Lepszy sen - 4 wskazówki dotyczące tego, jak go uzyskać

Lepszy sen - 4 wskazówki dotyczące tego, jak go uzyskać

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca, 2018

Brak snu jest jednym z najczęstszych problemów. Typowymi sprawcami są problemy zdrowotne, brak czasu lub po prostu spanie w niezdrowy sposób. Ale na szczęście, lepszy sen jest zawsze w zasięgu ręki, o ile włożysz trochę wysiłku w jego osiągnięcie.

Jest wielu ludzi, którzy używają technik relaksacyjnych, aby pomóc sobie zasnąć. Ale nawet jeśli jest to jeden z najlepszych sposobów, aby zapewnić sobie spokojny stan, który umożliwi Ci zaśnięcie w nocy, nie działa on na wszystkich. Musisz naprawdę dokładnie przyjrzeć się każdemu szczegółowi i spróbować znaleźć najlepsze rozwiązania. Dlatego poniżej pokażemy inne metody i zalecenia dotyczące lepszego snu.

Lepszy sen. Dlaczego nie śpię dobrze?

Zmiany pór roku

Wiele osób ma problem z zasypianiem, gdy następuje zmiana pór roku. Zmiany temperatury zazwyczaj odgrywają w tym dużą rolę, razem z ilością godzin dziennych. Zwykle są to momenty, w których pojawia się bezsenność stająca się powtarzającym problemem.

Ale zmieniające się pory roku niekoniecznie mają wpływ na wszystkich w ten sam sposób. Ogólnie rzecz biorąc, osoby, na które wpływają, zwykle będą w stanie normalnie spać przez kilka tygodni. Chodzi po prostu o to, aby nauczyć się relaksować i nie dać się pokonać danej sytuacji.

Kobieta cierpiąca na bezsenność.

Stres i niepokój

Wysoki poziom stresu i lęku ma naprawdę negatywny wpływ, jeśli chodzi o zasypianie i późniejsze odczucie bycia dobrze wypoczętym. Dzieje się tak dlatego, że Twój mózg jest czujny i nie pozwala Ci odpocząć prawidłowo.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami ze snem związanymi ze stresem i lękiem jest relaks, ale jak dokładnie to robić? Rzeczy takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe i uważność są wspaniałymi sposobami na obniżenie poziomu napięcia psychicznego.

Niepokój wynika przede wszystkim z martwienia się o przyszłość, a stres jest oznaką przeciążenia problemami. Ale od kiedy to nieustanne myślenie o czymś jest sposobem na rozwiązanie tego problemu? Czy Twój stres obniża się, gdy spędzasz noc pozwalając niespokojnym myślom krążyć po Twojej głowie, czy też wzrasta? Żaden problem nie trwa wiecznie, a prawie wszystkie zmartwienia mają rozwiązania. Problem polega na tym, że czasami nie można po prostu znaleźć wyjścia.

Tak więc, jeśli nic się nie zmieni po jakimś czasie, albo problemy wręcz się pogorszą, najlepszą rzeczą jest umówienie się do specjalisty. Czasami wszystko, czego potrzebujesz, to mała pomoc w konfrontacji z tym, co cię przeraża i martwi.

Wszechobecna technologia

Udowodniono, że nadmierna stymulacja z urządzeń elektrycznych w nocy może mieć negatywny wpływ na cykle snu. Jedną z najlepszych wskazówek dla lepszego snu jest próba odstawienia wszystkiego, co może działać na nas zbyt mocno w godzinach tuż przed pójściem spać.

Jeśli nie możesz nic wymyślić, najlepszym pomysłem jest zwykle poczytanie książki. Twój mózg nie będzie tak nadmiernie stymulowany, jak w przypadku używania komputera czy telefonu, a ponad to jest to znacznie zdrowsza opcja. Znajdź dobrą książkę i zatrać się w świetnej historii.

“Nie rezygnuj ze swoich snów, śpij dalej”.

-Albert Einstein-

Mężczyzna z telefonem.

Wskazówki dotyczące lepszego snu

Uprawianie sportu

Oprócz tego, że będziesz dzięki temu zdrowszy, uprawianie sportu to także świetny sposób na stracenie energii. Twoje ciało będzie później bardzo zmęczone i będzie chciało się zrelaksować. To samo stanie się z Twoim umysłem, który czerpie pozytywne efekty z endorfin powstałych na skutek ćwiczeń.

Ustawianie rozkładu dnia i wprowadzenie pewnej rutyny

Ustalanie rutyny dla siebie i podążanie za nią pomoże Ci żyć bardziej zorganizowanym życiem. Uniemożliwi Ci to także wprowadzanie ciała w błąd co do godzin, w których należy mu się sen.

Zawsze dobrze jest zrobić coś relaksującego (np. posłuchać muzyki klasycznej, czytać lub medytować) przed pójściem spać i zawsze o tej samej porze. jeśli to możliwe. To może wydawać się mało znaczące, ale wielu lekarzy stosuje takie schematy i rutynę wobec dzieci i osób starszych z bardzo podobnych powodów.

Śpiacy mężczyzna.

Pożegnaj się z napojami z kofeiną

Musisz koniecznie pożegnać się z kawą, herbatą i napojami gazowanymi z kofeiną. Lub przynajmniej musisz pić ich mniej i robić to tylko rano. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zasnąć.

W nocy powinny być całkowicie poza zasięgiem. Zamiast tego możesz pić takie rzeczy jak soki, mleko, herbaty ziołowe, a nawet wodę.

Lepszy sen? Nie rób sobie długich drzemek

Wiele osób robi sobie długie drzemki w środku dnia. Ale choć jest to przyjemne to jeśli masz problemy ze snem, prawdopodobnie powinieneś spróbować przestać tak postępować. W ten sposób, gdy nadejdzie noc, będziesz znacznie bardziej śpiący i nie będziesz miał problemów z zasypianiem.

Jak widać, wskazówki pomagające zapewnić lepszy sen są w zasięgu ręki. W końcu i tak polega to głownie na jednej rzeczy: włożeniu więcej wysiłku w swoje postępowanie. Zmiana niektórych nawyków może być trudniejsza w pewnych sytuacjach bardziej niż w innych, ale zdecydowanie warto, jeśli to, co dostajesz w zamian, to dobry sen.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.