Księżyc – neurobiolog Mark Filippi uważa, że naprawdę wpływa na nasze emocje

Od czasów starożytnych wierzono, że gwiazdy, podobnie jak Księżyc, mają na nas ogromny wpływ. Oczywiście neurobiologia ma na to odpowiedź.

Kobieta i księżyc.

Ludzie mówią o wpływie jaki ma księżyc na emocje od zarania dziejów. Dyskusje nad tym, czym jest księżyc pojawiały się nieustannie w świecie starożytnym i średniowieczu. Ostatnio amerykański naukowiec Mark Filippi ponownie podjął ten temat – tym razem z perspektywy neurobiologii.

Mark Fillipi czerpał także wiele inspiracji od innych badaczy, takich jak Irving Dardik, Joel Robertson i David Goodman. Twierdzi, że istnieje wyraźny związek między cyklami księżycowymi a ludzkimi nastrojami.

“Dla tych, którzy są skazani na śmierć i dla tych, którzy są skazani na życie, nie ma lepszego leku niż księżyc w precyzyjnych i regularnych dawkach.”

 -Jaime Sabines-

Zastosował metodę zwaną “metodą somatyczną” i wyciągnął z niej kilka interesujących wniosków. Naukowiec ten uważa, że różne fazy księżyca wpływają na produkcję neurotransmiterów w mózgu. Krótko mówiąc, każda kolejna faza zmienia sposób, w jaki produkujemy te substancje i dlatego zmieniają one nasz nastrój.

Badacz z Nowego Jorku mówi również, że istnieje związek między naszymi wewnętrznymi cyklami biologicznymi a cyklami w świecie zewnętrznym. By zacytować jego słowa: “nie wszystkie czwartki są takie same, nawet jeśli robisz dokładnie to samo.”

Opowiada o tym, jak to, co dzieje się w fizycznym wszechświecie, wpływa również na nas, nasze emocje i działania. Teraz wyjaśnimy dokładnie, jaki związek Mark Filippi widzi między księżycem a naszymi uczuciami.

Pierwsza faza księżyca: pierwszy kwartał

Pierwsza faza księżyca to ta, w której dopiero zaczyna być widoczny na niebie. Ta faza trwa około tygodnia, a księżyc staje się coraz większy wraz z upływem dni. Zaczyna się rozwijać, dlatego w początkowych fazach używa się słowa “woskowanie”. Ten etap nazywamy “kwartałem”, ponieważ jest to pierwsza z czterech faz.

Fazy księżyca.

Według Marka Filippi’ego jest to faza, w której ludzie stają się coraz bardziej wrażliwi. Stajemy się również bardziej otwarci na innych ludzi i dokładamy więcej starań, aby szukać kontaktów towarzyskich. Mamy dużo energii, ale nasze skupienie jest słabsze. To czas inspiracji, ale nie jest dobry dla pracy zorientowanej na szczegóły.

Filippi mówi, że wszystkie te zmiany wynikają z faktu, że ta faza księżycowa zwiększa naszą produkcję acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik, który odgrywa rolę w pamięci, odczuwaniu bólu, uczeniu się i podczas snu w fazie REM. Twierdzi także, że inne neuroprzekaźniki znajdują się na niższych poziomach podczas tej fazy.

Wpływ pełni księżyca

Księżyc staje się coraz większy na niebie, prawie tak, jakby sie “wypełniał”. Teraz pojawia się pełnia księżyca. Podczas tej fazy całe koło jest kompletne i a księżyc jest jaśniejszy niż normalnie.

Według Marka Filippi jest to faza, w której działanie przejmuje serotonina. To prowadzi do większej energii, kreatywności i koncentracji. Jest to również dobry czas, by przyjrzeć się swojemu wnętrzu i spróbować znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Czujemy się bardziej spełnieni i zadowoleni, ale także mamy większą skłonność do fantazjowania.

Księżyc – ostatni kwartał

Gdy księżyc zakończy fazę pełni, rozpoczyna się odwrócenie całego procesu. Zamiast rosnąć, zaczyna się zmniejszać – “zanika”. Każdej nocy widzisz go na niebie mniej. Jest to faza, którą nazywamy “ostatnim kwartałem”.

Księżyc, ostatni kwartał.

Mark Filippi mówi, że ostatni kwartał to faza dopaminy. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem połączonym z przyjemnością i szczęściem. Dlatego jest to najlepszy czas na działania społeczne. W tej fazie będziesz znacznie lepiej rozumiał innych ludzi.

Nów, ostatnia faza

Ostatnią fazę nazywamy “nowiem”. Jest to część, w której księżyc przechodzi do połowy swego rozmiaru i staje się coraz mniejszy, aż znika z nieba. Zgodnie z teorią Marka Filippi’ego jest to dla nas najtrudniejsza faza miesiąca.

W tej fazie wielką rolę odgrywa neuroprzekaźnik zwany noradrenaliną. Noradrenalina stawia cię w znacznie bardziej defensywnym stosunku do wszystkiego. To sprawia, że ​​jesteśmy bardziej podatni na lęki niż w innych czasach i bardziej drażliwi. To także faza, w której jesteśmy najbardziej nerwowi i niepewni. W tej fazie często podejmujemy różne decyzje, ponieważ zazwyczaj podczas niej chcemy rozwiązywać problemy.

Mężczyzna modlący się do ksieżyca.

Teoria Marka Filiippi’ego stała się popularna a inni naukowcy także się z nią zgadzają. Ale wciąż nie powinniśmy patrzeć na to jako na całkowicie poprawną teorię. Jego pomysły pochodzą z bardzo szczegółowej, empirycznej obserwacji, ale mimo to pozostało wiele rzeczy do wyjaśnienia na temat związku między fazami księżyca a neuroprzekaźnikami.

Scroll to Top