Wciąż nadal popularne są błędne przekonania na temat traumy, chociaż ludzie dużo o niej wiedzą. Ludzie są wrażliwi, ale czasami możemy zapomnieć, jak nieustępliwi możemy się stać. Jak powiedział kiedyś Viktor Frankl, nienormalna reakcja na nienormalną sytuację jest zupełnie normalna. Ta naturalna reakcja w końcu wydobywa z nas nasze najsilniejsze i najbardziej odporne strony.
Wielu psychologów i psychiatrów lubi przypominać nam, że każdy z nas przeżyje traumatyczne wydarzenie, na które nie będzie gotowy w jakimś momencie swojego życia. Może to być utrata bliskiej osoby, wypadek, szokujący widok, napaść, katastrofa naturalna lub nagły wypadek medyczny.
Oto najpopularniejsze błędne przekonania na temat traumy.
“Walka z pokonywaniem traumy i stawanie się pięknym, mimo wszystko nie ma nic wspólnego z niewrażliwością czy społecznym sukcesem”.
Są sytuacje, które wywierają silne wrażenie na naszym mózgu. Te sytuacje stymulują obszary mózgu związane ze strachem i niepokojem. Wkrótce wszystko zaczyna się przed nami rozpadać. Kora przedczołowa, struktura, która pomaga nam jasno myśleć i rozumować, traci siłę i zwinność. Nasz umysł staje się bardziej nieprzejrzysty i mętny, pogrążając nas w stanie udręki.
Możliwe, że wielu naszych czytelników zna to doświadczenie. Ważne jest, aby zrozumieć, że kiedy doświadczamy traumatycznych wydarzeń, nasz mózg nie zdrowieje od miesięcy. Uzdrawianie zranionego mózgu pogrążonego w stresie pourazowym wymaga czasu, wysiłku i odpowiednich strategii radzenia sobie z nimi.
1. Traumatyczne wydarzenie może zniszczyć Twoje życie
Kiedy terapeuta zaczyna pracować z ofiarą przemocy, osobą, która cierpiała z powodu agresji lub kimś, kto utracił ukochaną osobę, często słyszy następującą frazę: “Już nigdy nie będę szczęśliwy”.
Na początku bardzo trudno jest zrozumieć traumatyczne wydarzenie. W rzeczywistości trauma ma dwoistą naturę. Z jednej strony ma niezaprzeczalnie destrukcyjny charakter. Jednak także przemienia ludzi i może sprawić, że będą silniejsi i bardziej zdolni do stawienia czoła innym trudnościom.
Cierpienie na przeciwności losu nie zapewnia nam życia w bólu. Jeśli szukamy zasobów, wsparcia i staramy się powrócić do zdrowia, możemy przeprogramować nasz mózg. Rana może nigdy całkowicie się nie zagoić, jednak będzie mniej bolała i możemy zacząć żyć zdrowo.
2. Błędne przekonania na temat traumy – pojawia się po wystąpieniu zagrożenia
Spójrzmy na definicję traumy w podręczniku diagnostyczno-statystycznym definicji zaburzeń psychicznych. Podręcznik stwierdza, że trauma to “to, co powstaje po doświadczeniu śmierci bliskiej osoby, prawdziwym zagrożeniu, poważnym obrażeniu, takim jak napaść, katastrofy, nadużycia lub choroby zagrażające życiu”.
W rzeczywistości wiele problemów można opisać w ten sposób. Na początek trauma nie pojawia się jako “reakcja” na traumatyczne wydarzenie, ale raczej jako rezultat “emocjonalnego i psychologicznego efektu”, który ma na kogoś. Co więcej, czasami to samo zdarzenie może powodować traumę u niektórych osób, ale nie u innych.
Kiedy dzieje się coś szokującego, traumatyczna reakcja nie jest natychmiastowa. Powstaje później, gdy osoba zaczyna kwestionować swoje życie i rzeczywistość.
Na przykład pomyśl o osobie, u której zdiagnozowano raka. Na początku być może ta wiadomość wystarczy, aby poczuli się pokonani i zszokowani. Jednak dla wielu osób najbardziej uderzającą rzeczą nie zawsze jest sama choroba, ale brak wystarczającej pomocy ze strony przyjaciół lub rodziny.
3. Błędne przekonania na temat traumy – jest chorobą psychiczną
Przykładem, że błędne przekonania na temat traumy są popularne jest wiara, że trauma jest chorobą psychiczną. Jednakże, jest to o wiele głębsze. Obecnie wielu ekspertów w tej dziedzinie, takich jak psycholog Richard Tedeschi z University of North Carolina, woli skupić się na stresie pourazowym.
Jeśli trauma oznacza “ranę”, patrzymy na coś, co jest zepsute. Na przykład, gdy ktoś cierpi z powodu upadku lub ciosu, może w rezultacie cierpieć z powodu złamania kości. Dlatego, gdy ktoś cierpi z powodu urazu psychicznego, jest to również zerwanie. Ta mentalna kontuzja uniemożliwia tej osobie powrót do tego, kim byli kiedyś. Pacjent po urazie jest “psychicznie ranny”, a te obrażenia mogą być moralne lub emocjonalne.
4. Jeśli jesteś silny, możesz sam poradzić sobie z traumą
Żyjemy w społeczeństwie, które uważa, że tylko słabi proszą o pomoc. Ktokolwiek otrzymuje pomoc medyczną, jest szalony, a silni ludzie mogą sobie poradzić ze wszystkim, nie łamiąc się nigdy. Traumy rozbijają nas w środku. Nikt, bez względu na to, jak “silny” jest, nie może dalej żyć ze złamaną duszą, rozdrobnionym umysłem lub zniszczonym sercem.
Są to niewątpliwie kolejne błędne przekonania na temat traumy: wiara, że czas leczy wszystko. Lepiej zapomnieć, niż stawić czoła. Silne nastawienie zlikwiduje wszelki ból. Nie wierzmy w te pomysły. Prowadzą do rozpaczliwej, ślepej uliczki.
Podsumowując, nie możemy pozwolić, by trauma przejęła nasze życie. Mamy zdolność uwolnienia się od traumy i zasługujemy na bardziej godne i swobodniejsze życie.
Powinniśmy żyć bez wczorajszego ciężaru, siedząc ciężko na naszych barkach. Nasza teraźniejszość i przyszłość powinny być krystalicznie czyste, a nie rozmyte i zdezorientowane. Jeśli masz do czynienia z traumą, szukaj pomocy i aktywnie pracuj nad faktem, że twoja wewnętrzna rzeczywistość jest zraniona. Mamy zdolność transformacji i uzdrowienia, aby żyć pełnią życia.