Fernando Pessoa i jego 5 najlepszych cytatów

Fernando Pessoa

Fernando Pessoa był portugalskim pisarzem i poetą. Urodził się w 1888 roku i zmarł w 1935. Chociaż pracował także w gazetach, reklamie i biznesie, jego największym sukcesem był pisanie. Pessoa zostawił światu kilka wspaniałych skarbów literackich, a dziś przypomnimy sobie niektóre z jego najlepszych cytatów.

Jeśli jest coś, co charakteryzuje pisarstwo Pessoa, jest to siła sugestii. Pozostawia czytelnikom dużo miejsca na interpretację. Pessoa zachęca swoich czytelników do refleksji, opierając się na subiektywnych tematach i wykorzystaniu (a może nadużyciu) heteronomii. To może być jego osobliwy styl, który przyciąga uwagę tak wielu badaczy.

Dziś dowiemy się trochę więcej o Fernando Pessoa dzięki tym cytatom. Pomagają nam zbliżyć się do wizji świata, relacji i innych aspektów życia. Bez zbędnej straty czasu, oto one!

1. Cytaty Fernando Pessoa: “Jestem tak odizolowany, że czuję odległość między mną a moim kostiumem.”

Ten cytat pozwala nam zastanowić się nad własnym życiem. Czasami jesteśmy tak skupieni na rzeczach zewnętrznych, że zapominamy o tym, co najważniejsze: o nas samych. Odległość między nami a naszą obecnością oznacza, że czasami nie wiemy, kim jesteśmy.

Czy zawsze pokazujemy nasze prawdziwe ja przed innymi ludźmi? Z czego rezygnujemy, aby zadowolić innych? Co ukrywamy, aby poprawić nasz wizerunek? Czy cenzurujemy się z obawy przed dezaprobatą ze strony innych?

Wszystkie te działania prowadzą nas do izolacji od naszych najgłębszych “ja”. To z kolei oznacza, że jesteśmy oddzieleni od naszej istoty. Zgadza się. Odstawiliśmy naszą istotę na bok tak, jakby była mniej ważna niż to, co inni w nas widzą.

Nie ma nic gorszego niż poczucie izolacji od innych ludzi. Chociaż teraz, kiedy o tym myślę, jest coś gorszego. Uczucie bycia odizolowanym od samego siebie.

Dziewczyna chodzi po linie

2. Fernando Pessoa: “Włóż wszystko czym jesteś, nawet w najmniejsze rzeczy, które robisz.”

Za pomocą tego cytatu Fernando Pessoa zaprasza nas, by dać z siebie wszystko. Czasami nie dajemy wszystkiego, ponieważ uważamy, że to, co robimy nie jest ważne. Jednak nasze usposobienie, a nie przedmiot sam w sobie, często definiuje znaczenie czegoś. Tak więc, jeśli możemy nauczyć się przestać żyć własnym życiem na autopilocie, zdamy sobie sprawę, że nawet małe działania mogą poprawić nasze samopoczucie.

Jeśli będziemy mieć to na uwadze i sprawimy, że będzie to częścią naszego codziennego życia, możemy czerpać z tego korzyści. To bardzo pozytywny i wzbogacający nasze życie nawyk. Pamiętaj, że zwykle najtrudniejsze rzeczy dają nam największą satysfakcję. W końcu dzięki naszym staraniom możemy się rozwijać i stawiać czoła wyzwaniom, które przypominają nam do czego jesteśmy zdolni.

Tak więc nigdy nie umniejszaj temu, co robisz, nawet jeśli wydaje Ci się to nieznaczące. Nawet działania, które wydają się tak banalne na początku, mogą nauczyć Cię lekcji i otworzyć nowe drzwi. Małe kroki są najważniejsze. Niezależnie od tego, czy Twoja ścieżka jest długa, czy krótka, podróż składa się z tych wszystkich małych kroków.

3. “Podróż jest podróżnikiem. To, co widzimy, nie jest tym, co widzimy, ale czym jesteśmy.”

Ten trzeci cytat Fernando Pessoa otwiera drzwi do nowej perspektywy na otaczający nas świat. Ponieważ za każdym razem, gdy widzimy, osądzamy, lub krytykujemy coś poza nami samymi, widząc w tym część siebie.

Nie możemy osądzać kogoś, kto jest krytyczny, nie stając się takimi jak oni. To jest jak często cytowane i mądre przysłowie:

“Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz?”

To prawda, że zwykle zauważamy błędy innych, zanim zauważymy nasze własne. Jednak widzimy, kim jesteśmy. Dlaczego ludzie reagują inaczej, gdy napotykają na tę samą przeszkodę? Dlaczego niektórzy ludzie czują się ofiarami, a inni nie? Ponieważ wszystko zależy od tego, kim chcemy być i jakie mamy spojrzenie na świat.

Statek z twarzą zamiast żagla

4. “Nie rób dzisiaj tego, czego nie możesz także zrobić jutro”.

Prokrastynacja wcale nie jest dobra. Mamy tendencję do zostawiania rzeczy na jutro, tak jakbyśmy mieli cały czas na świecie do stracenia. Dlatego istnieje powiedzenie “nie zostawiaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj”. Jest jednak inne powiedzenie, które uczy czegoś podobnego, ale z innej perspektywy. To już czwarty cytat Fernando Pessoa.

Pessoa zaprasza nas do pytania, co robimy. Czyto jest tego warte? Czy zbliża Cię to do Twoich marzeń, czy Cię od nich oddala? Czy jest to strata czasu? Nie powinniśmy robić rzeczy tylko po to, by je wykonywać. Musimy myśleć o naszych celach i marzeniach i rozsądnie wykorzystywać czas. W końcu ten czas się kończy, sekunda po sekundzie.

Spędzamy dużo czasu czując się źle. Jesteśmy nieszczęśliwi, tkwimy w naszej strefie komfortu… Pomimo tych złych uczuć, nie zmieniamy naszych rutyn. Musimy je przeanalizować i zakwestionować. Jeśli robimy coś, czego nie chcemy robić i mamy opcję, aby przestać robić to jutro, dlaczego więc nie przestajemy? Czas jest cenny. Wykorzystaj go jak najlepiej.

Człowiek siedzi na kablu telefonicznym i czyta cytaty Fernando Pessoa

5. Fernando Pessoa: “Rzeczy nie mają znaczenia: one istnieją. Rzeczy są jedynym ukrytym znaczeniem rzeczy.”

Ten ostatni cytat Fernando Pessoa zachęca nas do refleksji nad ludzką skłonnością do etykietowania rzeczy. Robimy to, ponieważ dzięki temu czujemy się bezpieczniejsi. Jeśli coś nie ma etykiety, wygląda na to, że nie istnieje. Istnienie samo w sobie wydaje się nie mieć żadnego sensu.

Jeśli przeanalizujemy sposób, w jaki się komunikujemy, ten cytat Pessoa wyjaśnia to wszystko. W naszym słowniku słowo “rzecz” jest wygodne. Używamy go do wszystkiego. Ale co to naprawdę znaczy? Ten brak znaczenia jest w rzeczywistości sercem jego istnienia: brakiem osobowości.

“Zero jest największą metaforą. Nieskończona największa analogia. Istnienie największego symbolu.”

-Fernando Pessoa-

Wszystkie te cytaty Fernando Pessoa dają nam inny punkt widzenia, inny obiektyw do oglądania świata. Pomagają nam zobaczyć, co jest wokół nas naszymi nowymi oczami. Blask myślenia Pessoa i jego sposób na słowa wyróżnia się w jego twórczości. Jego spuścizna jako autora to głębia jego pisma i sposób, w jaki nadaje się on do interpretacji i analizy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Pessoa, F. (2010). El libro del desasosiego (Vol. 101). Ediciones BAILE DEL SOL.
  • Ramos, A. M. V. (2002). Alteronimia y despersonalización dramática en Fernando Pessoa. Revista de Filología de la Universidad de La Laguna, (20), 337-346.
Scroll to Top