Jorge Bucay i jego interesujące cytaty

Jorge Bucay i jego interesujące cytaty

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2018

Cytaty Jorge Bucay są interesującym, nowatorskim, wrażliwym i refleksyjnym podejściem. Ten argentyński pisarz i psychoterapeuta jest jednym z najbardziej znanych na świecie. Choć nie obyło się bez kontrowersji, Jorge Bucay ma niezaprzeczalne swoje miejsce we współczesnej kulturze.

Rozpoczął naukę w szkole medycznej na uniwersytecie w Buenos Aires. Następnie wyspecjalizował się w chorobach psychicznych i szybko stał się wybitnym terapeutą w technikach Gestalt. Od lat osiemdziesiątych stał się znany jako pisarz, i wiele z jego prac stało się bestsellerami.

“Moim obowiązkiem jest odsunąć się od tego, co mnie boli. Moim obowiązkiem jest bronić się przed tymi, którzy chcą mnie skrzywdzić. Moim obowiązkiem jest wzięcie odpowiedzialności za to, co się ze mną dzieje i poznanie mojego udziału w faktach”.

Jorge Bucay-

W słowach Bucaya docenia się ludzkie i głębokie spojrzenie na świat. Są także wezwaniem do wiary w siebie i do wzięcia odpowiedzialności za swoje przeznaczenie. Jego cytaty, bez wątpienia, zmuszają nas do refleksji. Oto kilka jego najbardziej interesujących cytatów.

Jorge Bucay i odpowiedzialność

Niektóre z cytatów Jorge Bucaya zajmują się kwestią indywidualnej odpowiedzialności. W tym na przykład przypomina nam, że należy stawić czoła konsekwencjom swoich działań. Innymi słowy, nie obwiniaj zewnętrznych czynników za twoje błędy lub straty. Mówi: “Pozwalam sobie na podejmowanie ryzyka, które podejmuję, pod warunkiem, że sam zapłacę cenę tego ryzyka”.

mężczyzna i wielki słój

Ten drugi mówi: “Nikt nie może posiadać wiedzy za ciebie, ani rosnąć, szukać ani robić tego, co powinieneś robić ty sam. Istnienie samo w sobie nie dopuszcza substytutów.” Jest to kolejny z cytatów Jorge Bucay, który zachęca nas do wzięcia odpowiedzialności za nasze życie.

Pokonać cierpienie

Cierpienie jest powracającym tematem wielu myślicieli i, oczywiście, nie mogło zabraknąć go w cytatach Jorge Bucaya. Jeden z nich mówi: Jesteśmy tacy, jacy dzięki temu, co straciliśmy i jak poradziliśmy sobie z tymi stratami”. Bardzo interesujące jest,to aby straty i to jak do nich podchodzimy stanowiły centralne miejsce w tym, kim jesteśmy.

W tym drugim zdaniu mówi o mocy cierpliwości, która nas wzmacnia i pozwala lepiej reagować na nieprzewidziane wydarzenia. Mówi:Jeśli jesteś cierpliwy w dzień wściekłości, możesz łatwo uciec od stu dni smutku .

Jorge Bucay wierzy w moc ludzi, aby przezwyciężyć cierpienie i aby życie było pełne spełnienia. Jeden z jego cytatów jest kluczem, aby pomóc nam wyjść z problemów. Mówi: Kiedy jesteś w ślepym zaułku, wróć którędy wszedłeś.”

Poznać samego siebie i być lojalnym

Innym częstym tematem w cytatach Jorge Bucaya jest samopoznanie. Oto co mówi w tym zdaniu: Najważniejszym krokiem w rozwoju jest poznać samego siebie, w najlepszej i w najgorszej wersji”.

kobieta ze skrzydłami

Wraz z poznaniem samego siebie promuje także wolną wolę i niezależność od otoczenia. W tym zdaniu mówi wprost: “Pozwalam sobie szukać tego, co wydaje mi się, że potrzebuję od świata i nie czekam, aż ktoś da mi pozwolenie , aby to wziąć”.

Ego i konsumpcjonizm

Bucay nieustannie odwołuje się do kultury w swoich powieściach i do tego, co nazywa “mapami drogowymi”. Jest krytyczny wobec niektórych aspektów, głównie w odniesieniu do konsumpcjonizmu. Jedna z jego fraz mówi: “Kultura konsumpcji stworzyła w konsekwencji postawę rywalizacji i porównania, która zmusza nas do konfrontacji z innymi”.

W podobny sposób Jorge Bucay kwestionuje ogromną wagę, jaką przywiązuje się do “ja” we współczesnej kulturze zachodniej. W związku z tym zwraca uwagę na następujący aspekt: “W czasach, kiedy nie możemy uwolnić się od ego nawet przez chwilę, osoba, którą się staniemy, będzie naszym więzieniem”. Ładny sposób na stwierdzenie, że aroganckie “ja” nie pomaga nam, ale nas zatrzymuje.

Prawdziwa zmiana

Dla Jorge Bucaya zmiana jest przede wszystkim transformacją w sposobie postrzegania samego siebie. Odnosi się do faktu, że ludzkie działania powinny mieć na celu stopniowe potwierdzanie tego, kim jest dana osoba. Nie powinna to być to być wymuszona zmiana.

chłopak otoczony książkami

Stąd jedno ze zdań Jorge Bucaya: “Możesz zmienić coś tylko wtedy, gdy przestaniesz z tym walczyć.” Jest to sposób na powiedzenie, że powinniśmy pozwolić zmianom płynąć, ponieważ są one potwierdzeniem naszego istnienia.

Teksty Jorge Bucaya są proste i napisane kolokwialnym językiem. Dlatego stał się obiektem krytyki ze strony wielu purystów. Jednak faktem jest, że jest to jeden z najchętniej czytanych autorów, a co za tym idzie również jednym z najbardziej akceptowanych przez opinię publiczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oliveira, C. C. (2016). Para comprender el sufrimiento humano. Revista Bioética24, 225-234.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.