Zazdrość i otwarty związek idą ramię w ramię. W rzeczywistości uczucie zazdrości jest największą przeszkodą w powodzeniu takiej relacji. Może to się wydawać sprzeczne, bo przecież ludzie, którzy decydują się na taki rodzaj związku zdają się nie angażować do końca. Tak naprawdę tylko nieliczni ludzie nigdy nie doświadczają zazdrości.
Problem tkwi w tym, że ludzie, którzy angażują się w tę dość nowoczesną i otwartą relację, często zapominają o zazdrości. Ta może istotnie wpływać na nich i na ich partnerów. Warto mieć na uwadze, że zazdrość z pewnością się pojawi, a my musimy ten fakt zaakceptować. Musimy mieć na podorędziu gotowe właściwe strategie reagowania.
Większość ekspertów zgadza się, że zazdrość jest naturalną reakcją. Kiedy jest jednak doświadczana w dogłębny sposób, może prowadzić do irytacji i szkodliwych zachowań.
Podczas gdy pary monogamiczne radzą sobie z pewną dozą niepokoju, zazdrość w otwartych związkach może się przejawiać w zaskakujących i złożonych formach.
Jak jest definicja zazdrości?
Zazdrość odnosi się do strachu przed zmianą, strachu przed utratą wpływów lub kontroli w związku. Jest to również lęk przed utratą i brakami, a także strach przed byciem porzuconym. Jest to odzwierciedlenie niepokojów co do własnej godności, oraz brak przekonania co do bycia odpowiednim partnerem.
Każdemu uczuciu zazdrości towarzyszy znacznie głębsza emocja niż sama zazdrość. Pod nią kryje się niezrealizowana potrzeba, lub głęboki lęk który się nie urzeczywistnił. Rozpoznanie tych lęków i niespełnionych potrzeb jest kluczem do zdemaskowania zazdrości i odebrania jej władzy nad nami.
Są pewne sposoby na pokonanie ducha zazdrości w otwartych związkach. Mogą one pozwolić nam na stworzenie szczęśliwszej i dłuższej otwartej relacji.
Jak radzić sobie z zazdrością w otwartym związku?
Pozbądź się piętna
Otwarte związki są nadal relacjami napiętnowanymi, mimo że coraz częściej swobodnie się o nich mówi, i mimo że stają się coraz bardziej popularne. Osoby przebywające w otwartym związku często mają poczucie winy, kiedy rodzi się w nich zazdrość. Dla nich uczucie zazdrości może objawiać się jako osobista porażka.
Ustal cele działania
Otwartość waszego związku wcale nie oznacza, że jest to związek bez żadnych reguł. Dlatego ważne jest ustalenie ograniczeń i dopuszczalnych zachowań dla obu partnerów, aby obowiązywały ich te same reguły gry.
Naucz się dbać o siebie
W otwartym związku każdy musi brać za siebie odpowiedzialność i uczyć się uspokajać i regulować swoje emocje. Zdolność kontrolowania zazdrości wymaga osobistego źródła pewności siebie, które bierze się z głębi nas, a nie od miłości drugiej osoby.
Bezpieczeństwo
Musisz mówić o swojej zazdrości, aby osiągnąć wspólny szacunek i zrozumienie. Dlatego ignorowanie lub umniejszanie tych uczuć, spowoduje tylko, że będziesz bardziej zazdrosny. W otwartym związku powinieneś słuchać drugiej osoby, upewniać ją w sobie w szczególności częstymi gestami. Mają one komunikować, że osoba ta nie ma się czego obawiać, tak by czuła się bezpiecznie w waszej relacji.
Zrozum pozytywną stronę zazdrości
Kiedy pojawia się zazdrość, jest to dobra pora, by przeanalizować jej powody. Zastanów się nad rodzajem związku, w którym jesteś, i czy na pewno to jest to, czego potrzebujesz. Zazdrość stanowi również dobry impuls do przemyślenia swoich przekonań oraz do dojrzewania jako para.