Carl Rogers często mówił o kontroli, jaką posiadamy nad naszym przeznaczeniem, o doświadczeniu oraz rozwoju osobistym, jak również wartości ludzi i relacji.
Poczynając od 1950 roku Carl Rogers dał się poznać jako wybitna postać na polu psychologii humanistycznej. Jego najbardziej znane publikacje to “Terapia skoncentrowana na pacjencie” (1951) oraz “O stawaniu się osobą” (1961).
Wraz z Abrahamem Maslowem, Carl Rogers był psychologiem, który nadał olbrzymie znaczenie rozwojowi osobistemu. Wiele wypowiedzi Rogersa koncentruje się na pomaganiu ludziom w refleksji nad własnym życiem. To dlatego zebraliśmy tutaj dla was kilka z nich.
Empatia – temat, który Carl Rogers uwielbiał
“Bycie empatycznym to widzenie świata oczami drugiego, a nie widzenie własnego odbitego w jego oczach.”
Carl Rogers twierdził, że empatia jest fundamentalnym konceptem. W rzeczywistości uważał ją za jedno z podstawowych zachowań, jakie jednostka powinna wykształcić, aby osiągnąć samorealizację.
Bycie empatycznym według Rogersa to nie postawienie się na miejscu drugiej osoby. To ciężka praca, refleksja oraz wiedza o tym jak druga osoba obserwuje oraz doświadcza świata.
Empatia nie jest tylko tym, co zrobiłbyś będąc w sytuacji drugiej osoby, lecz również jak byś zareagował w danej sytuacji opierając się na jej światopoglądzie.
Bezpośrednie doświadczenie jako priorytet
“Ani Biblia, ani prorocy, ani boskie czy ludzkie objawienia… Nic nie posiada wyższego priorytetu niż bezpośrednie doświadczenie.”
Ten cytat jest dość kontrowersyjny, ale również skłania do myślenia. Carl Rogers podkreśla, że naszym najważniejszym przewodnikiem nie są inni, nawet nie religia. Najważniejszy przewodnik znajduje się w naszym wnętrzu.
Carl Rogers twierdził, że najwyższy autorytet przejawia się we własnym doświadczeniu. Chociaż uważał, że oceny innych osób powinny być usłyszane, mimo to nie powinny być traktowane jako przewodnik.
Dlatego każda istota ludzka powinna być traktowana indywidualnie i zasługiwać na szacunek, z prawem do oceny własnego doświadczenia w sposób jaki jej się podoba oraz z możliwością autonomicznego wyboru.
Akceptacja jest impulsem do zmiany
“Jest ciekawym paradoksem to, że dopiero kiedy akceptuję siebie takiego, jakim jestem, mogę się zmienić”
Dla Rogersa akceptacja jest podstawowym warunkiem zmiany. Jeśli nie ma akceptacji, nie ma też zmiany ponieważ umysł jest “zagubiony”. Dlatego spoglądanie na to, kim jesteśmy naprawdę oraz poznanie siebie jest kluczem do rozwoju osobistego.
Wartość bycia sobą
“Czuję się szczęśliwszy po prostu będąc sobą i pozwalając innym być sobą.”
Carl Rogers twierdził, że ludzie są tak piękni jak zachód słońca – jeśli pozwala się im być zachodem słońca. Innymi słowy, przede wszystkim cenił sobie szczerość i autentyczność; naturalny stan każdego z nas.
Rogers nauczył się ze swoich relacji, że na dłuższą metę nie opłaca się zachowywać jak ktoś kim nie jest. Nie możemy być szczęśliwi jeśli będziemy przedstawiać fałszywy obraz siebie, ponieważ tak naprawdę w ten sposób tylko odrzucamy siebie.
Przyznawanie się do własnych uczuć
“Nie chodzi o to, żeby pozbyć się uczucia z naszej głowy lub ukryć je, lecz o doświadczanie go z akceptacją.”
Kiedy doświadczamy jakiegokolwiek uczucia, najwłaściwszym działaniem będzie zaakceptowanie go, a nie unikanie go czy tłumienie. Uczucia powinny być osłaniane i wysłuchane.
Jakie wiąże się z tym przesłanie? Tylko wtedy będziemy w stanie poznać zarówno siebie, jak i innych. Tylko wtedy zaczniemy poznawać siebie nawzajem.
Tolerowanie niepewności
“Zdaję sobie sprawę, że jeśli byłbym stabilny, ostrożny oraz niezmienny, żyłbym w śmierci. Dlatego akceptuję zamęt, niepewność, strach oraz emocjonalne wzloty i upadki. Ponieważ to cena, którą jestem gotów zapłacić za płynne, ekscytujące oraz pełne konsternacji życie.”
Strach i niepewność są towarzyszami naszego życia. Nie wszystko da się kontrolować czy przewidzieć. Nie wszystko jest bezpieczne. Zamieszanie i emocjonalne huśtawki zawsze będą się przytrafiać, a my powinniśmy być na nie przygotowani.
Myśl, że możemy kontrolować wszystko bierze się z tego, że nie wiemy jak reagować. Jest to rezultatem niepewności. I chociaż jest niemożliwym bycie przygotowanym na wszystko, czasami zachowujemy się jakby tak właśnie było i zostajemy zamknięci w mentalnej klatce przepełnionej nieugiętością.
Jeśli pragniemy żyć w płynności, musimy nauczyć się jak odpuszczać. Otworzy to drzwi do elastyczności i zadowolenia.
Naucz się uczenia się
“Człowiek, który jest wykształcony to ten, który uczy się jak się uczyć.”
Carl Rogers rozumiał, że jako osoba wykształcona próbował rozwijać się i zmieniać. Samospełnienie oraz samopoznanie kroczą ramię w ramię na ścieżce życia. Bycie wyedukowanym to szukanie informacji, kwestionowanie oraz pogrążanie się w refleksji.
Jak widzimy, spuścizna, jaką pozostawił po sobie Carl Rogers to niesamowite źródło wiedzy, które naprawdę może pomóc ludziom. W swoich pierwszych latach kariery zawsze zadawał sobie to samo pytanie: Jak mogę wyleczyć, pomóc lub zmienić tą osobę?
Jednak jego doświadczenie ostatecznie zmieniło to pytanie na: jak mogę zapewnić tej osobie relację, którą będzie ona mogła wykorzystać do własnego samorozwoju?
Jego obszerny wkład w psychoterapię oraz innowacyjna wizja praktyki terapeutycznej jest nadal żywa. Carl Rogers rozwinął wiele teorii, jednak bez wątpienia refleksja nad tymi cytatami pomaga nam rozumieć jego sposób myślenia. Sprawiają one, że chcemy pogrążać się w refleksji.