Lepsza komunikacja jest jednym ze sposobów na ułatwienie życia i zwiększenie satysfakcji. Wiele z naszych trudności z innymi, a nawet z nami samymi, wynika z naszej niezdolności do komunikowania się. Jest to decydujący obszar ponieważ poprzez język werbalny i niewerbalny mówimy światu, kim jesteśmy.
Lepsza komunikacja ułatwia i wspiera wzajemne zrozumienie. Dlatego komunikacja daje nam zdolność rozumienia siebie i rozumienia innych. Dobra komunikacja pozwala nam wyrazić to, co chcemy wyrazić we właściwym czasie. Pozwala innym poprawnie interpretować komunikat, który próbujemy przekazać.
“Nie ufam niezdolności do komunikowania się. Jest źródłem wszelkiej przemocy.”
-Jean Paul Sartre-
Oczywiście, komunikacja wymaga, aby słuchać i interpretować to, co inni próbują nam przekazać. Wydaje się to proste, ale wcale takie nie jest. Aby to osiągnąć, musisz pozbyć się przesądów, uprzedzeń i filtrów, które mogą doprowadzić do zniekształcenia tego, co mówią ludzie.
Najlepszym powodem do zainwestowania energii w to zadanie jest fakt, że lepsza komunikacja zwiększa jakość życia. Kiedy wyrażasz siebie w autentyczny sposób, czujesz się bardziej wolny. Twoje obciążenie jest zmniejszone. Nic ciężkiego, o czym nie powiedziałeś, nie dusi Cię w środku. Pokażemy Ci trzy techniki, które mogą pomóc poprawić umiejętności komunikacyjne.
1. Strategia lepszej komunikacji: dokonanie substytucji
Ta strategia lepszej komunikacji polega na zmianie wyrażeń, gestów i zachowań. Wszyscy mamy pewien wewnętrzny termometr lub intuicję, która włącza alarm, gdy myślimy, że się źle komunikujemy.
Chodzi o to, aby określić, które elementy weszły w grę, gdy komunikacja z innymi nie jest skuteczna. Powinieneś skoncentrować się na możliwych niepowodzeniach swojego rozmówcy. W jakim czasie wystąpiło niedopasowanie? Czy użyłeś słów lub wyrażeń, które przeszkadzały drugiej osobie? Jaki gest, język i postawy użyłeś?
Możesz wyciągnąć cenne wnioski, które pomogą Ci lepiej komunikować się, zadając sobie te pytania. Wszystko to ma na celu zastąpienie tych negatywnych zachowań, które uniemożliwiają Ci asertywną komunikację.
2. Lepsza komunikacja – zwiększanie lub zmniejszanie
Poprawa komunikacji jest ukierunkowana na natężenie lub ilość Twoich wyrażeń. Aby lepiej się komunikować, określ, czego brakuje w wyrażeniach.
Zasadniczo chodzi o to, abyś skupił się na podstawowej jednostce: na słowie. Czy używasz kilku lub wielu słów? A może używasz wystarczającej ilości słów, aby je zrozumieć, czy tylko próbujesz użyć potrzebnych? Czy opracowujesz nawet najdrobniejsze szczegóły, aby druga strona lepiej Cię rozumiała?
Jeśli chcesz się lepiej komunikować, musisz sprawdzić swój niewerbalny język. Możesz również mieć nadmiar lub ubytek w tym obszarze. Jeśli występuje bardzo mało ekspresji, być może dlatego, że nie jesteś wystarczająco zaangażowany w to, co próbujesz powiedzieć.
Może brakuje Ci pewności siebie, by wyrazić swoje uczucia. Jeśli to wyrażenie jest nadmierne, możliwe jest, że Twój sposób komunikowania się, onieśmiela lub dusi komunikację innych osób.
3. Eliminacja a lepsza komunikacja
Są aspekty, które są częścią naszego sposobu bycia. Nie możesz i nie powinieneś się ich pozbywać, ponieważ są istotną częścią Twojej tożsamości. Istnieją jednak również zachowania, które należy wyeliminować, jeśli Twoim celem jest lepsza komunikacja. Wśród takich zachowań jest strach przed wyrażaniem siebie przed innymi.
Strach przed komunikowaniem tego, co myślimy lub czujemy, jest zakorzeniony w neurotyzmie. Ludzie powinni być w stanie wyrażać się w każdych okolicznościach. To, co możemy wybrać, to jak wyrażamy siebie. To prawda, że nie każdy jest biegły w komunikacji. Jednak wszyscy powinniśmy być w stanie wyrazić to, co jest w naszym wewnętrznym świecie z innymi.
W ten sposób lepiej wyeliminować (lub przynajmniej próbować) zachowania, które utrzymują nas w ciszy, kiedy naprawdę chcemy mówić. Każda osoba powinna móc mówić, kiedy chce. Jest to decyzja, która wymaga siły i charakteru, ale jest warta wysiłku.
Te trzy techniki pomogą Ci komunikować się lepiej, o ile będziesz ich przestrzegać i je uzewnętrzniać. Warto to robić, ponieważ lepsza komunikacja wzbogaca Twoje relacje z innymi. Będziesz także w stanie polepszać wewnętrzny dialog i inicjować zachowania w bardziej spójny sposób z Twoimi wartościami i zainteresowaniami.