Radzenie sobie z porażką i emocjami, które następują po naszych działaniach, które nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, jest naszym codziennym zadaniem. W obliczu nowego projektu, czy to ekonomicznego, akademickiego czy osobistego, zawsze pojawia się to samo pytanie: co, jeśli zawiodę? Nie ma kwestii, która przeraża nas bardziej lub jest dla nas równie ważna, jak sukces. Czy kiedykolwiek próbowałeś znaleźć dobrą strategię, aby podnieść się po upadku? Ponieważ często właśnie to jest kluczem do sukcesu…
Radzenie sobie z porażką, pokonywanie problemów, frustracji, a nawet stresu może oznaczać różnicę między sukcesem a spadaniem w dół, z którego trudno się wydostać. Aby to osiągnąć, musimy nie tylko dążyć do osiągnięcia naszych celów, ale także umieć podnosić się po upadku.
Co rozumiemy przez sukces?
Sukces zależy od każdej sytuacji i każdej osoby. Jest najbardziej kojarzony z pieniędzmi i pracą. Dobrym wynagrodzeniem z dobrej pracy. Jednak sukces może również pojawić się w wielu innych sferach naszego życia. Atrakcyjność społeczna, jakość naszych relacji społecznych, znalezienie romantycznego partnera, który nas komplementuje…
Nie zawsze otrzymamy to, czego chcemy. Umiejętność radzenia sobie w takich sytuacjach pomoże nam lepiej sobie z nimi radzić, a nawet wykorzystywać je, by stać się silniejszym.
Radzenie sobie z porażką – co przez to rozumiemy?
Radzenie sobie to seria myśli procesów poznawczych, które ukierunkowują nasze zachowania na rozwiązywanie problemu. Nieustannie zmieniamy sposób, w jaki postępujemy, w zależności od posiadanych zasobów lub wymagań, jakie generuje środowisko (lub my sami).
Jakie są mechanizmy radzenia sobie? Może uważasz, że są to konkretne i zaplanowane procesy. Jednak każda reakcja na zdarzenie (dobre lub złe) uruchomi mechanizm radzenia sobie.
Na przykład płacz po zerwaniu jest rodzajem mechanizmu radzenia sobie i sposobem radzenia sobie z niepowodzeniem. Wybierasz się na imprezę ze znajomymi, chodzisz na siłownię, aby “się wyłączyć” lub oglądasz maraton swoich ulubionych filmów. Są to różne, ale równie skuteczne sposoby radzenia sobie z naszymi złymi uczuciami.
Ogólne strategie dawania sobie rady
Przyjrzyjmy się dwóm rodzajom strategii radzenia sobie:
- Strategie rozwiązywania problemów – skupiają się na zmianie problemu. Problem spowodował złe uczucia, więc zmieniając je, zmieniamy także sytuację.
- Emocjonalne strategie regulacji – dostosowanie naszej emocjonalnej reakcji na problem. Jest to mechanizm samokontroli. Dostosowujemy rozwiązanie do problemu.
“Jeśli plan nie działa, zmień plan, nigdy cel.”
-Anonim-
Nie wszystkie strategie pozytywnie rozwiązują konflikt. Możemy reagować w danym momencie w określony sposób, ale późniejsze emocjonalne konsekwencje mogą nie pomóc w zadaniu jakim jest radzenie sobie z porażką. Wręcz przeciwnie, mogą nawet pogorszyć sytuację. Na przykład, jeśli odpowiemy krzycząc (regulacja emocjonalna) na kogoś, kto nas skrzywdził, sytuacja będzie kontynuowana. Nawet utrwalamy ten ból, pogłębiając konflikt, który już istniał.
Radzenie sobie z porażką – jak to robić
Lazarus i Folkman są liderami w analizowaniu, w jaki sposób zarządzamy porażką i jej skutkami. Ocenili i sklasyfikowali myśli i działania, które pomagają nam radzić sobie z problemami i podkreślają, że stoimy przez całe życie.
W sumie istnieje osiem strategii, które obejmują zarówno rozwiązywanie problemów, jak i regulację emocji. Z kolei każda strategia składa się z szeregu zachowań lub procesów myślowych. Są to formy, które obejmują różne metody rozwiązywania problemów. Lazarus i Folkman zgromadzili te dane w słynnym badaniu “Ways of Coping“.
Strategie zarządzania porażką
- Konfrontacja – osoba powraca do rzeczywistości próbując ją zmodyfikować. Próbują powtórzyć porażkę, aby spróbować ponownie. Czasami strategia ta wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ oznacza, że dana osoba musi zainwestować więcej zasobów, czy uzyskać nową szansę, lub też zapewnić sobie sukces za drugim razem.
- Dystans – przeciwieństwo konfrontacji. W tym przypadku dana osoba próbuje zdystansować się od tego, co się stało. Szczególnie w zakresie odpowiedzialności – starają się zminimalizować swoją rolę w tym, co się stało.
- Samokontrola – osoba skupia się na regulacji swoich emocji. Nie oznacza to, że nie robi nic, ale raczej podejmują działania mentalne.
- Wsparcie społeczne – ta strategia opiera się na znalezieniu wsparcia w naszym środowisku. Czasami, poprzez uzewnętrznienie naszych uczuć, możemy lepiej skupić się na problemie. Rozmowa z innymi ludźmi, którzy słuchają i udzielają porad, może nam pomóc dostrzec rzeczy z innej perspektywy.
- Przyjmowanie odpowiedzialności – rozpoznawanie roli, jaką każda osoba odgrywała w rozwoju tego, co się stało. Akceptacja faktu, że możemy mieć jakąś odpowiedzialność (poczucie kontroli) skupia się na rozwiązywaniu problemów samemu.
- Ucieczka lub unikanie – fantazjujemy o możliwych rozwiązaniach, które możemy przeprowadzić, ale nie wprowadzamy żadnych w czyn. Inne strategie, które należą do tej grupy, mogą być bardziej aktywne, ale należą również do kategorii unikania: jedzenie, picie, palenie itp.
- Planowanie – myślenie i opracowanie możliwych strategii rozwiązania problemu jako metody konfrontacji. Planowanie może również obejmować rysowanie mapy myśli w celu zminimalizowania strat związanych z porażką.
- Pozytywne przewartościowanie – zwracanie uwagę na pozytywne aspekty, które mogą wynikać z porażki. Innymi słowy, “spójrz na pozytywną stronę”.
Radzenie sobie z porażką – niepowodzenie jest szansą
Życie jest ciągłą lekcją. Bardzo rzadko zdarza się, że wszystko idzie po myśli tak, jak chcemy, dlatego możemy czuć się sfrustrowani lub jakbyśmy zawiedli. To normalne i nie ma w tym nic niezwykłego. Nasza szansa na rozwój i uzyskanie zwrotu z inwestycji pojawia się, gdy zaczniemy wykorzystywać nasze zasoby emocjonalne do wykonania zadania jakim jest radzenie sobie z porażką. To będą dla nas lekcje życia, które uczynią nas mądrzejszymi.