Śmiech najlepszym lekiem dla ciała i duszy

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2017

Kiedy chodzi o śmiech, Neruda miał zawsze rację. Autentyczny śmiech jest odzwierciedleniem duszy. Dlatego właśnie branie życia ze szczyptą humoru to świetny sposób na pozytywny nastrój i dobre zdrowie.

Kiedy się śmiejemy, otrzymujemy w zamian tyle korzyści. I nie tylko to, w czasie tego procesu promieniujemy pozytywną energią oraz dobrym samopoczuciem, którym zarażamy wszystkich dookoła. Zatem dlaczego by nie rozświetlić naszych dni uśmiechem?

Śmiech to język duszy

Chociaż może się wydawać, że w naszej obecnej rzeczywistości lista powodów do depresji i malkontenctwa jest nieskończona, nakarmienie myśli pozytywną energią może okazać się niezwykle pomocne.

W rzeczywistości jesteśmy otaczani szerokim wyborem możliwości oraz powodów, by być naprawdę szczęśliwymi, śmiać się do łez nawet bez zdawania sobie z tego sprawy. Śmiech jest irracjonalny oraz charakterystyczny dla gatunku ludzkiego.

śmiech

“Jeżeli czujesz się dobrze, to z powodu pozytywnych myśli w Twojej głowie.”

-Rhonda Byrne-

Co się dzieje, kiedy się śmiejemy?

Od momentu kiedy kończymy pięć miesięcy, a może nawet i wcześniej, zaczynamy uwalniać endorfiny w naszym mózgu kiedy się śmiejemy. Te endorfiny mają podobny efekt do tego, jaki wywołuje morfina, co nasza wewnętrzna harmonia bardzo docenia.

Podczas tego procesu, negatywna energia daje miejsce szczęśliwemu oraz pozytywnemu stanowi. I nie ma nic lepszego niż transmitowanie naszej pozytywnej energii na innych poprzez śmiech.

Śmiej się, a świat będzie śmiał się z Tobą…lecz dlaczego?

Śmiech dostarcza nam niesamowitych korzyści o różnym charakterze: fizycznym, emocjonalnym, psychologicznym. Zatem dlaczego powinieneś się śmiać?

  • Ponieważ Twój śmiech zaraża ludzi wokół Ciebie: nigdy nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile Twoje szczęście znaczy dla innych.
  • Ponieważ Twoja dusza Ci za to podziękuje: śmiech pomaga w leczeniu depresji oraz codziennego stresu. Ponadto zwiększa Twoją pewność siebie i samoocenę, pomaga wyzbyć się wstydu, strach i cierpienia.
  • Ponieważ śmiech jest naprawdę zdrowy: wzmacnia odporność organizmu, działa dobroczynnie na płuca i mózg oraz pomaga w zapobieganiu atakowi serca. Dzięki śmiechowi nasze mięśnie się rozluźniają, a nasze ciśnienie krwi spada.
  • Ponieważ kiedy się śmiejesz, spalasz kalorie! Jeśli zawsze chciałeś zrzucić kilka kilogramów, zdrowa dieta i dużo śmiechu to świetny początek. Nie tylko będziesz szybciej spalać kalorie, ale również wzmocnisz swoją skórę.
  • Ponieważ śmiech powstrzymuje negatywne myśli oraz zasila naszą wyobraźnię: spontaniczne wyrażanie radości pozwala naszej kreatywności płynąć dzięki uwolnieniu napięcia.
śmiech

“Śmiech to najmniejszy dystans między dwojgiem ludzi.”

-Victor Borge-

Jeżeli to Cię rozśmieszyło, było tego warte

Wraz z upływem czasu, zdajemy sobie sprawę, że o wiele bardziej warto się śmiać, niż płakać. Jeżeli płaczemy dwa razy, powinniśmy śmiać się przynajmniej trzy razy.

“Najwyższy stan to śmiech.”

-Maharishi Mahesh Yogi-

Pamiętaj o tym, że umiejętność śmiechu to potężne narzędzie dane ludziom w każdym wieku, a nie tylko grupce uprzywilejowanych.

Istnieje coś, co nazywa się terapią śmiechem. Podczas sesji, uczymy się o wszystkich korzyściach, jakie płyną ze śmiechu, jak śmiać się częściej oraz jak stawić czoła sytuacjom w bardziej pozytywny sposób, korzystając ze śmiechu.

Zaczynasz od nauczenia się jak śmiać się z samego siebie, jak zawsze widzieć szklankę w połowie pełną, a nigdy pustą, oglądamy śmieszne filmy, czytamy zabawne książki oraz widzimy nowe możliwości we wszystkim co przynosi nam życie.

Ostatecznie, momenty spędzone z innymi, które będziesz najbardziej pamiętał, to takie kiedy się śmiałeś do rozpuku. Im bardziej się starzejesz, tym lepiej rozumiesz, że lepiej się śmiać, niż płakać, a najlepiej kiedy łzy popłyną Ci z nadmiaru śmiechu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.