Wiele problemów, które nas trapią ma wspólne pochodzenie: brak miłości do samych siebie. Dzięki zewnętrznym naciskom świata, któremu jesteśmy poddani, wymaganiom, które sami sobie stawiamy oraz poczuciu zagubienia i niepewności, wszystko to może doprowadzić do tego, że traktujemy siebie zbyt ostro. Jeśli chcesz czuć się lepiej najpierw bądź dla siebie dobry.
Koncepcję okazywania sobie współczucia można przypisać buddyzmowi. Kochanie siebie polega raczej na kopiowaniu tonu i wielkoduszności, które chciałbyś okazać swojemu bliskiemu przyjacielowi, niż zapora samokrytycyzmu, która prowadzi nas donikąd. Jeśli zwrócimy uwagę na to jak wielokrotnie do siebie mówimy, zauważymy, że traktujemy siebie samych jakbyśmy byli naszym najgorszym wrogiem. Zamiast tego bądź dla siebie dobry.
Według badań przeprowadzonych na ten temat, bycie dobrym dla siebie samego wymaga rozwinięcia trzech umiejętności:
- Miłość do siebie samego: odnosi się do zdolności zrozumienia i kochania siebie. Pokazanie własnej miłości oznacza na przykład wybaczenie sobie gdy popełnisz jakiś błąd, zamiast ukrywać winę.
- Wspólne poczucie człowieczeństwa: ten dziwnie nazwany element ukryty jest w rzeczywistości pod bardzo prostą postawą. Wymaga to przekonania, że nikt nie jest doskonały i że wszyscy mamy prawo do tego aby się mylić. To pomoże nam zrozumieć, że nie jesteśmy ani lepsi ani gorsi od innych.
- Pełna świadomość: umiejętność życia w chwili obecnej pomaga nam spojrzeć na nasze problemy z perspektywy wtedy kiedy się pojawiają. Co więcej, czyni nas to bardziej stoickimi, budując naszą cierpliwość wobec siebie samych.
Jak rozwinąć umiejętność bycia życzliwym dla samego siebie?
Teraz, kiedy już wiesz co pociąga za sobą miłość do siebie samego, możesz się zastanowić jak być dla siebie dobrym. Te cechy nie są w nas wszczepione wraz z chwilą urodzenia. Możesz być naturalnie do nich skłonny dzięki potencjałowi genetycznemu, ale nic więcej. Dlatego, aby być łaskawym dla siebie samego, trzeba podjąć wiele świadomych wysiłków i zdrową dawkę ciężkiej pracy.
W tym przypadku naukowcy odkryli, że jedną z najlepszych strategii rozwijania miłości do samego siebie jest zadawanie sobie właściwych pytań. Zadawanie sobie pewnych pytań może zmienić twój punkt widzenia i zachowanie. Jest to ważne, gdy wchodzimy w interakcję z innymi osobami i fundamentalne gdy mamy do czynienia z samym sobą. Ponadto znajdziesz dwa najważniejsze pytania, które możesz sobie zadać, by okazać sobie więcj miłość.
1. Czego potrzebuję aby czuć się dobrze?
To pytanie może wydawać się niezwykle proste, ale większość z nas nie zadaje sobie tego pytania zbyt często. Ogólnie rzecz biorąc, tak bardzo martwimy się tym, co “powinniśmy robić”, że zapominamy o naszych własnych potrzebach.
Jedną ze zniekształconych idei, które biorą w tym udział, jest nasze skojarzenie egoizmu z czymś negatywnym. Jeśli ktoś chce pracować nad poczuciem własnego szczęścia, spotka się z podejrzany spojrzeniem. Czy nie powinniśmy poświęcać się dla innych? Według Arystotelesa dbanie o siebie jest jednak dalekie od egoizmu. Jest niezbędne. Bądź dla siebie dobry!
Aby pomóc innym, musimy najpierw mieć coś do zaoferowania. Pomyśl o tym. Kto ma większy potencjał do czynienia dobra? Ktoś, kto jest nieszczęśliwy, ponieważ nie dba o siebie? Czy, przeciwnie, ktoś, kto czuje się dobrze, ponieważ wie, jak być dobrym dla siebie?
2. Jak traktować ukochaną osobę w tej sytuacji?
Często przeistaczamy się w naszych najgorszych wrogów. Nikt nie ocenia nas tak surowo, jak my sami osądzamy siebie, ani też nie wymaga tak dużo. To może prowadzić do poważnych problemów z poczuciem własnej wartości. Nie można osiągnąć poziomu doskonałości. Wyobraź sobie, że właśnie pokłóciłeś/- łaś się ze swoim partnerem i cała wina została zrzucona na ciebie. W tej sytuacji możemy powiedzieć coś takiego:
- Dlaczego zawsze to ja jestem tym, który robi wszystko źle?
- Jak mogłem być tak niewrażliwy?
- Znowu skończę tak, że będę sam, jak zawsze.
Kiedy znowu następnym razem znajdziesz się w tym cyklu irracjonalnych myśli wyobraź sobie, że mówisz to do kogoś kto znajduje się bardzo blisko ciebie. Jakby się czuł? Czy naprawdę mógłbyś mu pomóc?
Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, dlaczego miałabyś traktować siebie samego jeszcze gorzej? Bądź dla siebie dobry – musisz się tego nauczyć.
Wniosek – bądź dla siebie dobry!
Traktowanie siebie samego ze współczuciem jest trudną umiejętnością do kształcenia. Chociaż bycie surowym dla nas samych może pomóc nam dokonać pewnej zmiany, przyjęcie takiej postawy do ekstremum może prowadzić do wielu cierpień. Dlatego warto jest uczyć jak być życzliwym dla siebie.
Jaki jest następny krok? Teraz, gdy znasz już te dwa pytania, podejmij decyzję i zadaj je sobie następnym razem, gdy będziesz chciał ocenić siebie zbyt surowo. Choć początkowo może wydawać się to dziwne, zobaczysz, że z czasem, traktując siebie z miłością, będzie to bardziej naturalne. Bądź dla siebie dobry!