Według antropologa Helen Fisher, ludzie urodzili się, by kochać. Niezależnie od tego czy to prawda, miłość romantyczna jest źródłem naszej egzystencji. Ta intensywna oraz złożona emocja inspiruje do tworzenia. Inspiruje również do zmartwień.
W konsekwencji, zrozumienie jak ewoluuje miłość romantyczna pomoże Ci głębiej wniknąć w swoją własną istotę.
Jeśli powiedzielibyśmy teraz “miłość jest wszystkim”, niektórzy z pewnością odnieśliby się do tego nieco sceptycznie. Kulturowo rzecz biorąc, mamy pewną tendencję (przeciętnie), aby być trochę cynicznym jeśli chodzi o tą koncepcję. Niemniej jednak, z biologicznego, a nawet antropologicznego punktu widzenia, to podstawowe, rewolucyjne oddziaływanie pozwoliło nam przetrwać jako gatunek. Ponieważ miłość romantyczna nie tylko łączy nas w pary. Jej jedynym celem nie jest wydawanie na świat dzieci i tym samym przedłużanie gatunku.
“Namiętność rozwija się najszybciej, najszybciej też zanika. Intymność zabiera więcej czasu, a zaangażowanie jeszcze więcej.”
-Robert Sternberg-
Uczucie nadaje kształt współpracy. Pozwala nam troszczyć się o drugą osobę. Miłość romantyczna motywuje nas oraz zmniejsza niepokój i stres. Poskramia strach, a nawet budzi w nas naszą artystyczną stronę. To dlatego zrozumienie jej zmian i ewolucji jest tak ważne. Zagłębianie się w ewolucję miłości między dwojgiem osób pozwoli Ci zobaczyć jakie korzyści i funkcje posiada każdy etap Twojego związku.
Ewolucja miłości romantycznej – zmienna substancja stała
Gerald Hüther, neurobiolog i profesor na Uniwersytecie Gottingen w Niemczech oferuje pewne interesujące przeformułowania na temat ewolucji człowieka. Według niego, jak dotąd nauka zawsze podkreślała w ewolucji aspekt doboru naturalnego. Jednak dla dr. Hüthera to, co naprawdę umożliwiło nam rozwój to nic innego, jak delikatny, ale niezwykle silny klej miłości.
Niemniej jednak, my wszyscy wiemy, że to substancja, której nie jesteśmy w stanie zobaczyć pod mikroskopem. Poza tym nie zawsze jest ona trwała i rzadko pojawia się pod taką samą postacią. Istnieją przeszkody, rozczarowania, wyzwania. Dla Geralda Hüthera, podobnie jak dla Helen Fisher, nie ma nic ważniejszego niż zrozumienie jak ewoluuje miłość romantyczna. Jeśli zrozumiemy charakterystykę każdej z faz, będziemy lepiej przygotowani na nieuniknione wzloty i upadki. Zobaczmy o czym mowa.
Zauroczenie
To etap, który zwykle lubimy najbardziej. Zakochiwanie się to zwiastun pełen tajemnicy, fantazji i odkryć. W tej fazie doświadczamy wybuchowych koktajli z dopaminy, serotoniny, oksytocyny i noradrenaliny. Wszystko jest niezwykle intensywne. Emocje są obezwładniające, a umysł zaprząta wyłącznie ta szczególna osoba.
Dobrze znany psycholog John Gottam opisuje ten etap swojej książce Principia Amoris: Nowa nauka o miłości. Twierdzi, że ten pierwszy etap miłości nazywamy zauroczeniem lub zadurzeniem. To stan absolutnej łaski naznaczony euforią oraz przemożnym szczęściem.
Miłość romantyczna lub tworzenie więzi
Po początkowym szaleństwie zakochiwania się, nadchodzi następna faza. Na tym etapie ewolucji miłości obie osoby zaczynaja mieć wątpliwości. Czy to co rozpoczęliśmy znaczy to samo dla ciebie, co i dla mnie? Czy zostaniesz ze mną na zawsze? Czy mogę ci ufać?
- Tego typu pytania otwierają drogę to następnego etapu, jakim jest miłość romantyczna. Namiętność nadal istnieje, jednak pojawia się też strach, obawa i przede wszystkim pragnienie transcendencji. Bardziej niż wszystko inne chcesz stworzyć więź z osobą, którą kochasz. To oczywiście jedne z najpiękniejszych chwil w związku. To właśnie wtedy rozpoczyna się autentyczna podróż. Obsesja pierwszego zauroczenia zanika, w zamian pojawia się prawdziwe uczucie zaufania.
- Z drugiej strony, jest dość powszechne, że na tym etapie pojawiają się problemy. Chcemy lepiej się komunikować z drugą osobą. W konsekwencji, musimy lepiej się poznać oraz rozwiązać różnice. To jak taniec, gdzie każdy z partnerów musi z rozmysłem stawiać kroki, by nie nadepnąć drugiej osoby. W tej fazie najważniejsza jest empatia, wzajemna troska oraz tolerancja.
Jeśli jesteś w stanie rozwiązać wszystkie te kwestie w skuteczny i inteligentny sposób, zdobędziesz dojrzałość, która powiedzie Cię do następnego etapu.
Dojrzała miłość, więź lojalności
Nie ma szacunkowych danych na temat tego ile trwa miłość romantyczna. Niektórzy mówią, że 4-5 lat. Jednak Helen Fisher wskazuje w swoim artykule, że 30-40% starszych par twierdzi, że nadal jest na tym etapie. Kiedy romantyzm nie gaśnie, satysfakcjonująca więź jest gwarantowana.
Niemniej jednak, John Gottman podkreśla znaczenie pracowania na dojrzałą miłością. Wierzy, że przede wszystkim chodzi w tym o wybudowaniu stabilnego i wzajemnego oddania. Musimy widzieć w drugiej osobie naszego najlepszego towarzysza i przyjaciela oraz głęboko szanować tą osobę. Obie strony muszą być wobec siebie czułe oraz dbać o silną i wyrozumiałą więź emocjonalną. To wszystko wzbogaci życie pary.
Podsumowując, jest coś oczywistego jeśli chodzi ewolucję miłości. Czas nie decyduje o tym, kiedy nadchodzą następne etapy. Miłość romantyczna oraz jej zmiany nie podlega żadnym zasadom. Osiągnięcie stabilizacji, oddania i wzbogacającego szczęścia wymaga wiele pracy.
Musisz być rzemieślnikiem wygładzającym nierówną powierzchnię oraz naprawiającym defekty. Musisz być wyrozumiały oraz zmotywowany. Wiedzieć jak słuchać oraz nauczyć swoje serce jak rozumieć i pocieszać.
To skomplikowana podróż, nie ma co do tego wątpliwości. Lecz miłość romantyczna to przygoda, która zasługuje na radość, a nie smutek.