Szczęście: 6 pytań, które pomogą Ci je osiągnąć

Szczęście: 6 pytań, które pomogą Ci je osiągnąć

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2017

Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, w której pełnisz rolę dziennikarza. Twoim zadaniem jest poprowadzenie dyskusji na temat tego, czym jest szczęście. Jakie zadałbyś pytania zarówno obecnym w studio, jak i sobie? Czy jesteś pewien, że byłbyś w stanie udzielić na nie odpowiedzi? A samo szczęście… czy przygotowane przez Ciebie pytania będą w stanie w pełni wyczerpać temat?

A jeśli ktoś by Ci powiedział, że można być szczęśliwszym, jeśli wypełnisz po prostu nieskomplikowany kwestionariusz? Czy zgodziłbyś się na to?

Gdybyśmy musieli spełnić pewne parametry i warunki, aby znaleźć szczęście w życiu, nigdy nie moglibyśmy być naprawdę szczęśliwymi ludźmi. To dość oczywiste. Wynika to z tego, że opierając nasze emocje na kimś lub czymś niezależnym od nas samych sprawiamy automatycznie, że sami stajemy się od tych czynników zewnętrznych zależni.

“Szczęście ucieka od tych, którzy go szukają.
Ono może pochodzić tylko z Twojego wnętrza.”
Mahatma Gandhi

Nigdy nie będziesz miał do czynienia w 100% idealną sytuacją, taką która przynosi Ci tylko szeroki uśmiech, od ucha do ucha. Tak, jak to wielki Freddie Mercury ujął kiedyś w piosence “Show Must Go On“: “mój makijaż może się zetrzeć, ale mój uśmiech wciąż pozostanie widoczny.”

Łódka na wodzie

Prawdziwie szczęśliwi ludzie to nie ci, którzy mają najwięcej pieniędzy lub jak najmniej problemów w życiu. Tak naprawdę te kwestie nie mają żadnego znaczenia. Wyobraź sobie ludzi takich jak Gandhi czy też Matka Teresa. Byli szczęśliwi, bez dwóch zdań. Ale nie ze względu na posiadane dobra materialne, ale z uwagi na miłość i współczucie dla innych osób.

Nie musisz stać się jednym z nich, ale możesz włożyć trochę wysiłku w inne sprawy. A konkretnie w to, aby stać się mniej zależnym od wszelkich czynników zewnętrznych. To jest właśnie jedyna słuszna droga, na końcu której czeka na Ciebie Twoje własne szczęście.

6 pytań pozwalających określić, czym jest szczęście

Poniższe pytania pomogą Ci znaleźć szczęście, niezależnie od tego, gdzie się właśnie znajdujesz i kim jesteś:

  1. Czy powinienem być wdzięczny? Wdzięczność jest czymś, co mamy do swojej dyspozycji. Może ona pomóc nam być bardziej zadowolonymi, a nawet odczuwać szczęście. Gdy wszystko wokół nas podąża we właściwą stronę, oczywiście łatwiej jest powiedzieć drugiej osobie „dziękuję:. Wyzwanie powstaje w momencie, kiedy na Twojej drodze pojawiają się przeszkody. Ale zawsze jest coś, za co można być wdzięcznym. Jeśli spróbujesz utworzyć listę ważnych dla Ciebie spraw, będziesz w stanie zdać sobie z tego sprawę.
  2. Co uczyni mnie szczęśliwszym? Zazwyczaj trudno Ci będzie szybko znaleźć odpowiedź na to pytanie. Czemu tak jest? Ponieważ ludzie mają tendencję do skupiania się głównie na tym, co sprawia im problemy. Ludzie, sprawy i wydarzenia, które czynią nas szczęśliwymi nie wywołują u nas aż takiej reakcji. Warto zatem zawsze pamiętać o tym, aby skupiać się na rzeczach, które dają nam satysfakcję, szczęście i chęć do życia. To jest właśnie to miejsce, w którym kryje się klucz do prawdziwego szczęścia!
Radość
  1. Jakie udało mi się zrobić postępy w swoim życiu i osiągnąć ten punkt, w którym jestem teraz? Gdy skupiamy się wyłącznie na naszych niepowodzeniach i celach, które mamy jeszcze do osiągnięcia, to łatwo stać się ofiarą niewystarczającej motywacji i wywieszenia z tego powodu białej flagi. Nie wolno do tego dopuścić! Spójrz w swoją przeszłość. Zobacz, co do tej pory udało Ci się osiągnąć. Niech te sukcesy będą dla Ciebie lekcją na przyszłość. Szczęście to nie jest wieczne dążenie do czegoś, ale satysfakcja z już osiągniętych rzeczy.

Przerwa na analizę odpowiedzi

Przemyśl uważnie swoje odpowiedzi na powyższe pytania, zanim przejdziesz dalej.

  1. Kto mnie kocha? Możemy mieć setki znajomych na portalach społecznościowych, dobrze dogadywać się ze współpracownikami lub otrzymywać serdeczne pozdrowienia od naszych sąsiadów. Jednak ludzie, którzy naprawdę nas kochają zazwyczaj stanowią niewielką grupkę.Zwykle można ich policzyć na palcach jednej ręki (lub jeśli masz szczęście, obu rąk). Miłość okazywana nam przez innych ludzi daje nam z reguły dużo satysfakcji. Gdy czujesz się samotny lub smutny, możesz pomyśleć o tych osobach. Staną się oni Twoją siłą, a ich miłość pomoże Ci znaleźć motywację do ruszenia do przodu.
  2. Kto może mi pomóc? Szczęście ma tendencję do wyślizgiwania się z naszego uścisku jak woda w morzu lub piasek na plaży. Wynika to głównie z tego, że jesteśmy tak bardzo skupieni na nas samych. A co z innymi ludźmi w naszym otoczeniu? Czy oni również nie zasługują na to, aby być szczęśliwymi? Nie mówimy tutaj o czystym altruizmie lub rozdawaniu innym wszystkiego, co posiadasz.
    Szcześliwa kobieta
    Wystarczy, że po prostu będziesz pomagać ludziom wokół siebie. Jeden prosty gest może sprawić komuś radość na cały dzień. Pozwoli Ci to pogodzić się z Twoim prawdziwym wnętrzem. Twoje szczęście zawsze będzie opierać się na tym, że ktoś inny będzie szczęśliwy dzięki Tobie.
  3. Jak mogę pomóc uczynić świat lepszym miejscem? Istnieją tysiące opcji do dyspozycji. Niektóre bardzo pompatyczne, górnolotne i zwyczajnie oklepane, inne z kolei zupełnie unikatowe. Ale nie chodzi tutaj o wybranie losowo jednej rzeczy lub robienie tego tylko dlatego, że podoba Ci się taki pomysł. Warto skupić się na czymś, co może stać się Twoją pasją. Czymś, co daje sens Twojemu życiu i pomaga Ci znaleźć szczęście.

Może znajdziesz swój cel dołączając do ruchu ochrony wielorybów? Może wolisz działać na rzecz ochrony lasów? A jeśli nie lubisz takiej aktywności, to po prostu stosuj się codziennie do zasad recyklingu segregując śmieci. Możesz przykładowo pamiętać o dokarmianiu bezpańskich psów na ulicy, albo przekazując regularnie pieniądze na leczenie chorób u dzieci.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania nie zapomnij o tym, że szczęście nie polega na tym, aby mieć wszystko, o czym marzysz. Zamiast tego postaraj się nauczyć doceniać to, co już masz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.