, najczęściej wolimy się za niego nawet nie zabierać. Przekładamy na później… Wiemy, że wymaga bardzo dużego wysiłku i nie jesteśmy na niego gotowi. Metoda Kaizena skutecznie eliminuje ten problem.
Cel tak mały, że trudno go nie spełnić…
Magicznym kluczem do sukcesu Kaizen jest stawianie sobie małych celów, ale w sposób ciągły. Ze względu na swój ograniczony rozmiar są one tak łatwe do spełnienia, że nie sposób się z nich nie wywiązać. Jeśli na przykład masz problem ze spłatą zadłużenia, zakładając stosowanie omawianej metody powinieneś oszczędzać drobną kwotę każdego dnia.
Model ten opiera się na stopniowym działaniu “krok po kroku”. Skupiając się na drobnych krokach, będziesz stale posuwać się naprzód i zajdziesz daleko. Stopień trudności z czasem również zacznie rosnąć. Jednak tak jak to jest w przypadku zakładanych celów, również stopniowo. Z drugiej strony nie ma obowiązku podnoszenia poprzeczki zbyt wcześnie. Zrobisz to wtedy, gdy będzie to konieczne albo będziesz mieć na to ochotę.
Jedyne do czego zobowiązujesz się stosując tę metodę jest ulepszanie czegokolwiek choćby o drobny detal, ale każdego dnia. Oczywiste jest, że osiągnięcie w tym układzie większych celów potrwa sporo czasu. To jednak nie jest tak istotne. To, co naprawdę się liczy to fakt, że każdego dnia działasz na rzecz jego osiągnięcia, a osiągane sukcesy pozwalają Ci cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Łańcuch realizacji
Metoda Kaizen nie pozwala nam paść ofiarą bezwładności. Nie pozwala nam przeżyć ani jednego dnia bez sprecyzowanych wysiłków i bez jakiejkolwiek poprawy. Dzięki niej nie koncentrujesz się na końcowym celu, ale już na samym procesie. Model ten zachęca do kultywowania życia, w którym stale zmieniamy coś na lepsze, życia, które wypełnia postęp. Dzięki temu stale możemy się czuć zwycięzcami.
Satysfakcjonujące jest nie tylko obserwowanie tych drobnych postępów, ale również fakt, że każdy krok przybliża nas do osiągnięcia większych celów i rozwiązania poważnych problemów. Stosując tę filozofię Japonii udało się wyjść z kryzysu. Nie osiągnęli tego celu z dnia na dzień, ale za to osiągnęli go z honorem.
Metoda Kaizen jest tak uniwersalna, że można ją zastosować dosłownie w każdej dziedzinie życia. Niezależnie od tego, czy Twoim ostatecznym celem jest schudnięcie czy cieszenie się lepszym samopoczuciem. Możliwe, że na samym początku, kiedy zaczniesz ja stosować, poczujesz się inaczej niż dotąd. Nic w tym dziwnego. Nadchodzi czas, w którym zaczniesz mieć kontrolę nad własnym życiem i więcej chęci, by się nim cieszyć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Abuzied, Y. (2022). A Practical Guide to the Kaizen Approach as a Quality Improvement Tool. Global Journal on Quality and Safety in Healthcare, 5(3), 79–81. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10229000/
- Jayantha, K. (2021). Kaizen Equilibrium and Organization Behavior: A Conceptual Analysis. Saudi Journal of Business and Management Studies, 6(8): 298-307. http://repository.kln.ac.lk/handle/123456789/24380
- Mazzocato, P., Stenfors-Hayes, T., von Thiele Schwarz, U., Hasson, H., & Nyström, M. (2016). Kaizen practice in healthcare: a qualitative analysis of hospital employees’ suggestions for improvement. BMJ Open, 6(7), 12-25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4985912/
- Suárez, M., Pujol, J., & Mi, S. (2013). Changing quality of life through the Personal Kaizen approach: a qualitative study. International Journal of Quality and Service Sciences, 5(2), 191-207. https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/IJQSS-03-2013-0015/full/html
- Shatrov, K., Pessina, C., Huber, K., Thomet, B., Gutzeit, A., & Blankart, C. R. (2021). Improving health care from the bottom up: Factors for the successful implementation of kaizen in acute care hospitals. PloS one, 16(9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8432859/
- von Thiele Schwarz, U., Nielsen, K. M., Stenfors-Hayes, T., & Hasson, H. (2017). Using kaizen to improve employee well-being: Results from two organizational intervention studies. Human Relations; Studies Towards the Integration of the Social Sciences, 70(8), 966–993. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5502903/