Stres wpływa na nieprawidłowe odżywianie się

Czemu jemy, gdy jesteśmy zestresowani?

Stres jest problemem samym w sobie, jednak jego nadmiar może w większości przypadków sprzyjać prowadzeniu niezdrowego trybu życia. Wpadamy tym samym w błędne koło. Stres powoduje, że lekceważymy sobie zasady zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. A takie zaniedbania powodują u nas podwyższenie poziomu napięcia nerwowego. I krąg się zamyka.

Liczba osób, którzy cierpią na zbyt wysoki poziom stresu w połączeniu z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi oraz niedostarczaniem do organizmu odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych stale rośnie. Kiedy jesteśmy pod wpływem presji otoczenia, terminów, czy innych sytuacji oraz stresu, mamy tendencję do wybierania produktów spożywczych o mniejszej wartości odżywczej, za to szybszej i łatwiejszej do przyrządzenia oraz zjedzenia.

Najlepszym tego przykładem mogą być fast foody – czyli określane jako „śmieciowe jedzenie” produkty zawierające dużą ilość cukru rafinowanego i tłuszczów nasyconych. Te niezdrowe wybory żywieniowe mogą przyczyniać się do narastania poziomu stresu w dłuższym okresie, nie mówiąc już nawet o znaczącym wpływie na powstanie wielu innych problemów ze zdrowiem.

Objadanie się

Jednym ze sposobów pozwalających nieco uwolnić nękający nas stres jest zwracanie bacznej uwagi na prawidłowy sposób odżywiania się. Poniżej, w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci najczęściej spotykane niezdrowe wzorce żywieniowe. Każdy z nich jest pośrednio lub bezpośrednio wywołany przez stres. Jeśli potrafisz je zidentyfikować u siebie, to powinieneś także nauczyć się je kontrolować.

Nie mówimy tutaj o absolutnym wykreśleniu ich z codziennego życia, bo wiemy doskonale, że w wielu przypadkach będzie to niemożliwe. Ale jeśli będziesz w stanie je rozpoznawać i umieć ograniczać ich częstotliwość, to już będzie to niewielki sukces. Pozwoli Ci to zauważalnie ograniczyć stres, albo przynajmniej zapobiegnie jego stopniowemu przyrostowi do niebezpiecznych dla zdrowia poziomów.

1. Stres często przekłada się na picie zbyt dużej ilości kawy

Kawa jest silnym stymulantem, który sprawia, że czujemy się pełni energii. Pomaga nam to zwalczyć ogarniające nas zmęczenie i poczucie senności. Ale kawa sama w sobie ma także znaczny wpływ na Twój organizm. Na dodatek jest napojem o właściwościach potencjalnie uzależniających.

Mimo tego, że kawa może wykazywać szereg korzyści jeśli pijemy ją z umiarem, to wykazano także, że nadużywanie kofeiny zwiększa ogólny stres. Kofeina występuje także w herbacie pod nazwą teiny, w niektórych napojach gazowanych (zwłaszcza typu cola), napojach energetycznych i czekoladzie.

Kawa w pracy

Kofeina wpływa bezpośrednio na stymulację wytwarzania kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za stres – co może powodować bóle głowy, kołatanie serca i nerwowość.

Jeśli masz skłonność do picia dużych ilości kawy, spróbuj ją stopniowo ograniczać. Jeśli uda Ci się nie przekraczać trzech kubków lub pięciu filiżanek dziennie, to już będzie spory sukces. Powinieneś jednak dążyć do poziomu jednej, góra dwóch filiżanek kawy na dobę.

2. Skłonność do jedzenia produktów spożywczych, które zwiększają poziom kortyzolu

Kawa nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie poziomu kortyzolu. Cukry rafinowane i węglowodany proste także cechują się podobnymi właściwościami. Produkty żywnościowe zawierające spore ilości tłuszczów nasyconych i typu trans mogą również powodować wysoki poziom kortyzolu. Tłuszcze te są obecne w dużych ilościach w wielu przekąskach, fast foodach i potrawach smażonych.

Spożywane w dużych ilościach produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak czerwone mięso, sery i produkty z mleka pełnotłustego mogą powodować zaburzenia równowagi poziomu kortyzolu. Jak już wspomnieliśmy powyżej, hormon ten bezpośrednio odpowiada za stres w Twoim organizmie.

Aby utrzymać poziom kortyzolu pod kontrolą, znacznie lepiej będzie wybrać produkty bogate w węglowodany złożone, błonnik i w tłuszcze jednonienasycone oraz wielonienasycone.

3. Pomijanie posiłków

Wiele osób pomija niektóre z posiłków w trakcie dnia, tłumacząc się tym, że stres odbiera im apetyt. Jednak prawidłowe odżywianie się ma zasadnicze znaczenie dla kontrolowania stresu. Poprzez jedzenie dostarczasz do swojego organizmu podstawowych składników odżywczych i energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Ale jak wspomnieliśmy już w poprzednim punkcie, nie wystarczy w tym celu jeść byle czego.

Dla wielu ludzi typowym usprawiedliwieniem dla pomijania kolejnych posiłków w ciągu dnia jest to, że mają zbyt wiele zadań do wykonania. Jednak sam fakt zrobienia sobie przerwy na zjedzenie drugiego śniadania, czy lunchu pozwala zrelaksować ciało i umysł. A to rzecz jasna pozwala złagodzić stres, a także nagromadzone tymczasowe napięcie umysłowe.

Smoothie

Jednym ze sposobów, aby jeść zdrowo bez komplikowania sobie życia jest picie zielonych, energetyzujących koktajli oraz smoothie. Muszą być one jednak oparte o składniki naturalne, takie jak mleko, woda, owoce i warzywa.

Nie bierz w ogóle pod uwagę tzw. shake’ów, które można dostać w wielkich sieciach fast foodów. Koktajle i smoothie są łatwe i szybkie w przygotowaniu. A jednocześnie dostarczają Ci energii i składników odżywczych, które są łatwo przyswajalne i wystarczą na cały dzień.

4. Picie niewystarczających ilości wody

Picie odpowiednich ilości wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu i mózgu. Ale woda nie tylko spełnia te ważne funkcje. Musisz wiedzieć także, że odgrywa ona ważną rolę pozwalając złagodzić stres i napięcie nerwowe. Kiedy pijesz wodę, Twój mózg odbiera tę czynność jako impuls do zrelaksowania całego ciała.

Krople wody

Jeśli masz czas, aby zatrzymać się na chwilę i wypić w spokoju szklankę wody, to dobrze. Jeśli go nie masz, musisz sobie go w jakiś sposób zorganizować. Taka krótka, trwająca nawet kilka minut przerwa wyśle do Twojego mózgu o braku niebezpieczeństwa w okolicy. W ten sposób Twój poziom stresu opadnie nieco, a umysł będzie w stanie przez chwilę odpocząć, aby za chwilę móc pracować sprawniej i wydajniej.

5. Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne i emocjonalne to kolejna typowa reakcja ludzkiego organizmu na stres. Występuje ona ze szczególnym nasileniem zwłaszcza wtedy, gdy już długo obywasz się bez zdrowego jedzenia i picia odpowiednich ilości wody.

Kiedy ludzie wpadają w tryb jedzenia kompulsywnego, mają tendencję do wybierania szybkiej do spożycia, lecz niezdrowej żywności, która jest bogate w tłuszcz i kalorie. Aby tego uniknąć, należy zawsze mieć pod ręką jakieś zdrowe opcje, pozwalające na szybko zaspokoić pierwsze uczucie głodu. Najlepiej nadają się do tego celu świeże owoce, gotowane warzywa i woda.

Złe odżywianie wpływa nie tylko na Twój stres. Może ono również doprowadzić do obniżenia odporności całego Twojego organizmu. To z kolei stanowi prostą drogę do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli będziesz dobrze i zdrowo się odżywiać, będziesz w ten sposób w stanie zredukować swój stres. Jednocześnie zauważysz u siebie znaczącą poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.

Scroll to Top