Anna Freud i jej pięć najlepszych cytatów

Anna Freud i jej pięć najlepszych cytatów

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2018

Anna Freud była psychoanalitykiem, która kontynuowała spuściznę swojego ojca, Zygmunta Freuda. Jednakże skupiała się ona niemal wyłącznie na dzieciach.

Było to bowiem naturalne, jako że Anna Freud przeszła przez paradoksalne dzieciństwo. 

W momencie, kiedy przyszła na świat, jej matka była już właściwie zmęczona wychowywaniem dzieci. Miała już piątkę innych i nie czuła, że jest na siłach, by poświęcać się następnemu.

Dlatego zatrudniła guwernantkę, która stała się, jak to ujmowała Anna, jej “psychologiczną matką”.

Anna Freud dokonywała psychoanalizy wraz ze swoim ojcem. To musiało być niezwykle trudne być następcą oraz dzieckiem jednego z najznamienitszych osób w historii ludzkości.

Chociaż była na równi z klasyczną psychoanalizą, te słowa Anny odkrywają jej nieco wrażliwszą stronę. Oto kilka najlepszych cytatów…

“Czasami najpiękniejszą rzeczą jest właśnie ta, która przychodzi niespodziewanie i niezasłużenie, czyli coś prawdziwie ofiarowanego jako prezent.”

-Anna Freud-

1. Matka, słowo, którego Anna Freud często się odnosi

Postać matki jest wyraźna w sercu niemal każdej osoby. Z tego powodu, Anna Freud często się do niej odnosi w swoich wypowiedziach. Ten cytat, na przykład, jest bardzo reprezentatywny.

“Kiedy uczucia rodziców są nieskuteczne lub zbyt sprzeczne lub kiedy emocje matki są czasowo upośledzone, dzieci czują się zagubione.”

Moglibyśmy powiedzieć, że słowa te są efektem swojej własnej psychoanalizy. Chociaż Anna Freud myślała o swojej osobistej sytuacji, tak naprawdę cytat ten jest uniwersalny. Dziecko, które nie znajduje miejsca w sercach rodziców, nie znajdzie również miejsca dla siebie w świecie.

chłopczyk

2. O tym, co najważniejsze

Oto następny cytat, który ujawnia zagubienie Anny oraz jej brak matczynej miłości.

“To, czego zawsze dla siebie pragnęłam, jest o wiele bardziej prymitywne. To najprawdopodobniej uczucia ludzi, z którymi jestem w kontakcie oraz ich dobra opinia na mój temat.”

To naturalne dla tych, którzy dorastali otoczeni emocjonalnymi brakami, aby odczuwać głęboką pustkę w swoich sercach. Dlatego, okazywanie uczuć oraz aprobata innych mają decydujące znaczenie. Widzimy to w wielu wypowiedziach Anny: pragnienie miłości, której nigdy nie miała.

3. Życie i brak satysfakcji

Życie, nie tylko Anny Freud, ale i wszystkich istot ludzkich jest naznaczone wiecznym poczuciem braku satysfakcji. Psychoanaliza zakłada, że obecności apatii nie da się całkowicie wykluczyć z naszego życia, na które składa się tyle wyrzeczeń niemożliwych pragnień, że niezadowolenie zamieszkuje w nas na dobre.

smutny mężczyzna

A oto jedno z najbardziej znanych zdań, jakie wypowiedziała Anna Freud:

“Jeżeli coś nie daje ci satysfakcji, nie bądź zdziwiony. Oto, co nazywamy życiem.”

Żyć oznacza radzić sobie z przeciwnościami losu. Niezadowolenie jest częścią życia.

4. Zmienianie świata

Chociaż wiele z cytatów Anny Freud ukazuje nam duszę, która przeszła przez pewne cierpienia, istnieje w niej również wielka nadzieja. Odzwierciedlana jest ona w jej pracy oraz w kilku jej wypowiedziach. Jedną z nich jest:

“Jak cudownie, że nikt nie musi czekać nawet chwili, aby zacząć poprawiać świat.”

To zdanie w szczególności pokazuje, że Anna Freud próbuje uciec od racjonalnego pesymizmu swojego ojca. Autor Przyszłość jest iluzją nie uważał, że zmienianie świata jest możliwe.

Z drugiej strony, Anna żywi wielką nadzieję w ludzkość oraz konstruktywne zmiany, które może ona osiągnąć.

5. Prawda i błąd

Wiele z wypowiedzi Anny posiadają wymiar filozoficzny. Nawiązują do uniwersalnych tematów oraz pozwalają nam zobaczyć jej inny sposób myślenia. Na przykład ten oddala się od analizy jednostki, a skłania bardziej ku analizie grupowej. Oto on:

“Kiedy błąd staje się zbiorowy, zyskuje on moc prawdy.”

Mówi on o sile grupy ponad jednostką. Mechanizm, w którym społeczeństwo nadaje jakiemuś zjawisku stopień prawdy.

Jeśli wiele osób popełnia ten sam błąd, zrodzi on pewną iluzję prawdy. W ten sposób, siła rozumu nie przetrwa, siła zbiorowa okaże się większa.

światło

Anna Freud wywarła duży wpływ na psychoanalizę. Chociaż nigdy nie dorównała ojcu, jest bardzo ważną postacią. Jest myślicielem, którego warto znać oraz czytać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.