Depresja – nie istnieje tylko jeden sposób na jej leczenie. Każda osoba ma swoje czarne dziury i ukryte mocne strony. Istnieje wiele różnych strategii, które można wykorzystać do obudzenia tych sił i uspokojenia desperacji, bezsennych nocy, strachu i apatii. Każdy jest więźniem we własnym więzieniu i nie wszystkie komórki dadzą się odblokować tym samym kluczem.
Kiedy zostaje u Ciebie zdiagnozowana depresja, coś w Twoim wnętrzu się zmienia. Z jednej strony czujesz ulgę, że w końcu postawiono Ci diagnozę medyczną, która może wyjaśnić wszystkie cierpienia, zmęczenie, płacz i smutek. To punkt wyjścia, aby uzyskać pomoc, której potrzebujesz. Ale ty też zadaj sobie klasyczne pytanie – i co teraz? Czy od tego momentu moje życie będzie pełne leków i terapii?
“Czarne dziury nie są tak czarne, jak się nam to przedstawia. Nie są to wieczne więzienia, za które je kiedyś uważano. Rzeczy mogą wydostać się z czarnej dziury zarówno na zewnątrz, jak i prawdopodobnie pojawić się w innym wszechświecie. ”
-Stephen Hawking-
Czasami mamy ograniczony pogląd na to, jak należy leczyć depresję. Leki antydepresyjne nie są jedyną strategią, a czasami nawet nie są konieczne. To jest coś, co powinien określić tylko profesjonalista. Ważne jest również, aby wiedzieć, że radzenie sobie z wyniszczającym stanem psychicznym jest jak podróż do znalezienia najlepszej drogi do domu, powrotu do osobistej równowagi, odzyskania utraconej siły. Poniższe techniki mogą pomóc osobom z depresją podczas tej podróży.
Depresja – techniki służące do walki z chorobą
1. Współpraca między różnymi specjalistami
Ludzie coraz częściej widzą, że lekarze pierwszego kontaktu zbyt często przepisują leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Lekarze ci są na ogół punktem wyjścia do leczenia osób szukających pomocy, pierwszą osobą do jakiej zgłaszają swoje problemy imówią, że nie są już w stanie iść dalej, że potrzebują snu, odpoczynku, pragną przestać płakać. (https://www.riverbendresort.us/) Ale ci lekarze nie są ekspertami od zaburzeń psychicznych.
Aby właściwie i kompleksowo leczyć depresję, potrzebujemy więcej strategii, więcej profesjonalistów do wspólnej pracy. Istotne jest, aby centra medyczne miały również psychologów i psychiatrów, którzy mogą pracować w synchronizacji z lekarzami pierwszego kontaktu. Nawet pracownicy społeczni są niezwykle pomocni w większości przypadków – nie zapominajcie, że w ostatnich latach widzieliśmy, że populacje najbardziej dotknięte depresją to te, które mają najmniej zasobów.
2. Terapia poznawczo-behawioralna
Najskuteczniejszym dotychczas podejściem terapeutycznym do leczenia depresji jest terapia poznawczo-behawioralna. W połączeniu z lekami można dokonać znacznych postępów.
Terapia ta koncentruje się na wzorcach myślenia danej osoby, przełamywaniu nieracjonalnych idei i promowaniu progresywnej zmiany myślenia. Pacjenci uczą się odzyskiwać kontrolę i być bardziej logiczni i realistyczni.
3. Psychoterapia interpersonalna
Jak powiedzieliśmy, nie ma jednego sposobu leczenia depresji. Istnieje wiele różnych sposobów i konieczne jest znalezienie takiego, które najlepiej pasuje do potrzeb danej osoby. Chociaż terapia poznawczo-behawioralna wydaje się być jedną z najbardziej skutecznych, istnieją również inne pomocne podejścia.
Psychoterapia interpersonalna jest przydatna, gdy depresja jest wynikiem problemów w relacjach interpersonalnych pacjenta (takich jak zerwanie lub utrata bliskiej osoby). Celem pacjenta jest poradzenie sobie ze stresującymi wydarzeniami z życia, praca nad poczuciem własnej wartości oraz opracowanie strategii poprawy relacji z innymi.
4. Terapia skoncentrowana na emocjach
Terapia Greenberga skoncentrowana na emocjach jest połączeniem terapii humanistycznej Rogerian i terapii Gestalt. Jest to bardzo przydatne w leczeniu depresji, której celem jest pomoc pacjentowi w rozpoznaniu, przepracowaniu i przetworzeniu emocji. Terapeuta zapewnia bezpieczne środowisko, w którym pacjent może opanować swój lęk i pracować nad trudnymi emocjami.
5. Ćwiczenia fizyczne
Ludzie z dużą depresją często nie mają siły i motywacji by pływać, jeździć na rowerze lub chodzić na zajęcia zumby. Ale gdy tylko jest to możliwe, najlepiej jest wyjść z domu, poczuć ciepło słońca, posłuchać odgłosów z zewnątrz, a potem iść. Po prostu chodzić.
Coś tak prostego jak chodzenie przez 20 minut dziennie może być bardzo korzystne.
6. Właściwe jedzenie
Dobre odżywianie nie sprawi, że depresja zniknie, ale wzmocni Twój układ odpornościowy i zapewni mózgowi składniki odżywcze, których potrzebuje, aby sprzyjać uwalnianiu neuroprzekaźników, co z kolei pomoże Ci poczuć się lepiej.
Polecamy świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz produkty bogate w magnez.
7. Dziurawiec
Istnieją badania, które sugerują, że ziele dziurawca jest użytecznym narzędziem uzupełniającym w leczeniu lekkiej lub umiarkowanej depresji. Należy tylko pamiętać, aby spotkać się ze specjalistą i ustanowienia odpowiedniej dawki.
8. Uzyskanie drugiej opinii
Jest wielu pacjentów, którzy nie wykazują poprawy po zastosowaniu różnych metod farmakologicznych i psychologicznych. W tym momencie najlepiej jest uzyskać drugą opinię na temat diagnozy. Należy tak postąpić, ponieważ za depresją mogą kryć się zaburzenia osobowości i inne problemy, które pozostają niezauważone.
9. Wsparcie społeczne
Lekarstwa mogą pomóc w leczeniu depresji, ale jej nie wyleczą. Psychoterapia może ją leczyć i pomagać pacjentowi w opracowywaniu strategii radzenia sobie, ale także nie jest w stanie jej wyleczyć. Co w takim razie może? Posiadanie psychologicznego wsparcia innych, ufanie im i uczucie bycia zrozumianym oraz poczucie, że ktoś się o nas troszczy. To wraz z resztą strategii pomoże w udanym leczeniu.
Otoczmy się więc ludźmi, którzy mogą nam pomóc przezwyciężyć trudne sytuacje.
10. Nowe zainteresowania i hobby
Twój umysł może nie być w stanie odkrywać nowych zainteresowań, które Cię zmotywują i posłużą jako wzmocnienie. Ale wprowadzanie małych aktywności do Twojego codziennego życia, rzeczy które lubisz, które Cię rozluźniają i interesują, może okazać się skuteczną strategią radzenia sobie z depresją.
Malowanie, pisanie, muzyka i joga to tylko kilka przykładów tego rodzaju satysfakcjonującej działalności.
11. Terapia kognitywna oparta na uważności
Po wydostaniu się z depresji nadal istnieje ryzyko nawrotu. Po dwóch lub trzech latach depresja może znów pukać do twoich drzwi. Aby temu zapobiec, terapia poznawcza oparta na uważności jest idealną techniką. Każdego dnia możesz używać technik oddechowych i medytacji, aby pracować nad negatywnymi myślami, które pojawiają się w Twoim umyśle jak chwasty.
Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że nie ma jednego sposobu leczenia depresji – są dziesiątki, może nawet setki . Musisz po prostu znaleźć kombinację strategii, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Poszukiwanie pomocy u psychologa lub psychiatry może poprowadzić Cię w kierunku światła, które oferują te strategie.