Hermann Hesse oferuje nam cytaty, które są zaproszeniem do refleksji nad życiem i poszukiwania własnej tożsamości. To prezent dla każdego, kto chce zagłębić się w samego sobie, zadać sobie pytania i odkryć się na nowo. Dziedzictwo o wielkiej wartości psychologicznej i duchowej, które warto poznać.
Hermann Hesse był niemieckim pisarzem i malarzem, który zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r., jako uznanie dla jego kariery literackiej. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i sprzedano w ponad 30 milionach egzemplarzy.
Niektóre z jego najważniejszych dzieł to m.in. “Demian” (1919), “Siddharta” (1922) i “Wilk stepowy” (1927). W większości odzwierciedla jego zainteresowanie wschodnim mistycyzmem i sferą duchową, a także niestrudzone poszukiwanie nowych wartości i punktów odniesienia.
Ci, którzy go znali, mówią o nim jako o człowieku nieco ponurym i o trudnej osobowości. Lubił samotność i często zanurzał się w swoim wnętrzu. Osoba kreatywna, odizolowana i trochę niestabilna, która potrafiła ująć w słowa wszystko to, co czuła w środku. W rzeczywistości jest uważany za “autora w kryzysie” przez nieustanne poszukiwanie tożsamości.
Hermann Hesse – droga do samego siebie
“Życie każdego człowieka jest ścieżką do samego siebie, próbą ścieżki, konturem ścieżki”.
Los to droga w głąb nas samych. Ścieżka, którą chodzimy codziennie, aby poznać się trochę lepiej. Niektórzy bardzo szybko zdają sobie z tego sprawę, inni tracą czas nie dostrzegając tego. Bez wątpienia jest to jeden z cytatów Hermanna Hessego, o którym należy pamiętać, kiedy czujemy się zagubieni.
Zjawisko projekcji psychologicznej
“Kiedy kogoś nienawidzimy, tak naprawdę nienawidzimy w nich czegoś, co jest w nas samych”.
Jest to jedno ze stwierdzeń, jakie wypowiedział Hermann Hesse, które może wydać się najdziwniejsze lub najbardziej zaskakujące, może nawet u niektórych wywołać złość. Jednak to zjawisko w dziedzinie psychologii nazywa się projekcją psychologiczną. Odpowiada to przypisywaniu innym własnych emocji i wad.
Z pozytywnego punktu widzenia przykładem może być etap zakochania się na początku związku. W nim zazwyczaj partnerzy projektują w drugiej osobie cechy i zalety, które nie odpowiadają rzeczywistości. Podkreślają jej hojność, sympatię lub dobry humor.
Jednak z negatywnego punktu widzenia projekcja psychologiczna ma miejsce, gdy obwiniamy kogoś innego, abyśmy sami nie musieli brać odpowiedzialności za to, co się stało. Na przykład osoba niepewna siebie może zarzucać partnerowi że nie ułatwia mu działań, ponieważ zawsze pokazuje oznaki nieufności, gdy w rzeczywistości tak nie jest.
Projekcja psychologiczna jest złożonym zagadnieniem. Nie jest łatwo zaakceptować, że projektujemy w innych to, co nam się nie podoba w nas samych. Poznanie siebie, a przede wszystkim zaakceptowanie swoich słabości pomoże nam nie stać się aktorami i ofiarami tego typu projekcji.
Wartość wysiłku
“Gdy ktoś, kto naprawdę czegoś potrzebuje, znajduje to, nie przypadek to sprawił, ale on sam. Jego własne pragnienie i własna potrzeba prowadzą go ku temu.”
Wysiłek jest kluczem, by uzyskać to, czego chcemy. To motor, który nas popycha wraz z determinacją, złudzeniem i pożądaniem. Marzenia nie mają sensu, jeśli nie planujemy, jeśli nie mamy dobrze ułożonego plany i nie szukamy sposobu na osiągnięcie naszych celów.
Hermann Hesse bardzo dobrze o tym wiedział: kto naprawdę czegoś chce, szuka wszystkich środków, aby to osiągnąć. Nie ma wymówek ani przeszkód dla tych, którzy wysilają się, aby tylko osiągnąć swój cel. Lub przynajmniej spróbować go osiągnąć.
Złożoność empatii
“Nikt nie może zobaczyć i zrozumieć w innych tego, czego sam nie przeżył”.
Postawić się na miejscu drugiego nie jest łatwym zadaniem. Obserwowanie świata z jego perspektywy, akceptowanie jego uczuć i działanie zgodnie z nimi jest bardziej złożone niż się wydaje. Ile razy czuliśmy, że nikt nas nie rozumie? Choć wielokrotnie próbowaliśmy, nie byliśmy w stanie znaleźć logiki w sposobie postępowania innych lub popełniliśmy błędy mówiąc zbyt dużo?
Wierzymy, że empatia oznacza stawianie siebie na miejscu drugiego i tak właśnie jest. Ale nie z naszego punktu widzenia świata, ale z jego: z jego perspektywy, problemów, złudzeń, lęków itp. Aby zrobić to jak najdokładniej i najlepiej powinniśmy przeżyć jego historię, a to jest niemożliwe. Z tego powodu właśnie tak trudno nam zrozumieć i być rozumianym.
Wyzwalająca moc komunikacji
“Wszystko wydaje się trochę mniejsze, kiedy zostaje głośno wypowiedziane”.
Jest to jednen z cytatów Hermanna Hesse, o którym najbardziej powinniśmy pamiętać w naszym codziennym życiu. Utonięcie w niewygodzie, w negatywnych uczuciach i ostatecznie w naszych problemach może powodować jedynie komplikacje. Najlepszym wyjściem jest uwolnienie wszystkiego, co w jakiś sposób czyni nas więźniami własnego wnętrza.
Oddanie głosu naszym negatywnym emocjom pomaga nam w rozładowaniu tego ciężaru, który czasami tak bardzo nas męczy i niszczy. Ponadto wyrażanie siebie poprawia nasze relacje. Uciszenie naszej opinii jest przeszkodą w porozumieniu się z innymi. Jest wielką ścianą, która dystansuje i sprawia, że relacje z innymi się zatracają.
Związek między miłością i szczęściem
“Szczęście to miłość, a nie coś innego. Kto wie, jak kochać, jest szczęśliwy.”
Po wielu latach introspekcji i kontaktu z samym sobą, Hermann Hesse doszedł do tej cennej refleksji. Nie ma nic lepszego niż miłość, by doświadczyć szczęścia. Dla niego nic nie może równać się z tym cudownym uczuciem.
Jest to jedna z fraz Hermanna Hesse, która zawiera najwięcej mądrości i piękna. Poprzez nią daje nam głębokie przesłanie, aby przypomnieć nam, co tak naprawde jest najważniejsze. Jest to mądrość pochodząca z głębi jego istoty skierowana do ludzkości.
Znaczenie rozpoznawania naszych uczuć
“Nie mów o żadnym uczuciu, że jest małe lub niegodne. Nie żyjemy niczym innym niż naszymi biednymi, pięknymi i wspaniałymi uczuciami, a każde z nich, przeciwko któremu popełniamy niesprawiedliwość, jest gwiazdą, którą gasimy.”
To, jak się czujemy, zawsze jest ważne. Zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny, intensywny czy słaby. Sfera emocjonalna jest jedną z głównych osi naszego życia. Dlatego niezbędne staje się rozpoznanie tego, jak się czujemy i pracowanie nad naszymi uczuciami. W przeciwnym razie, jeśli zignorujemy to, jak się czujemy, zanurzymy się w ciemnym tunelu niewygody i cierpienia.
Pogarda dla naszego smutku, zaprzeczanie gniewu lub niedocenianie chwil radości, to zachowania, które odciągają nas od samych siebie. Właśnie dlatego Hermann Hesse wysyła nam tę wiadomość. W swoim odwiecznym poszukiwaniu tożsamości odkrył znaczenie rozpoznania swoich uczuć, by naprawdę poznać samego siebie.
Jak możemy zaobserwować cytaty Hermanna Hesse są cenną spuścizną dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się w naszym wnętrzu. Zdania, które są bardzo przydatne w naszych najbardziej decydujących momentach i które zachęcają nas do refleksji nad relacją z samym sobą.