Uzależnienie od gier wideo jest bardzo gorącym tematem. Postęp technologiczny, wraz z wpływem internetu, pozwolił większej liczbie osób na dostęp do gier, zwłaszcza internetowych. W rzeczywistości gry online są tym, co bardzo martwi profesjonalistów z dziedziny psychologii, ponieważ łatwo mogą one powodować poważne uzależnienia.
Uzależnienie od gier: gdzie możemy wytyczyć linię pomiędzy zwykła zabawą a tym, co nazywamy uzależniającym zachowaniem? Czy każdy, kto gra w zbyt wiele gier uzależnia się od nich? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czym jest uzależnienie od gier wideo?
Nadmierna aktywność i uzależniające działanie to nie to samo. To, co je wyróżnia i co umożliwia zdiagnozowanie czegoś jako uzależnienia, to jak i dana czynność ma wpływ na życie danej osoby. Oznacza to, że ktoś uzależniony od gier wideo traci dużo życia, ponieważ nieustannie gra.
Aby zidentyfikować uzależnienie od gier wideo i temu zapobiec oraz leczyć, musisz wiedzieć, że istnieją pewne ważne wskaźniki behawioralne. Aby lepiej to sobie uświadomić, podajemy poniżej kilka powiązanych symptomów:
- Uwaga: gry wideo stają się centrum życia danej osoby. Spędza dużo czasu, myśląc o graniu lub o następnej grze. To samo dzieje się z jej uczuciami i działaniami.
- Zmiany nastroju: uzależniony od gier wideo wykazuje subiektywne uczucie euforii i podekscytowania podczas gry.
- Tolerancja: podobnie jak uzależnienie od substancji, przejawia rosnącą potrzebę grania i uzyskania tych samych odczuć, które pojawiały się, gdy zaczynał grać. Oznacza to, że będzie spędzać coraz więcej czasu grając w gry wideo, a to jest początek błędnego koła.
- Objawy odstawienia: gdy nie może grać lub gdy ma mniej czasu na grę, osoba ta będzie wykazywać objawy podobne do tego, przez co przechodzą ludzie będący na odwyku. Na przykład drażliwość, zły nastrój itp.
- Konflikt: musi to w równym stopniu wiązać się z konfliktami międzyludzkimi, jak z innymi działaniami lub z sobą samym. Uzależnienie od gier wideo ma wpływ na relacje, pojawiają się także konflikty w pracy lub w szkole. W tym samym czasie osoba uzależniona zacznie czuć się tak jakby traciła kontrolę.
- Nawrót: po okresach abstynencji lub kontroli, wraca do swoich dawnych, uzależniających wzorców zachowań z grami wideo.
Uzależnienie od gier i leczenie
Dopiero co powstała świadomość na temat szkodliwości gier i fakt, że niewiele jest badań na ten temat, sprawiły, że dostępnych jest tylko kilka terapii. Są też inne czynniki, które utrudniają rozwój na tym froncie, takie jak rozwój branży gier wideo, relatywnie niski koszt uzależnienia i ogólne przyzwolenie społeczeństwa na tego rodzaju działania.
Ale mimo to istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec. Grupy szczególnie narażone to dzieci i młodzież. Dlatego istnieją metody skierowane do rodziców i wychowawców, którzy sądzą, że w ich otoczeniu znajduje się osoba uzależniona od gier. W tej sytuacji są pewne rzeczy, które mogą zrobić.
Porady dla rodziców
- Sprawdź zawartość gier, w które dzieci grają najwięcej, a jeśli jest niewłaściwa, wymień gry o przemocy na bardziej edukacyjne.
- Zachęcaj dziecko do zabawy w grupie. To powstrzyma je od izolowania się, a także sprzyja interakcjom społecznym.
- Ustal zasady i ilość czasu jaką dziecko może poświecić na gry. Na przykład zawrzyj z nim umowę, że może grać dwie godziny każdego popołudnia, kiedy już odrobi lekcje.
- Upewnij się, że aktywnie słuchasz dziecka. Musisz pamiętać, że istnieje powód takiego zachowania. To prawdopodobnie sposób komunikowania się lub wyrażania pewnych problemów w innych dziedzinach jego życia.
- Jeśli żaden z tych kroków nie zadziała, możesz zabrać na jakiś czas konsolę do gry, aż uznasz, że nadszedł moment, aby ją oddać.
Oczywiście, gdy uzależnienie od gier dotyczy osoby dorosłej, to zupełnie inna historia. Istnieją specjalne kliniki dla dorosłych, choć z reguły są oni mniej podatni na takie zachowania. Filozofią tych klinik jest pokazywanie ludziom, że mogą cieszyć się prawdziwym światem tak samo jak światem fantasy.