Orfidal jest dziś jednym z najczęściej sprzedawanych leków, podobnie jak aspiryna. Fakt, że stał się jednym z najczęściej przepisywanych leków w leczeniu lęku i bezsenności, wynika z jednego powodu: pomaga nam się zrelaksować nie ingerując w nasze codzienne czynności. Należy jednak pamiętać, że jest to rodzaj benzodiazepiny i może powodować uzależnienie.
Większość z nas zna kogoś, kto odprawia w swoim codziennym życiu ten mały, codzienny rytuał: branie małej i prawie nieistotnej pigułki, Orfidal. Być może nawet my sami mamy ją wśród naszych recept, albo pośród leków, których używamy od dawna. Jednak, czy jesteśmy naprawdę świadomi, że podawanie tego leku nie powinno przekraczać 12 okresu tygodni?
Orfidal jest jednym z najczęściej przepisywanych leków psychotropowych, którego składnikiem aktywnym jest Lorazepam. Resztę stanowią składniki, takie jak laktoza, celuloza, amberlit i stearynian magnezu.
Być może to wiemy, gdzieś o tym przeczytaliśmy lub ktoś nam o tym powiedział. Jednak świata nie zmienimy, życie jest bardzo wymagające, problemy chaotyczne, a noce bardzo długie. Dlatego powszechne jest przepisywanie orfidalu co miesiąc, do tego stopnia, że mamy znaczną część populacji (zwłaszcza osoby starsze) niezdolną do normalnego funkcjonowania bez tej małej pigułki.
Nie mamy wątpliwości, że jest skuteczna, działa jak powinna: leczy niepokój i bezsenność. Jednak nie możemy zapominać, że orfidal jest lekiem psychotropowym, który ma swoje skutki uboczne i powoduje uzależnienie.
Orfidal, czym jest i jak się stosuje
Orfidal zawiera składnik aktywny, który powinien brzmieć znajomo – Lorazepam. Mamy zatem do czynienia z lekiem z rodziny benzodiazepin i działa na receptory GABA w naszym mózgu. Co to znaczy? Zasadniczo mechanizm działania tego leku ma pięć głównych obszarów: zmniejsza niepokój, uspokaja i działa hipnotycznie, przeciwdrgawkowo i zwiotczająco mięśnie.
Dlatego lekarze specjaliści i lekarze pierwszego kontaktu często przepisują go w następujących celach:
- Krótkotrwałe leczenie stanów lękowych i napięcia.
- W leczeniu zaburzeń snu.
- Orfidal jest zwykle przepisywany wraz z innymi lekami psychotropowymi w leczeniu depresji.
- Jest również skuteczny u osób z padaczką.
- Jest zwykle podawany przy leczenie zespołu odstawienia.
Co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy brać Orfidal?
Są ludzie, którzy udają się do swoich ośrodków zdrowia dobrze wiedząc, czego chcą: receptę na lepszy sen, chcą tego samego leku, jak ich współpracownik, siostra lub nauczyciel jogi. Musimy bardzo uważać na te zagadnienia, na świat psychofarmakologii, a zwłaszcza na nasze zdrowie.
Nie zapominajmy, że każda osoba jest inna, że każde ciało reaguje w inny sposób i że każdy organizm lepiej przystosuje się do określonego leczenia. Orfidal jest skuteczny, użyteczny i pomocny, nie możemy temu zaprzeczyć. Zawsze jednak możemy zacząć od innych strategii radzenia sobie z lękiem lub leczenia bezsenności przed skorzystaniem z leków.
Dlatego nigdy nie zaszkodzi wcześniej rozważyć tych rozwiązań:
- Orfidal zawiera 1 mg Lorazepamu, rodzaju benzodiazepiny, a zatem generuje uzależnienie po kilku tygodniach.
- Czas trwania leczenia powinien być możliwie jak najkrótszy.
- Leczenie musi zostać przerwane przez pracownika służby zdrowia.
- Zawsze należy go brać przed pójściem spać. Nie powinniśmy go przyjmować, jeśli musimy później wykonywać czynności wymagające naszej uwagi, takie jak prowadzenie pojazdu.
- Nigdy nie przekraczajmy zalecanych dawek.
- Zaleca się nie przyjmować Orfidalu, jeśli mamy problemy z oddychaniem, cierpimy na bezdech senny, a także dolegliwości wątroby lub nerek.
- Jego przyjmowanie nie jest wskazane w okresie ciąży i laktacji.
Efekty uboczne Orfidalu
Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że wszystkie terapie benzodiazepinami, które trwają dłużej niż 12 tygodni powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne. Dlatego podczas tego czasu leczenia musimy również zaplanować wycofanie leku, tak aby ostateczne odstawienie nie było traumatyczne dla naszego organizmu.
Robiąc to gwałtownie, to znaczy, odstawiając Orfidal z dnia na dzień doświadczymy wielu objawów, zarówno irytujących, jak wyniszczających. Będą to, między innymi, bóle głowy, lęk, dezorientacja, bóle mięśni. Należy przeprowadzić ten proces odpowiednio i musimy wziąć pod uwagę wytyczne lekarza.
Z drugiej strony, nie możemy też ignorować skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem tego typu leków psychotropowych. Chociaż prawdą jest, że mamy do czynienia ze stosunkowo “łagodnym” lekiem, który nie wpływa nadmiernie na nasze codzienne życie. Problem pojawia się, gdy nasz organizm staje się odporny z jednej strony i rozwija zależność na jej aktywny składnik z drugiej. Zobaczmy tego efekty:
- Zmęczenie.
- Osłabienie mięśni.
- Problemy ze wzrokiem.
- Suchość w ustach lub zapalenie języka.
- Spadek ciśnienia.
- Nadwrażliwość skóry.
- Astenia (apatia, zły nastrój, brak motywacji).
- Problemy z koncentracją, braki w pamięci.
- Seksualna impotencja lub brak pożądania.
Podsumowując, nawet jeśli Orfidial jest lekiem bardzo popularnym i widzimy go w torebkach, szafkach i stolikach nocnych wielu naszych przyjaciół i członków rodziny, pamiętaj, że jego użycie musi być ograniczone w czasie i kontrolowane przez lekarza. Problemy życiowe można rozwiązać na wiele sposobów i chociaż leki są bardzo pomocne, nie są jedyną lub najlepszą długoterminową strategią.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Mencías Rodriguez, E. Mayero Franco, L. M. (2000). Manual de Toxicología Básica. Ediciones Díaz de Santos, S. A. (99-109).
- Flórez, J., Armijo. J.A., Mediavilla, A (2008). Farmacología humana. Masson S.A. 5ª Edición. (543-566)