Milan Kundera zaoferował światu cytaty, które są dziełami sztuki. Większość z nich jest częścią jego wspaniałej i obszernej pracy literackiej. Jego powieści zawierają nie tylko piękne wątki, ale także głęboką refleksję nad światem i współczesnym człowiekiem.
Milan Kundera urodził się w 1929 r. w Czechosłowacji. W 1975 r. przeprowadził się do Francji, a w 1981 r. został obywatelem tego kraju. Mimo że w późniejszych latach mieszka daleko za granicami ojczyzny, większość jego prac dotyczy życia w Czechosłowacji.
W swoich pracach Milan Kundera odkrywa się jako inteligentny pisarz, który potrafi zagłębić się w labirynt ludzkiej podświadomości.
Od wielu lat ludzkość oczekuje od niego zdobycia nagrody Nobla w dziedzinie literatury ze względu na wielowątkowość i jakość jego pisma. Poniżej przedstawimy interesujący (choć niekompletny) zestaw niektórych z jego najlepszych cytatów.
“Im cięższe brzemię, im bliżej naszego życia przyjdzie na ziemię, tym bardziej są rzeczywiste i prawdziwe”
-Milan Kundera-
Milan Kundera jego cytaty
Ten myśliciel to nie tylko świetny powieściopisarz. Okazał się być wielkim filozofem naszych czasów. Jego wizja świata jest głęboko realistyczna, a jednocześnie tak bardzo wzruszająca. Jedną z jego ogromnych zalet jest umiejętność wychwycenia podświadomej motywacji.
To jest dokładnie to, co odzwierciedlają jego liczne cytaty – precyzyjne zrozumienie istot ludzkich. Pomysł ten został schwytany w ciekawym tekście o naszej obsesji na punkcie porządku:
“Nasza tęsknota za porządkiem próbuje zamienić świat ludzki w nieorganiczne królestwo, w którym wszystko nieustannie idzie do przodu i działa według zasad bezosobowego porządku. Tęsknota za porządkiem to jednocześnie tęsknota za śmiercią. Ponieważ życie jest stałą zmianą porządku”
Władza i świat
Prawie każda praca Kundery o Czechosłowacji jest przesiąknięta tematem władzy. Jest bardzo krytyczny wobec władzy i jej moralności. Jak, na przykład, w tym cytacie:
“Bo w tym świecie wszystko jest ułaskawione z góry i dlatego wszystko jest cynicznie dozwolone”
Milan Kundera żył pod ścisłą kontrolą sowiecką. Ograniczenia narzucone przez reżim na myśli i ekspresje wywarły na niego znaczący wpływ. Kolejny cytat Milana Kundery mówi:
“Jedna zakazana w Twoim kraju książka oznacza niewyobrażalnie więcej od miliardów słów, które słyszymy w naszych uniwersytetach”
Tą samą myśl przekazuje następny jego cytat: “walka człowieka z władzą jest walką pamięci z zapominaniem”. Władza symbolizuje ludzkie nałogi i podłość: każda potężna postać próbuje przekonać wszystkich, że wszystko zależy od niej. Ta sama historia powtarza się zbyt często. Pamięć to jedyna rzecz, która może przerwać cykl.
Miłość i strach
Milan Kundera podejmuje temat miłości niemal w każdym swoim dziele. W “Nieznośnej lekkości bytu” odnosi ją do szczęśliwego zbiegu okoliczności. W tej książce napisał:
“Jeśli miłość ma być niezapomniana, przypadki muszą natychmiast zacząć fruwać w dół niczym ptaki do ramion Franciszka z Asyżu”
Wiele cytatów Milana Kundery dotyczy również obojętności i zapominania. Ten na przykład przemawia o tym w piękny poetycki sposób:
“W zachodzie rozpadu wszystko jest oświetlone aurą nostalgii”
Kiedy ktoś lub coś już nie jest z Tobą, rzeczywistość zostaje ukryta za sugestywną i magiczną zasłoną.
Strach i inne
“Źródłem strachu jest przyszłość, a osoba uwolniona od przyszłości nie musi się niczego bać”
Główną przyczyną niepokoju jest to, co jeszcze się nie wydarzyło. Możliwość, że to coś się jednak wydarzy, wywołuje strach w naszym życiu. Okazuje się, że bardziej się obawiamy produktów naszej wyobraźni niż prawdziwego życia.
W obliczu świata zawsze doświadczamy wymuszone przerwy, podziały na grupy, obcości. Milan Kundera mówi, że:
“Nigdy nie dowiemy się, dlaczego irytujemy się nawzajem, co sprawia, że stajemy się mili lub żałośni. Nasz własny obraz jest naszą największą tajemnicą”
Zrozumienie i słabość
W wielu swoich pracach Milan Kundera mówi o słabości i współczuciu. Obraz zwierząt ma uprzywilejowane miejsce w jego twórczości – to czym są i to co reprezentują.
“Prawdziwy moralny test ludzkości, jego podstawowy test, polega na stosunku do tych, którzy są na jego łasce— zwierząt”
Miłosierdzie wśród ludźmi także powoduje cierpienie. Ta wypowiedź wszystko wyjaśnia:
“Nie ma nic cięższego niż współczucie. Nawet własny ból nie jest tak ciężki, jak ból, który ktoś odczuwa z kimś, dla kogoś, ból nasilony przez wyobraźnię i przedłużony o sto ech”
Innymi słowy, czasami bardziej boli obserwowanie cierpienia ukochanej osoby, niż własne.
Te wypowiedzi Kundery są tylko bardzo małą częścią jego wspaniałego dorobku. Nie bez powodu jest jednym z najbardziej podziwianych współczesnych pisarzy na świecie. Udało mu się uchwycić nie tylko istotę naszego czasu, a także przedstawić ją w piękny i zadziwiający sposób w swoim piśmie.