Nie możesz być sobą? Takie życie nie ma sensu

Nie możesz być sobą? Takie życie nie ma sensu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jeśli nie możesz być sobą w miejscu, gdzie jesteś teraz, lepiej odejdź. W ten sposób odżywisz swoje zdrowie psychiczne i ochronisz swój najcenniejszy zasób: poczucie własnej wartości.

Nie tkwij tam, gdzie nie możesz być sobą. Bycie lojalnym wobec własnej tożsamości i wartości oraz posiadanie szacunku do samego siebie jest najważniejsze. Życie jest już wystarczająco skomplikowane, by pozwalać innym wpływać na poczucie własnej wartości. Nikt nie może na siłę próbować dopasować nas tam, gdzie nie pasujemy i nie czujemy się dobrze.

Co ludzie mają na myśli, mówiąc „bądź sobą”? Choć może wydawać się to dziwne, wiele osób nadal nie wie, jak określić swoją osobowość.

Zdefiniowanie siebie oraz poznanie własnych słabości i pasji jest również bardzo ważne. To dlatego, że obrona naszej istoty i docenienie tego, kim jesteśmy, w końcu przekłada się na dobre samopoczucie i witalność.

Ludzie zwykle określają siebie poprzez to, co robią: „Jestem nauczycielem”, „Jestem strażakiem” lub „Jestem rodzicem”. Jednak nie jesteśmy tylko tym, co robimy. Jesteśmy także tym, o czym marzymy, tym, co przeżyliśmy, czego nie chcemy i czego oczekujemy od życia. I wszystkie te rzeczy zasługują na szczerą obronę.

Kobieta trzyma oświetlony parasol

Nie możesz być sobą? Podejmij wyzwanie!

W którymś momencie w życiu możesz poczuć, że brakuje Ci autentyczności. Możesz poczuć, że w pewnym sensie nie możesz być sobą w każdej decyzji, którą podejmujesz, i pragniesz harmonii w każdym z Twoich związków, aby nie musieć uciekać się do kłamstw, ani ulegać rzeczom, których nie lubisz.

Jednak gdy zgadzasz się na rzeczy, których nie lubisz, nie możesz być sobą. Przestajesz być sobą za każdym razem, gdy na prośbę partnera, krewnego lub innej osoby zgadzasz się na coś, choć tak naprawdę tego nie chcesz i czujesz silną potrzebę, by odmówić.

Wcześniej czy później spojrzysz na siebie w lustrze i uświadomisz sobie, że w taki sposób nie możesz być sobą.

Cierpienie, które powstaje, gdy nie możesz być sobą

Psycholog Mark Leary, profesor na Duke University, ostrzega nas przed czymś bardzo ważnym. Kiedy ktoś dostrzega swój brak autentyczności, zaczyna cierpieć. Innymi słowy, jeśli nie możesz być sobą, może być to powodem frustracji i prowadzić do depresji.

  • Uniwersytet Harvarda przeprowadził badanie, w których odkryto, że „modne” wyrażenie w środowisku pracy brzmi „być autentycznym”. Mimo że wszyscy to powtarzają, ludzie czują się zmuszeni do wzięcia udziału w trudnych projektach, robienia wszystkiego, o co prosi szef i do podążania za bardzo konkretnymi celami. Wszystkie te rzeczy to obosieczne miecze.
  • Bardzo trudno jest być sobą w sztywnym i konkurencyjnym środowisku. Krok po kroku, niepokój, stres i uczucie oddalania się od tego, kim naprawdę się jest, zaczynają się manifestować.

Kiedy brakuje Ci autentyczności, zmuszasz się do szukania równowagi między tym, co robisz, a tym, czego potrzebujesz. Bycie lojalnym wobec siebie nie jest łatwe. Musisz być pewny siebie i podejmować odważne decyzje, aby pozostać wiernym temu, kim jesteś.

Mężczyzna patrzy w okno - cierpienie, gdy nie możesz być sobą

Odważ się być sobą

Jeśli w danym środowisku nie możesz być sobą, nie możesz wyrażać swoich myśli i wartości, opuść to miejsce. Takie życie nie ma sensu. Tak więc, gdy masz poczucie, że coś szkodzi Twojemu poczuciu własnej wartości, rozważ następujące idee:

Podejmuj decyzje w oparciu o samopoznanie

  • W dzisiejszych czasach psychologia zapożyczyła wiele egzystencjalistycznych koncepcji. Jedna z nich przypomina nam, że aby wieść autentyczne życie, musimy zaangażować się w związek z sobą samym.
  • Oznacza to, że aby sprawdzić, czy żyjemy w zgodzie ze sobą, musimy poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad tym, co robimy, na co się decydujemy i co mówimy.
  • Każdego dnia warto zadać sobie pytanie: „Czy czuję się dobrze z tym, co robię?”

Pamiętaj, na co zasługujesz

Jeśli chcesz być sobą każdego dnia swojego życia, pamiętaj, na co zasługujesz. Miej na uwadze wartości, ucz się z przeszłych doświadczeń, wyznaczaj cele i, co najważniejsze, postaw siebie na pierwszym miejscu.

Każdy człowiek ma prawo do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia zgodnego z jego zainteresowaniami i pasjami. Kluczem jest wybór, w którym miejscu mądrze rozwinąć skrzydła, nie zapominając, że zasługujemy na to, o czym marzymy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Strobel, M., Tumasjan, A., & Spörrle, M. (2011). Be yourself, believe in yourself, and be happy: Self-efficacy as a mediator between personality factors and subjective well-being. Scandinavian Journal of Psychology52(1), 43–48. https://doi.org/10.1111/j.1467-9450.2010.00826.x
  • Rosh, L., y Offermann, L. (2013). Sé tú mismo, pero con cuidado. Harvard Business Review , (OCT).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.