Zaangażowani ludzie – jak zostać jednym z nich?

Zaangażowani ludzie muszą patrzeć.

Są ludzie fałszywi, powierzchowni i są ci zaangażowani. Ci pierwsi to ludzie, którzy będą sprzedawać swoje wartości, fałszywe banery i puste słowa w zamian za ukryte interesy. Ci ostatni są mniej powszechni, ale są inspirującymi ludźmi. Są szczerzy, mają jasno określone cele i walczą o to, w co wierzą bez wahania i strachu.

Kilka lat temu przeprowadzono ogólnoświatowe badanie w celu zmierzenia stopnia zaangażowania ludzi. Pod hasłem “Inspiruj, aby łączyć”, chodziło o ocenę trzech bardzo konkretnych zmiennych: zaangażowanie w samego siebie, zaangażowanie w sprawy innych oraz zaangażowanie na rzecz naszej planety i środowiska. Badanie pokazało jak bardzo jesteśmy zaangażowani

“Kiedy jesteś otoczony przez ludzi, którzy dzielą wspólne zaangażowanie ze wspólnym celem, wszystko jest możliwe.”

Howard Schultz

Rezultaty były dość uderzające i warto zgłębić je z kilku powodów. Kraje, które uzyskały najwyższą ocenę w trzech skalach to RPA, Argentyna i Hiszpania. Z drugiej strony Chiny i Japonia znalazły się na samym dole listy.

Jeden z aspektów badania pokazał, że zaangażowani ludzie postrzegają siebie jako szczęśliwszych. Wydaje się również, że nikt nie jest w stanie zaangażować się wobec ludzi wokół nich lub ich własnej planety, jeśli nie kocha najpierw siebie i naprawdę nie jest oddany samemu sobie. Całkiem pouczająca i ciekawa konkluzja.

Wśród maków.

Zaangażowanie

Aby zrozumieć, jaka jest różnica między fałszywymi ludźmi i zaangażowanymi ludźmi, najpierw określmy, co rozumiemy przez “zaangażowanie”. Ogólnie termin ten odnosi się do oddania się jakiemuś celowi. Chodzi o plan, aby osiągnąć cel, bronić go i demonstrować na zewnątrz. Jednak są w nim również aspekty emocjonalne i poznawcze: posiadanie jasnego, dobrze określonego sensu tego, co dla nas ważne, co nas inspiruje i w co wierzymy.

Dlatego zobowiązanie musi zaczynać się od środka. Najpierw potrzebujemy harmonii między tym, co myślimy a tym co robimy. Fałszywi ludzie również zaczynają od wewnątrz, ale nie karmią swoich mocnych stron. Ich ideały i wartości są karmione przez swoje niedociągnięcia, to czego im brak i dlatego muszą dostać to z zewnątrz.

Oto jeszcze coś, co powinniśmy wziąć pod uwagę: są ludzie, którzy angażują się w jakiś cel, ale nie w proces. Powiedzmy, że masz drugą połówkę, która twierdzi, że Cię kocha. Przekonuje Cię, że jest zaangażowana w związek.

Jednak, taka osoba może bronić celu, ale nie podąża za procesem. Nie okazuje Ci żadnej sympatii ani szacunku, nie spędza z Tobą czasu. Jest to ktoś, kogo można uznać za fałszywego i powierzchownego.

Za wachlarzem.

Autentyczne zaangażowanie nie polega na słowach, ale na czynach. Kiedy posiadasz jasne priorytety i walczysz o nie całym sercem. Pamiętaj, obietnica, która istnieje tylko w słowach, jest bezużyteczna. Jest jak dym na wietrze.

Zaangażowani ludzie i miłość do samego siebie

Wróćmy do badania, o którym mówiliśmy na początku. Pokazało ono, że na przykład mieszkańcy RPA mają na ogół większe zaangażowanie niż Chińczycy czy Niemcy. Postrzegają siebie jako szczęśliwszych i wykazują aktywne zainteresowanie ludźmi wokół nich i ich otoczenia.

Wyrażają to w swoim pragnieniu opiekowania się rodzinami, sąsiadami, przyjaciółmi i kolegami – a także ich społecznością i środowiskiem. Nasuwa się pytanie: czy Chińczycy i Niemcy nie mają tego pragnienia?

Oczywiście, że tak, ale ich społeczeństwa bardziej koncentrują się na pracy, a zwłaszcza na produktywności. Kluczem do sukcesu byłoby utrzymanie równowagi pomiędzy zaangażowaniem we wszystkich obszarach – osobistym, społecznym, pracowniczym i finansowym – ale nigdy nie zapominając, że zaangażowanie zaczyna się od Ciebie.

Cechy zaangażowanych ludzi

  • Zaangażowani ludzie mają krytyczne podejście. Kiedy wiesz, czego chcesz, co jest tego warte i jakie są Twoje wartości, masz krytyczne podejście do tego, co uważasz za niesprawiedliwe. Zaangażowani ludzie to również bardzo otwarci i szczerzy partnerzy.
  • Dobre zaangażowanie zaczyna się również od samego siebie. Zaangażowani ludzie mają dobrą koncepcję samego siebie, silną samoocenę i równowagę między tym, czego chcą, a tym do czego są zdolni.
  • Jeśli bardziej zaangażujesz się w siebie, bardziej zainteresuje Cię też środowisko i świat. Nie powinniśmy się izolować. A harmonijne współistnienie wymaga szacunku i troski o innych i o nasze środowisko. To jest właśnie przepis na sukces.

Zaangażowani ludzie: kobieta z kwiatami.

Nawet jeśli otaczają Cię fałszywi ludzie, nie zniechęcaj się – i zdecydowanie zachowaj ostrożność, aby Tobie samemu to się nie udzieliło. Jeśli ich naśladujesz, poddasz się mentalności pszczół, w której pozwalasz innym myśleć za Ciebie. To nie jest sposób, w jaki chcesz żyć.

Nauczmy się być bardziej zaangażowani. Wybierzmy cel, naszą sprawę i walczmy o nią. Przede wszystkim powinniśmy być ludźmi oddanymi sobie samym, wiedząc, że mamy prawa i zasługujemy na szczęście i sukces.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Shultz, B. J. (2003). What makes a good leader? AORN Journal. https://doi.org/10.1016/S0001-2092(06)61340-9
  • Ignatius, A. (2011). What is it that only I can do? Harvard Business Review.
    Locke, E. A. (1996). Motivation through conscious goal setting. Applied and Preventive Psychology. https://doi.org/10.1016/S0962-1849(96)80005-9
  • Koch, A. K., & Nafziger, J. (2011). Self-regulation through Goal Setting. Scandinavian Journal of Economics. https://doi.org/10.1111/j.1467-9442.2010.01641.x
  • Snyder, P. J. (1978). Goal setting. Nursing Management. https://doi.org/10.4324/9780203082744
Scroll to Top