Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, czytanie jest rozpowszechnione, a książki niedrogie. Istnieją ich różne formaty (twarda okładka, miękka, przeznaczona na rynek masowy, w formie elektronicznej), co sprawiło, że są o wiele bardziej dostępne dla przeciętnego czytelnika. Książki stały się rozrywką dla każdego.
Jednak ile czasu tak naprawdę im poświęcasz? Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio wciągnęło Cię czytanie, coś jest nie tak. Codzienne czytanie daje nam korzyści, których nie powinniśmy ignorować.
Czytanie wzbogaca Cię mentalnie oraz pomaga mózgowi w pracowaniu na najwyższych obrotach. Jednak mówimy tutaj o czytaniu książek, a nie czasopism, gazet czy ulubionego bloga. Czytanie powinno być głębokie, łączyć charaktery, akcje i rozdziały oraz porównywać je do świata rzeczywistego. W dzisiejszym artykule zamierzamy podzielić się kilkoma powodami dlaczego powinieneś zaraz sięgnąć po książkę (oraz co robić, jeśli już jedna znajdzie się w Twoich rękach).
Codzienne czytanie pomaga umysłowi pracować na najwyższych obrotach.
Czytanie to większa inteligencja emocjonalna
Czytanie pozwala Ci na empatyzowanie z każdego rodzaju ludźmi, których przygody uważnie śledzisz. Wielu z nich doświadcza uczuć, które Ty już masz za sobą i to pozwala Ci się postawić na ich miejscu. Oczywiście zrobisz to o wiele częściej w prawdziwym życiu, jeśli uczyniłeś czytanie częstym nawykiem.
Lepsze słownictwo
To jedna z najbardziej znanych korzyści. Codzienne czytanie pomoże Ci znaleźć związek między słowami, które wypowiadasz oraz tymi, które czytasz. Im więcej czasu poświęcasz na lekturę, tym bardziej poszerzasz swoje słownictwo, szczególnie jeśli sięgasz po książki z różnych gatunków.
Generalna wiedza o świecie i kulturze
Dzieje się tak niezależnie od tego czy czytasz literaturę faktu, czy powieść fabularną. Nawet najbardziej fantazyjne powieści inspirowane są legendami, historią oraz wszystkimi innymi źródłami, które istnieją w naszym świecie. Poprzez czytanie masz dostęp do mnóstwa informacji, które mogą być przydatne lub po prostu bardzo interesujące.
Lepsza znajomość gramatyki i ortografii
To następna znana zaleta czytania. To prawda, “pochłanianie” książek pozwala Ci lepiej pisać. To bardziej interesujące niż zapamiętywanie gramatycznych regułek. Im więcej razy widzisz słowo pisane, tym łatwiej zapamiętasz jego pisownię.
Mniej stresu
Branie przerwy od obowiązków (szczególnie zmartwień), aby czytać codziennie, jest bardzo korzystne. To coś więcej niż relaks. Oznacza to również, że skupiasz uwagę na czymś, co całkowicie pochłania Twój umysł. Jeśli koncentrujesz się na tym, co dzieje się w książce, wtedy z pewnością przez tą chwilę nie będziesz myślał o swoich troskach lub liście obowiązków.
Krytyczne myślenie
Im więcej czytasz, tym więcej problemów poznajesz (oczywiście fikcyjnych). Jest to przydatne, kiedy musisz zająć jakieś stanowisko w konflikcie, jako że nie ma wielu osób, które uchylałyby się od swojego zdania, kiedy pojawia się jakiś problem. Kiedy czytasz, postaci dzielą się z Tobą swoimi myślami w stosunku to jakiejś sytuacji, co pomaga Ci decydować czy jesteś z nimi, przeciwko nim, a nawet czy w ogóle chcesz zmienić swoją opinię.
Zabawa i rozrywka
W dzisiejszych czasach my wszyscy skupiamy się bardziej na treściach audiowizualnych, dlatego czasem zapominamy, że nasza wyobraźnia jest najlepszym źródłem takich obrazów podczas czytania. Wyobrażanie sobie bohaterów oraz miejsc daje nam dużo radości, ponieważ kształtujesz je zgodnie ze swoim gustem, doświadczeniem i życzeniem.
Jak osiągnąć ten cel
Nie jest łatwo zacząć czytać, jeśli nie jest to w Twoim nawyku. Niektórzy stracili ten zwyczaj, inni natomiast nigdy nawet go nie przyjęli. Teraz, kiedy już wiesz jak ważne jest czytanie, możesz skoncentrować się na tym, by uczynić je swoim nawykiem.
- Pamiętaj, że czytanie przynosi wiele radości. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, łatwo jest zapomnieć, że książki to zabawa, moc, a nawet oświecenie. Musisz tylko dać im szansę.
- Staraj się spoglądać na każdą książkę jak na osiągnięcie. Pozytywne uczucie, jakie ogarnia Cię po przeczytaniu książki być może sprawi, że będziesz chciał sięgnąć po następną.
- Noś wszędzie ze sobą książkę. Czy to w formie papierowej czy elektronicznej (chociaż lepiej mieć tradycyjną). Posiadanie przy sobie książki zawsze może okazać się przydatne. Kiedy chcesz możesz czytać w transporcie publicznym lub w poczekalni zamiast wpatrywać się w ekran telefonu.
- Czytaj zawsze kiedy potrzebujesz czasu dla siebie. Łączenie nawyków umacnia je oraz wydłuża. Jeśli za każdym razem, kiedy jesteś sam będziesz sięgać po książkę, zamienisz to w przyzwyczajenie.
- Czytaj, to co Ci się podoba. Nie musisz kończyć każdej książki, którą zacząłeś. Poświęcaj czas na coś, co przyciąga Twoją uwagę, ponieważ czytanie powinno być pozytywnym doświadczeniem.
Na koniec, ważne by pamiętać, że to powolny proces. Nie staniesz się molem książkowym z dnia na dzień. Zatem zacznij powoli i regularnie, okaże się to pomocne, jeśli chcesz, aby czytanie weszło Ci w nawyk. Ciesz się nim oraz dziel się tym doświadczeniem.