Stres i nieżyt żołądka to dwa słowa, które często idą ze sobą w parze. Układ pokarmowy z dużą łatwością odzwierciedla nasze stany emocjonalne. Każda osoba doświadcza tego w różny sposób, ale we wszystkich przypadkach występują pewne objawy.
Kiedy występuje stres i nieżyt żołądka, należy poprosić o pomoc lekarską. Sęk w tym, że wielu pacjentów nawet nie zauważa problemu. Nie zawsze, gdy jesteś zestresowany, objawy są wyraźnie odczuwalne. Czasami postrzegasz to po prostu jako niezbyt intensywny ból. Jednakże, gdy doświadczasz tego przez cały czas, może to wpłynąć na twój żołądek.
Ciało i umysł nie funkcjonują osobno. To, co dzieje się w jednej z części, wpływa na drugą. Układ trawienny jest tym, który najlepiej wychwytuje i ujawnia związek między światem wewnętrznym i zewnętrznym. Dlatego z niezwykłą łatwością pokazuje napięcia związane z trudnościami w naszym otoczeniu.
“Zacznij kopać studnię zanim będzie chciało ci się pić”
-przysłowie chińskie-
Stres i nieżyt żołądka – objawy
Nieżyt żołądka jest ciągłym, pulsującym bólem odczuwanym w górnej części żołądka. Zwykle powodowany jest przez szereg bakterii, które zmieniają florę jelitową, utrudniając w ten sposób procesy trawienne. Obecnie istnieje odmiana zapalenia błony śluzowej żołądka, która wywoływana jest przez niepokój, stres lub uczucie przytłoczenia, które wywołują pewne sytuacje.
Tak więc, jeśli w tym samym czasie występuje stres i zapalenie żołądka, pojawiają się pewne objawy, które powinny nas zaalarmować. Ważne jest, aby zwracać uwagę na te objawy, aby działać na czas. W takich przypadkach czekanie może prowadzić do poważniejszych problemów.
Głównymi objawami nieżytu żołądka jest:
- Zgaga. Jest to cofanie się kwasu żołądkowego od przełyku do żołądka. Jest to jeden z pierwszych objawów wskazujących na istnienie zapalenia żołądka.
- Ból żołądka. Pojawiają się częste bóle żołądka. Zwiększa się ich częstotliwość i intensywność.
- Obrzęk i mdłości. Brzuch puchnie i zaczyna przypominać balonik. Czasami pojawiają się również wymioty.
- Bóle szyi i ramion. Są to oznaki wysokiego poziomu stresu. Mięśnie tego obszaru stają się napięte, a czasami pojawia się nawet ból.
- Problemy skórne i wypadanie włosów. Są to także oznaki silnego stresu. Najczęściej pojawia się trądzik a także wysypka i inne podobne problemy.
- Smutek i nerwowość. Są to objawy zarówno stresu, jak i zapalenia żołądka. Nastrój nie jest już taki sam. Osoba czuje się przygnębiona i smutna bez wyraźnego powodu.
- Problemy ze snem i drażliwość. Są to objawy bardzo silnie ze sobą powiązane.
- Zwykle występują również zaburzenia odżywiania. Osoba je za dużo lub, wręcz przeciwnie, przestaje jeść. W obu przypadkach powoduje to zaburzenia trawienia. Żołądek zaczyna być bardzo bolesny.
Nerwowy nieżyt żołądka
Kiedy występuje stres i nieżyt żołądka w tym samym czasie, mówi się o “nerwowym zapaleniu błony śluzowej żołądka”. Tak czy inaczej, diagnoza należy do lekarza. Nie powinniśmy sami wyciągać pochopnych wniosków. Jeśli dbasz o swoją dietę, a twój żołądek i tak często powoduje dyskomfort, pora skonsultować się z lekarzem.
Leczenie nerwowego zapalenia błony śluzowej żołądka jest podobne do leczenia innych rodzajów zapalenia. Różnica polega na tym, że należy również zająć się problemem psychologicznym. Z fizycznego punktu widzenia wskazana jest zdrowa dieta. Należy również pamiętać o odpoczynku, co oznacza w praktyce przynajmniej siedem godzin snu dziennie. Zaleca się również sięganie po żywność o niskiej zawartości tłuszczu, a także dużo owoców i warzyw.
Z emocjonalnego punktu widzenia należy przede wszystkim udać się na terapię. Pozwala ona bowiem określić, jaka jest prawdziwa przyczyna problemu. Czasami jest to po prostu jednorazowy problem, który nie został w porę zidentyfikowany. Innym razem problem jest głębszy i udaje się go ustalić jedynie dzięki dobremu wsparciu psychologicznemu.
Ważne jest również uprawianie sportu i ćwiczenie technik relaksacyjnych. Pomaga to zarówno w sferze fizycznej, jak i emocjonalnej. Sport przyczynia się do regulacji trawienia i rozluźnienia mięśni. Dotleniają mózg i pozwala odnaleźć równowagę psychiczną.
Ważne jest, aby środki te zostały podjęte na czas. Kiedy czekasz zbyt długo, choroba może stać się przewlekła i mieć długofalowe, przykre konsekwencje.