Składniki szczęścia - ich 7 rodzajów

Składniki szczęścia - ich 7 rodzajów
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Składniki szczęścia nie są częścią jakiegoś magicznego przepisu. Biorą się ze zdrowego rozsądku. To, co nazywamy szczęściem, nie jest ciągłym stanem euforii, jest zrównoważonym i harmonijnym podejściem do rzeczywistości. Przynosi wewnętrzny spokój i dobre spojrzenie na życie.

Wszyscy chcemy być szczęśliwi, ale nie zawsze wiemy dokładnie, jak wyjaśnić, czym ono jest. Niektórzy myślą, że chodzi o coś: związek, dobra materialne, pracę itd. Ale prawda jest taka, że ​​składniki szczęścia są w zasięgu każdego, ponieważ rozwijają się w tobie.

“Szczęście polega bardziej na małych przyjemnościach, które pojawiają się każdego dnia, niż na wielkich okazjach fortuny, które rzadko przytrafiają się człowiekowi w ciągu jego życia”.

Benjamin Franklin

Szczęście nie jest więc czymś, co dostajesz, lub przegrywasz, ponieważ tak naprawdę jest to postawa, którą tworzymy. Aby to zrobić, ważne jest dowiedzieć się, co może ci to dać. Poniżej przedstawiamy 7 składników szczęścia, do których wszyscy mamy dostęp.

1. Przebacz sobie: pierwszy składnik szczęścia

Wszyscy obwiniamy siebie za nasze błędy i porażki. O bycie takim, a nie innym. Takie poczucie winy nie niesie z sobą nic dobrego. Wszystko, co robi, to zamienia Cię w nieszczęśliwą, niepewną siebie osobę.

Dziewczyna idąca po łące.

Cóż, pierwszym składnikiem szczęścia jest odmowa obwiniania siebie. Musisz nauczyć się być swoim najlepszym przyjacielem. Ale to niemożliwe, jeśli nie wybaczysz sobie i nie zaakceptujesz tego, że błędy i pomyłki są w rzeczywistości bardzo cenne. Są głównym sposobem, w jaki możesz dalej się uczyć i rozwijać.

2. Odkrywanie, doświadczanie nowych rzeczy

To normalne, że mamy tendencję do tworzenia powtarzających się stylów życia. To takie, które powstrzymują cię od konfrontacji z nowymi rzeczami przez cały czas. Pomaga to w stabilizacji, co z kolei pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii emocjonalnej.

Problem polega na tym, że jeśli pozbędziesz się nowych rzeczy w swoim życiu, niedługo poczujesz się znudzony i pozbawiony motywacji. Poza tym utkniesz w jednym miejscu. Więc zawsze powinieneś zostawić sobie przestrzeń do eksploracji, stawienia czoła nowym rzeczom. Jest to niezaprzeczalny składnik szczęścia.

3. Wykonywanie aktywności fizycznej i twórczej

Aktywność fizyczna to coś więcej niż tylko narzędzie służące utrzymaniu zdrowia. Pozytywny wpływ ćwiczeń na Twój mózg i nastrój jest potwierdzonym faktem. Szczęście jest również uczuciem związanym z neurochemią o czym dobrze pamiętać. Okresowe ćwiczenia mogą być bardzo pomocne, jeśli chodzi o zapobieganie przygnębiającym, negatywnym nastrojom.

Dziewczyna malująca pole.

Podobnie jest z działaniami twórczymi i rekreacyjnymi. Jako ludzie potrzebujemy miejsca na ekspresję, wyobraźnię i kreatywność. Nie będzie łatwo czuć się szczęśliwym, jeśli pozbędziesz się tych rzeczy.

4. Składniki szczęścia. Upraszczanie życia

Jednym z głównych składników szczęścia jest nauka upraszczania życia. Oznacza to zrozumienie tego, co naprawdę ważne, a co nie. Poświęcenie czasu na rzeczy warte wysiłku i nie marnowanie go na neurotyczne sytuacje.

Uproszczenie swojego życia ma również związek z nauką znajdowania skutecznych rozwiązań. Nie zapełniaj życia niepotrzebnymi problemami. Oczyść ścieżkę ze wszystkich małych przeszkód. W ten sposób zdobędziesz energię potrzebną do największych wyzwań.

5. Nauka kontroli impulsów

Jednym ze składników szczęścia jest spontaniczność. Ale nie powinieneś mylić tego pojęcia z pozwalaniem sobie na zostanie porwanym przez każdy impuls, który odczuwasz. Samokontrola wymaga pewnego wysiłku, ale oferuje bardzo słodkie nagrody, jeśli nauczysz się nią zarządzać.

Składniki szczęścia - mężczyzna podczas sztormu.

Wszyscy mamy dziś dostęp do technik medytacyjnych. To wspaniały sposób, aby nauczyć się przetwarzać emocje, zwłaszcza w taki sposób, aby nie stały się inwazyjne. Z pewnością będziesz szczęśliwszy, gdy uzyskasz zdolność działania w oparciu o rozum, zamiast działać w oparciu o Twoje impulsy.

6. Znalezienie i utrzymanie konstruktywnych przyjaźni

Przyjaźń jest jedną z najpiękniejszych więzi w życiu. A to dlatego, że jest darmowa i spontaniczna. Prawdziwe przyjaźnie biorą się z pewnych wspólnych cech. Dokonujesz własnego wyboru, aby dać siebie i zaakceptować drugiego człowieka. Nie ma żadnych zobowiązań i jeśli z czasem utrzymasz przyjaźń, dzieje się tak w wyniku Twojej osobistej wolnej woli.

Ludzie ciągle mówią o tym, że przyjaźń jest skarbem. I tak właśnie jest. Przyjaciele są ważnym czynnikiem, który pomaga ci wzmocnić samoświadomość, motywację i poczucie własnej wartości. Uczą jak słuchać i wspierać innych. Są twoim najlepszym towarzystwem przez większość czasu.

7. Bycie miłym dla samego siebie i odczuwanie wdzięczności

Bycie życzliwym dla siebie oznacza zaakceptowanie siebie, znoszenie swoich wad i przebaczenie sobie (jak wspomnieliśmy wcześniej). Oznacza również dbanie o siebie, ochronę siebie, nie zapominanie o swoich osiągnięciach i umiejętność pozbierania się w trudnych momentach. Oznacza to, że ciągle przypominasz sobie, że masz prawo do szczęścia.

Wyszyte serce.

Wdzięczność jest cudowną cnotą, ponieważ przynosi wielkie korzyści każdemu, kto ją odczuwa. Tylko ktoś, kto ceni dobre rzeczy w swoim życiu, może być wdzięczny. I każdy kto wie, jak to docenić, będzie szczęśliwy. Kiedy poczujesz za to wdzięczność, Twoje szczęście po prostu rośnie.

To Ty tworzysz składniki swojego szczęścia. Nie spadają z nieba i nie natkniesz się na nie przypadkowo w pewnym momencie swego życia. To piękna prawda. Przypomina Ci, że nikt oprócz Ciebie nie kontroluje Twojego szczęścia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.