Życzliwość: wystarczająco silna, by zburzyć każdy mur

Pióro na dłoni - życzliwość

Zdaje się, że życzliwość jest już bliska wyginięciu w dzisiejszym świecie, szczególnie w wielkich miastach. Istnieje antropologiczna przyczyna takiego stanu. Jesteśmy chłodniejsi w stosunku do innych oraz bardziej spięci, kiedy żyjemy w miejscach o dużej gęstości zaludnienia. To jedna z rzeczy, która sprawia, że jest nieco trudniej być w dobrym zdrowiu psychicznym i emocjonalnym w tego rodzaju miejscach, co jednocześnie przyczynia się do tego, że życzliwość rzadziej występuje. 

Istnieje wiele miejsc, gdzie na przykład witanie się z sąsiadami wydaje się dziwaczne. Ludzi uważają to za stratę czasu, za bezcelowe pochlebstwa. Każdy dba tylko o swój interes. To miejsca, gdzie ludzie nie doceniają przyjaznych gestów ze strony innych. Są również miejsca, gdzie ludzie bardziej podatni są na lęki, depresję lub po prostu trudności w osiągnięciu pozytywnego nastawienia do życia.

“Wszyscy jesteśmy w tym świecie podróżnikami na tym samym statku, który wyruszył z nieznanego portu w drodze do celu równie nam nieznanego; dlatego powinniśmy traktować siebie przyjaźnie i okazywać życzliwość naszym współtowarzyszom podróży.”

-Fernando Pessoa-

Zdarza się to też w niektórych rodzinach. Widywanie się na co dzień oraz przywyknięcie do siebie nawzajem sprawia, że gesty te zanikają. Jednakże życzliwość wcale nie jest luksusem, lecz sposobem życia, który pozostawia ślad na relacji z innymi ludźmi. Karmi pozytywne emocje oraz chroni przed negatywnymi.

Życzliwość i jej gen

Nauka dowiodła, że my wszyscy przychodzimy na świat z wbudowanym genem życzliwości. Innymi słowy, jako gatunek potrzebujemy innych do przeżycia: nasza biologia temu dowodzi. To dlatego altruizm oraz współpraca zawsze były głównym czynnikiem ludzkiej ewolucji.

 

macierzyństwo

Badania wykazały, że niemowlęta zaczynają przejawiać przyjazne gesty wobec innych już w wieku sześciu miesięcy. Wybierają pomiędzy zamykaniem się a otwieraniem na innych. Często decydują się na interakcję oraz życzliwe zachowania. Są poza tym bardzo chłonne na przyjazne gesty ze strony innych.

Zatem bycie przyjaznym jest dla nas naturalne. Egoizm jest tylko rezultatem naszej cywilizacji, która popycha nas w stronę ekstremalnego indywidualizmu. Działa to kompletnie przeciwko naszym wewnętrznym prawom – postrzeganie ludzi jako całkowicie obcych, którzy nie mają z nami nic wspólnego.

Życzliwość jest siłą

Życzliwość mówi bardzo wiele o Twoim nastawieniu. Pokazuje samokontrolę, pewność siebie, empatię, dostrzeganie wartości w innych ludziach oraz świadomość własnych relacji jako indywiduum w grupie. Jest również świetną zaletą jeśli chodzi o relacje towarzyskie. Zajdziesz o wiele dalej, jeśli będziesz przyjazny, niż jeśli okazywać będziesz apatię czy opryskliwość.

Przyjaźni ludzie mają dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Życzliwość jest najbardziej zaraźliwą ludzką cechą. Niemal zawsze prowadzi do doświadczania dobrej woli ludzi wokół. To świetny sposób na unikanie konfliktów lub upewnianie się, że nie wymykają się one z naszych rąk.

miłość

Życzliwość może też pomagać w budowie charakteru. Oznacza to, że wiemy jak być uprzejmym oraz troszczyć się o innych, bez zaniedbywania siebie. Z takim nastawieniem możesz uspokoić ludzi, kiedy są stanie furii lub pocieszyć, kiedy dopada ich smutek.

Korzyści płynące z życzliwości

Ważne, aby pamiętać, że z natury jesteśmy istotami towarzyskimi, które pragną ze sobą współpracować. Zatem celem nie jest nauczenie się jak być przyjaznym, lecz oduczyć się wrogich oraz obojętnych zachowań. Nie pożałujesz tego.

Istnieją olbrzymie korzyści płynące z bycia życzliwym. Oto kilka z nich:

  • Chroni nasze zdrowie psychiczne. Przyjaźni ludzie wchodzą rzadziej w konflikty z innymi oraz z otaczającym ich światem. Jeśli chodzi o mózg, to wiąże się to z mniejszą ilością kortyzolu (“hormonu stresu”) oraz większą oksytocyny (“hormonu szczęścia”).
  • Poprawia zdrowie mentalne. Życzliwość wobec innych ludzi stabilizuje nastrój oraz zapobiega stresowi i lękom. Akty życzliwości sprawiają, że czujesz się lepiej z samym sobą. Dodają Ci też pewności siebie.
  • Dzięki niej utrzymujemy dobre relacje z ludźmi. Życzliwość wyciąga Cię z nadmiernego skupiania się na sobie oraz pomaga porozumiewać się z innymi ludźmi. Rozświetla otoczenie oraz sprawia, że jest ono bardziej przyjazne i skore do współpracy.
  • To sposób na chronienie siebie przed “złymi wibracjami” innych osób. Życzliwość posiada również moc łagodzenia negatywnego nastawienia u innych osób. Jest jak bariera – efektywna reakcja na agresję i odrzucenie.

przyjaźń

Przed zakończeniem, należy wspomnieć o jednej istotnej rzeczy. Bycie przyjaznym nie oznacza wchodzenie sobie na głowę lub ciągłe “nadstawianie drugiego policzka”. To sposób na potwierdzenie naszego zachowania i komunikowania się, gdzie upewniasz się, że nigdy nie następujesz na innych ludzi lub działasz nierozważnie.

Scroll to Top