Syndrom Hulka: Koszmar Bruce'a Bannera

Syndrom Hulka: Koszmar Bruce'a Bannera

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2018

Niewiele osób wie czym jest syndrom Hulka. Charakteryzuje się on nagłymi wybuchami gniewu. Te wybuchy często zmieniają się w gwałtowne zachowanie. Nazwa medyczna tego zespołu to Amok. Jednak ludzie kojarzą go z zielonym potworem Hulkiem.

Hulk to postać z komiksów Marvela. Występował także w kilku filmach Marvel Cinematic Universe. Pojawił się w najnowszej odsłonie serii Thor i The Avengers. Hulk jest alter ego doktora Bruce’a Bannera. Podczas eksperymentów z odpadami toksycznymi dr Banner skaził się.

Od tego momentu dr Banner miał drugą osobowość: Hulka. Ten zielony potwór pojawia się nagle. Jest gwałtowny i ma skłonność do niszczenia wszystkiego wokół siebie. Dr Banner nie ma kontroli nad Hulkiem i vice versa. Krok po kroku, dr Banner uczy się żyć z tym paskudnym zielonym potworem.

Syndrom Hulka, Amok

W filmach Dr. Banner przemienia się w Hulka, kiedy jest naprawdę zły. Jego zachowanie jest niekontrolowane i napędzane przez gniew. Kiedy podżegamy się do gniewu, możemy spowodować wybuch w bardzo gwałtowny sposób.

Według ekspertów syndrom Hulka jest powiązany z czynnikami kulturowymi. Chociaż syndrom Hulka został udokumentowany w wielu kulturach, wszystkie udokumentowały go na różne sposoby.

syndrom hulka

Na Zachodzie, zanim Hulk był fikcyjną postacią, ludzie już udokumentowali syndrom Hulka. Znany był pod inną nazwą: Amok. Psychologowie wzięli słowo Amok z terminu malajskiego men-amok. Słowo to oznacza “atakować i zabijać będąc zaślepionym gniewem”.

Psycholodzy uważają, że syndrom Hulka spowodował wiele szkód i jest źródłem wielu fizycznych bójek. Jednak badania sugerują, że częstotliwość diagnozy jest znacznie niższa niż faktyczna częstość występowania w społeczeństwie. Na przykład, wiele osób cierpiących na Amok może popełnić samobójstwo pod koniec epizodu.

Zamień swoją wściekłość w energię

Nie każdy gniew jest negatywny. Nie ma sensu odrzucać naszych emocji. Osoba zdrowa duchowo to osoba, która pozwala sobie odczuć pełen zakres swoich emocji.

Obejmuje to negatywne emocje, takie jak gniew lub smutek. Gniew spełnia swoją funkcję, gdy nas ostrzega. Ktoś mógł naruszyć nasze prawa, co nas denerwuje. Jest to uzasadnione i sprawia, że ​​stajemy za samym sobą.

Złość jest również warta, gdy daje nam energię do reagowania. Mówi nam, aby nie dopuścić do tego, aby inna osoba nadużywała kogoś, kogo kochamy. Pojawia się jednak problem, kiedy emocja ta, wraz z potencjalnie negatywną energią, dominuje w naszym zachowaniu.

W związku z tym musimy uciekać się do inteligencji emocjonalnej, aby kontrolować nasz gniew. Przy dużym wysiłku i poświęceniu nasze wybuchy gniewu mogą działać na naszą korzyść.

ręce na stole

Ważne jest, aby zrozumieć, że kontrolowanie naszego gniewu jest procesem wymagającym świadomego wysiłku. To także bardzo satysfakcjonujące doświadczenie. Osoba może skierować energię, która wcześniej doprowadziła przemoc, do zorganizowanego planu działania. Pamiętaj, że syndrom Hulka nie jest cechą definiującą czyjąś postać. Możemy poradzić sobie z naszym gniewem i przekształcić go w siłę.

Jak kierować naszą złością

Następnie przedstawimy Ci kilka strategii, które pomogą Ci lepiej zarządzać złością. Korzystanie z tych strategii może zmniejszyć szanse na znalezienie się w sytuacji syndromu Hulka.

  • Ćwicz i oddychaj świeżym powietrzem. Ćwiczenia ułatwiają naszemu ciału wypłukiwanie zgromadzonej energii. Ponadto ćwiczenia uwalniają hormony związane ze szczęściem.
  • Uzewnętrznij myśli, które posiadasz. Czasami trudno mówić o naszych uczuciach. Jednak wyrażanie naszych uczuć jest bardzo ważne i może nam pomóc radzić sobie z codziennością.
  • Medytacja. Nauka opróżniania naszych umysłów jest umiejętnością, która może pomóc w bardzo intensywnych sytuacjach emocjonalnych. Na przykład, dzięki medytacji można lepiej poznać siebie.

Pamiętaj, że gniew i frustracja to naturalne emocje. Spróbuj przekazać je w pozytywny i pomocny sposób. Najlepszym sposobem zarządzania nimi jest wykorzystanie ich na swoją korzyść.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sayers, J. M. (2007). The Incredible Hulk and emotional literacy. In Using superheroes in counseling and play therapy.
  • Bhave, S. Y., & Saini, S. (2009). Anger management. Anger Management. https://doi.org/10.4135/9788132108214

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.