Kiedy związek na odległość jest wyborem a nie koniecznością

Kiedy związek na odległość jest wyborem a nie koniecznością

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2017

Istnieje wiele interpretacji miłości, wiele sposobów wyrażania uczuć i bycia kochanym, ale niektóre z nich są oceniane negatywnie przez ludzi, którzy ich nie rozumieją. Jednym z takich nietradycyjnych sposobów doświadczania miłości jest związek na odległość.

Nie mówimy o parach, które zostały zmuszone do fizycznej rozłąki ze względu na pewne okoliczności, czy to z powodów zawodowych czy też rodzinnych. Mówimy o osobach, które dobrowolnie wybierając związek na odległość, decydują się nie mieszkać pod jednym dachem.

Związek na odległość dotyczy pary, która nie żyje jak para. Jest to podobne do stałego zaangażowania, w którym intymność życia razem zostaje odrzucona. Partnerzy wspólnie spędzają czas, jak każda inna para, ale po prostu nie chcą żyć razem.

Takie pojmowanie miłości jest postrzegane z zdziwieniem i niechęcią przez resztę społeczeństwa, zwłaszcza przez pary, które chcą żyć razem, ale nie mogą.

Ludzie nie rozumieją, jak może istnieć związek dwóch osób, które jasno zrzekły się intymności związanej z życiem pod jednym dachem. Pojawiają się nawet spekulacje, że za tą decyzją skrywa się ogromny strach przed zaangażowaniem.

Miłość ma tysiące form. Dostosowuje się do każdej pary jak druga skóra. Dlatego miłość ma tysiące znaczeń i interpretacji, ale tylko nieliczne, te, których bezpośrednio doświadczyliśmy są dla nas zrozumiałe.

Para jadąca na rowerze po niebie

Związek na odległość czy miłość fatalna?

Zgodnie z trójczynnikową koncepcją miłości Sternberga, aby istniała całkowita dojrzała miłość, muszą istnieć następujące trzy składniki:

  • Intymność, która polega na bliskości, przywiązaniu i nawiązaniu wzajemnych powiązań. Także rozwinięta intymność służy pogłębianiu wiedzy o sobie nawzajem i budowaniu zaufania;
  • Pasja, która jest opisywana jako intensywne pragnienie bycia z drugą osobą;
  • Zaangażowanie, które ma związek z zachowanie wierności obietnicom, na które obie osoby zgodziły się jako para, zarówno te jawne, jak i wynikające z innych warunków. Zaangażowanie wiąże się z lojalnością względem siebie, zarówno w dobrych, jak i złych chwilach.

Związek na odległość jest pozbawiony intymności, co w rozumieniu Sternberga oznacza, że taki stan rzeczy jest bardziej jak miłość fatalna. W miłości fatalnej fundamentem relacji jest pasja.

Parę nie łączy nic więcej poza radością, jaką czerpią z bycia razem. W ten sposób para obiecuje sobie spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, ale nie towarzyszy temu wzajemne poznawanie się, ponieważ w tego typu związku nie występuje intymność.

Miłość fatalna jest podtrzymywana przez pasję i zaangażowanie, ale nie rozwija intymności rodzącej zaufanie. Intymność jest czymś, co ewoluuje stopniowo i rozwija się później niż pozostałe składniki związku, takie jak pasja, która ma tendencję do pojawiania się na samym początku.

Związek na odległość, kiedy para może by razem, ale nie chce

Związek na odległość czy strach przed cierpieniem?

Wiele osób jest przekonanych, że związek na odległość jest spowodowany strachem przed złamanym sercem. Jak zauważył Fernando Alberca, strach przed zaangażowaniem można zauważyć u osób pozostających w podróży poślubnej i nie potrafiących wejść na następny etap, którym jest miłość.

Dzieje się tak dlatego, że wejście na etap miłości wymaga zaakceptowania, że w przyszłości możemy zostać zranieni przez partnera.

Otwarcie się i pokazanie swojego prawdziwego wnętrza drugiej osobie wymaga zaakceptowania ryzyka odniesienia ran. Z tego powodu ludzie obawiający się zranienia, unikają intymności, która zmusiła by ich do narażenia się na to niebezpieczeństwo.

„Nie kochać ze strachu przed cierpieniem to tak, jak nie żyć z obawy przed śmiercią”.
-Ennesto Mallo-

Również związek na odległość oznacza, że para nie żyje razem, więc jeśli się rozpadnie, ból nie będzie tak intensywny z uwagi na mniej bliskie więzi. Dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku dom nie jest wspólną przestrzenią, ale bezpiecznym schronieniem, w którym można przebywać bez partnera.

Jednakże jednocześnie uniemożliwia to kochanie drugiej osoby w całym znaczeniu tego słowa, całym sercem i ciałem. Lęk przed cierpieniem i złamanym sercem nie pozwala partnerom doświadczać wielu aspektów miłości, na które zasługują. Dlatego przestań się bać i zaryzykuj, zmieniając związek na odległość w prawdziwą miłość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.